Kredyty preferencyjne dla poszkodowanych gospodarzy

2010-06-19 4:00

By odkupić sprzęt i wznowić produkcję w swoim zniszczonym przez falę powodziową gospodarstwie, możesz starać się o tzw. kredyt klęskowy z niższym oprocentowaniem

Rolnicy gospodarujący na zalanych terenach często stracili wszystko, co mieli. Woda zabrała domostwa, budynki gospodarcze, zniszczyła uprawy. Rolnicy stracili drogie maszyny i cały inwentarz. Ponieśli niewyobrażalne straty. Muszą jednak odbudować swoje gospodarstwa. Na szczęście mogą skorzystać z preferencyjnego oprocentowanego tzw. kredytu klęskowego na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach.

Agencja dopłaci

Czym różni się taki kredyt od innych? Jest dużo korzystniejszy niż dostępne kredyty komercyjne, bo do oprocentowania takiego kredytu dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość dopłaty zależy od tego, czy rolnik zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową od ryzyka klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Jeśli ubezpieczył co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk) lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, płaci jedynie 2 proc. należnego oprocentowania w skali roku, resztę należnego oprocentowania pokrywa ARiMR. Jeżeli jednak rolnik nie ma stosownego ubezpieczenia, to oprocentowanie kredytu klęskowego będzie dla niego wyższe.

Przy obecnie obowiązującej wysokości stóp procentowych całkowite oprocentowanie kredytów klęskowych wynosi 5,625% w skali roku, z czego:

W przypadku, gdy rolnik ubezpieczył co najmniej 50% produkcji:
- Agencja zapłaci 3,625%
- kredytobiorca zapłaci 2%

W przypadku, gdy rolnik nie zawarł umowy ubezpieczenia:
- Agencja zapłaci 1,8125%
- kredytobiorca 3,8125%

Rolnicy poszkodowani wskutek powodzi, którzy potrzebują dofinansowania na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach rolnych czy działach specjalnych produkcji rolnej, mogą skorzystać z dwóch rodzajów kredytów:
- obrotowego - na zakup środków do produkcji rolnej (takich jak np. nawozy, paliwa) lub zakup inwentarza,
- inwestycyjnego - m.in. na zakup maszyn rolniczych, doprowadzenie do stanu używalności zniszczonych lub uszkodzonych budynków gospodarczych i innych służących do produkcji.

Krok po kroku do kredytu klęskowego

Dla kredytów klęskowych została opracowana specjalna procedura. Zanim rolnik złoży wniosek w banku, powinien udać się do urzędu gminy, żeby zgłosić szkodę. Następnie komisja powołana przez wojewodę szacuje wysokość szkód, które powstały w wyniku powodzi w danym gospodarstwie. Komisja powinna oszacować straty w terminie 2 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków klęski. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody dotycząca zakresu i wysokości szkód spowodowanych przez klęskę. Jest ona formalnym dokumentem potwierdzającym wystąpienie szkody i jej uzyskanie jest warunkiem ubiegania się osoby poszkodowanej o kredyt.

W ciągu kolejnego miesiąca wojewoda zgłasza wniosek do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie pomocy.

Wyrażenie zgody przez ministra rolnictwa umożliwia uruchomienie linii preferencyjnych kredytów klęskowych na wznowienie produkcji po danej klęsce przez banki współpracujące z ARiMR. Wtedy rolnik ubiegając się o kredyt klęskowy, musi pójść do banku i pobrać formularz wniosku o kredyt. Jeśli zamierza starać się o kredyt klęskowy inwestycyjny, musi przygotować plan inwestycji.

Kolejnym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji. Jeśli rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny, musi dołączyć opinię wojewody i inne dokumenty wymagane przez bank.

Gdzie udać się po pieniądze

O kredyty klęskowe można ubiegać się w następujących bankach:
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
- Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.,
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A.,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.,
- ING Bank Śląski S.A.,
- Bank Zachodni WBK S.A.,
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.,
- a także w bankach spółdzielczych zrzeszonych w BPS S.A., SGB GBW S.A. i MBR S.A.

Komu kredyt klęskowy

Kredyt klęskowy uzyskać mogą rolnicy, którzy wskutek powodzi ponieśli szkody we własnym lub dzierżawionym gospodarstwie rolnym, dziale specjalnym produkcji rolnej lub gospodarstwie rybackim. Okres kredytowania dla kredytu klęskowego inwestycyjnego nie może wynosić więcej niż 8 lat, natomiast dla kredytu klęskowego obrotowego - maksymalnie 4 lata. Rolnik może zawiesić spłatę kredytu, ale nie dłużej niż na 2 lata.

Ile można dostać

Jeśli poszkodowany rolnik stara się o kredyt inwestycyjny, jego kwota nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej środków trwałych (czyli zastąpienia np. utraconych maszyn podobnymi, po uwzględnieniu ich stopnia zużycia).

W przypadku kredytu obrotowego jego kwota nie może przekroczyć kwoty obniżenia dochodu i jednocześnie nie może wynosić więcej niż:
- 4 mln zł dla gospodarstw rolnych,
- 8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej.

Jakie trzeba spełnić warunki

Na szczęście banki przyznające kredyty klęskowe nie wymagają wkładu własnego. Natomiast kredytobiorca zobowiązany jest w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pieniędzy udokumentować, na jakie zakupy po dniu wystąpienia szkody wykorzystał cały kredyt (gdy dostał kredyt inwestycyjny) albo przedstawić dowody na co najmniej 50 proc. wydatków (gdy dostał kredyt obrotowy).

Na co kredyt klęskowy

Kredyt klęskowy inwestycyjny może zostać przeznaczony na finansowanie wydatków związanych z doprowadzeniem do stanu używalności:
- zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich i innych budynków i budowli służących do produkcji,
- uszkodzonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych (przez przeprowadzenie remontów kapitalnych),
- urządzeń i obiektów służących do zasilania w wodę, energię elektryczną, gaz i odprowadzenie ścieków w obrębie gospodarstwa.

Kredyt może być też przeznaczony na wydatki związane ze wznowieniem produkcji w gospodarstwie rolnym:
- zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu,
- zakup stada podstawowego inwentarza żywego,
- zakup w miejsce zniszczonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.

Kredyt klęskowy obrotowy może być przeznaczony na:
- zakup środków obrotowych do produkcji rolnej np.: nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki