Te gabinety lekarskie SĄ ZAMKNIĘTE! Wszystkie województwa [RAPORT]

2015-01-05 11:18

31 grudnia upływa termin aneksowania umów z NFZ na 2015 rok. Nie zrobiło tego ok. 30 procent placówek POZ. Oznacza to, że po 1 stycznia nawet 12 milionów Polaków będzie miało problemy z dostaniem się do lekarza rodzinnego.

"Represje na lekarzy, by podpisywali umowy rozpoczęły się w całej Polsce. Takiego działania władz nie było nawet za komuny. To plan "C" Ministra Zdrowia. Pojawiają się także groźby i telefony ze strony urzędników NFZ..." - brzmi komunikat lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Tymczasem na konflikcie między NFZ a PZ ucierpią najbardziej pacjenci. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim podkarpackim, ubuskim, łódzkim i opolskim.

Podkarpackie

W województwie podkarpackim umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie podpisała jeszcze połowa przychodni. Bardzo możliwe, że w ramach protestu z dniem 1 stycznia lekarze po prostu przestaną przyjmować pacjentów.

Małopolskie

Mieszkańcy Małopolski również mają powody do obaw. Bez umów jest tam wciąż 107 przychodni. Rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiecgo NFZ, Joanna Pulchna, zapewnia, że w przypadku nieprzyjęcia do przychodni, pacjenci mogą liczyć na opiekę ze strony szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć oraz ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Wszystkie wymienione placówki anksowały już umowy z NFZ na 2015 rok.

Świętokrzyskie

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Nieczynnych będzie tam ok. 13 procent przychodni. Które? Możecie dowiedzieć się dzwoniąc na specjlaną bezpłatną infolinię, uruchomioną przez świętokrzyski oddział NFZ: (0) 800 060 213. Infolinia jest czynna w godz. 8-16 (w dni robocze), w godz. 10-18 (1 stycznia oraz w weekend 3-4 stycznia).

Dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku od 1 stycznia zamkniętych będzie prawie 200 gabinetów lekarzy POZ. Najwięcej umów podpisali lekarze z Wrocławia. Natomiast tylko z jednej przychodni będą mogli skorzystać m.in. pacjenci z Bielawy czy Karpacza.

Łódzkie

W województwie łódzkim są 444 placówki podstawowej opieki zdrowotnej. W nowym roku 160 z nich zostanie zamkniętych. Poszkodowani pacjenci mogą skorzystać z opieki lekarskiej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Lubuskie

Ze 190 umów obowiązujących w tym roku w regionie Lubuskiem, przedłużonych zostało 45. Informacje o otwartych placówkach medycznych pacjecni będą mogli znaleźć na stronach lubuskiego oddziału NFZ.

Wielkopolskie

Protesty lekarzy najmniej odczują mieszkańcy województwa wielkopolskiego. 3/4 powiatów ma już w stu procentach zapewnioną liczbę placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

W 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 procent lekarzy. W 10 kolejnych powiatach przedłużono 90 lub ponad 90 procent kontraktów.

Opolskie

Według informacji udostępnionych przez NFZ, w woj. opolskim podpisano 1/5 umów. W styczniu zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która ma ułatwić znalezienie najlbliższego lekarza.

- Według stanu na godz. 15 we wtorek - spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 37. Z naszych informacji wynika, że wiele umów zostanie wkrótce dostarczonych kurierem. Czekamy do jutra - poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ, Beata Cyagniuk.

Zobacz: Skandal w NFZ. Koncerny farmaceutyczne korumpowały urzędników!

Lubelskie

199 podmiotów POZ z województwa lubelskiego ma umowy obowiązujące w 2015 r. Lekarze są zobligowani aneksować te kontrakty. Pozostałych 232 świadczeniodawców POZ jest zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie). Ich umowy wygasają z końcem 2014 r. Żadna z placówek nie podpisała dotą umów z Lubelski Oddziałem NFZ na 2015 rok - podała rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek.

Warmińsko-mazurskie

W województwie warmińsko-mazurskim umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych. Jednak do tamtejszego oddziału NFZ wciąż nadsyłane są kolejne porozumienia.

Śląskie

Pacjenci prawie 40 procent przychodni w woj. śląskim muszą liczyć się z tym, że w nowym roku nie zostaną przyjęci na wizytę. Opieki medycznej będą udzielały przyszpitalne SOR-y i izby przyjęć. Najmniej umów do tej pory aneksowano w Rybniku, Żorach i Jastrzębiu, zaś w Tychach i Jaworznie kontrakty mają wszystkie przychodnie.

Podlaskie

W regionie Podlskiem umowę z NFZ na 2015 r. ma co trzeci gabinet. Do wczoraj do godz. 15 wpłynęły aneksy od 78 z 238 lekarzy rodzinnych.

Zachodniopomorskie

Nie najgorszą sytuację mają pacjenci z województwa zachodnioppomorskiego. Przedłużono tam prawie 90 procent umów na 2015 rok. - Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej - zapewniła rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

Pomorskie

Jeszcze wczoraj o godz. 14 ok. 150 z 270 przychodni w regionie POZ nie miało aneksów do umów z NFZ na 2015 rok. Są to placówki głównie z Wejherowa, Trójmiasta, Bytowa, Lęborska i Miastka.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki