Rolnicy, którzy mają prawo do świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą podreperować swoje zdrowie, korzystając z turnusów rehabilitacyjnych.
Z programu rehabilitacji leczniczej KRUS możesz skorzystać, jeśli:
- jesteś zagrożony całkowitą niezdolnością do pracy na roli
albo
- zostałeś uznany okresowo za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym, ale lekarze dają ci szansę na to, że po rehabilitacji wrócisz do pracy.
Na turnusy rehabilitacyjne możesz być skierowany pod warunkiem, że nie ukończyłaś 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna i) oraz spełniasz jeden z następujących warunków:
- podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników (płacisz składki w KRUS)
- na swój wniosek podlegasz ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej przez 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą (okres ten nie jest wymagany, gdy uległeś wypadkowi przy pracy rolniczej),
- masz ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli zachowałeś zdolność do samodzielnej egzystencji.
Wniosek i skierowanie
Aby skorzystać z programu rehabilitacji, musisz postarać się o wniosek o potrzebie rehabilitacji wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie. Może go wystawić każdy lekarz uprawniony do prowadzenia praktyki lekarskiej, a w szczególności lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Gdy twój lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą, musisz złożyć wniosek (osobiście lub wysyłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS. Wypełniony formularz zachowuje swą ważność przez 6 miesięcy. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania zlecone przez lekarza.