Piotruś to bohater jednej z bajek, z cyklu „Mądre bajki z całego świata", które mogą stać się inspiracją dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z dziećmi w ramach programu „Wiem, czuję, pomagam". Ten program narodził się w Kulczyk Foundation, a jego inicjatorką (podobnie jak całej Fundacji) jest Dominika Kulczyk.
Łączy nas dobro, wystarczy je obudzić
Ekipa Kulczyk Foundation od pięciu lat przemierza świat, docierając tam, gdzie potrzebna jest pomoc, w myśl zasad, że silniejszy pomaga słabszemu, ten, kto ma, dzieli się z tym, kto nie ma, a ten, kto nie wie, bierze pod uwagę zdanie tego, który wie. Maksyma, jak przyświeca Fundacji, to „smart aid", czyli mądre pomaganie.
Jak mówi Dominika Kulczyk, potrzebny jest ten pierwszy krok, pierwsza kostka domina, którą wspólnie popychamy, by wprawiała w ruch kolejne. I niezależnie, czy żyjemy w najdalszych zakątkach Afryki, czy na polskiej wsi lub w samym centrum Warszawy.
To z inicjatywy i z pomocą Kulczyk Foundation na Madagaskarze powstały nowe szkoły, w Kambodży domy dla bezdomnych, na Haiti most, a na Filipinach zostały usunie te skutki potężnego tajfunu.
Ktoś daleki może być nam bardzo bliski
- Chciałabym, aby inspiracje do zajęć z dziećmi „Wiem, czuję, pomagam" na podstawie „Mądrych bajek z całego świata", stały się pretekstem do rozmowy z dziećmi, małymi ludźmi, którzy chcą nam, dorosłym, pomóc uwierzyć, że świat jest piękny. Nawet jeśli na tym świecie nie zawsze jest bezpiecznie, nie zawsze sprawiedliwie, to zawsze jest szansa na to, by podać sobie ręce i obudzić w sobie dobro – mówiła Dominika Kulczyk podczas II Forum Eksperckiego dla nauczycieli i wychowawców, jakie odbyło się w Warszawie.
Forum jest elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Kulczyk Foundation, który koncentruje się na kluczowych dla wychowania dziecka wartościach. I niesie następujące przesłanie: Wiem, bo trzeba kogoś zrozumieć, żeby poczuć jego problemy. Czuję, bo ktoś staje się bliski, nawet gdy mieszka na drugim końcu świata. Pomagam, bo nie chce stać z boku, kiedy już rozumiem i czuję – wyjaśnia Dominika Kulczyk.
Liderzy z całego świata
- Moja Fundacja na całym świecie poszukuje liderów zmian społecznych, ludzi, którzy są dobrymi duchami przedsięwzięć w lokalnych społecznościach, kimś, komu się ufa, kimś, kto daje nadzieję. Wspaniali polscy nauczyciele i wychowawcy pełnią rolę takich liderów. Są gotowi podjąć z dziećmi mądrą rozmowę o tym, jak być dobrym człowiekiem. W ten sposób rodzą się mali liderzy empatii, którzy maja ogromny wpływ na swoich rówieśników. Tak działa efekt domina – podkreśla Dominika Kulczyk.
Gościem specjalnym tegorocznego Forum była Yvonne Bezerra de Mello z Projecto Uere z Brazylii, która mówiła o tym, jak dodać dzieciom skrzydeł, zwłaszcza gdy codzienność jest bardzo trudna.