1. Zmień opony, uzupełnij płyny
Nie wybieraj się w drogę na letni urlop, jeśli nie zmieniłeś opon na letnie! Zimowe opony nie tylko zdzierają się teraz szybko, ale przede wszystkim nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Droga hamowania ze 100 km/h może ulec wydłużeniu nawet o kilkanaście metrów!
Przed wyjazdem sprawdź płyny eksploatacyjne (silnikowy, chłodniczy, hamulcowy). To szczególnie ważne w gorące dni, bo zbyt silnie nagrzewający się silnik to katastrofa. Podczas jazdy co jakiś czas zwracaj też uwagę na wskazówkę miernika temperatury. Nie zapomnij dolać płynu do spryskiwaczy.
2. Ostrożnie z klimatyzacją
Klimatyzacja to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Jazda latem w optymalnej temperaturze (ok. 20-22 st. C) wyraźnie poprawia refleks i koncentrację kierowcy. Jednak z klimatyzacją nie warto przesadzić. Po pierwsze dlatego, że za zbytnie wychłodzenie możesz zapłacić infekcją. Różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz samochodu a tą panująca na dworze nie powinna być większa niż 10 st. C. Klimatyzacja sprzyja też przesuszeniu śluzówek oczu i nosa.
3. Zbyt dobre warunki jazdy
Suchy i słoneczny dzień bywa bardzo niebezpieczny. Doskonałe warunki jazdy usypiają czujność, skłaniają do przekraczania prędkości, a wielu kierowców przecenia możliwości własne i samochodu. Efektem są liczne stłuczki i wypadki.
4. Obejrzyj prognozę pogody
Ulewne deszcze, grad, burze, wichury i połamane drzewa to teraz częste zjawiska i poważne zagrożenie na drodze. Przed podróżą sprawdź więc prognozę pogody. Ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność. W czasie deszczu zwolnij więc i zwiększ dystans przed jadącym pojazdem. W czasie burzy jak najszybciej poszukaj parkingu z dala od drzew i wysokich, stalowych konstrukcji np. na zadaszonej stacji benzynowej. Jeśli parkujesz w polu, pozostań w samochodzie – gdy piorun uderzy w karoserię, to zagrożenie dla osób znajdujących się w środku jest znikome. Karoseria działa wówczas jak tzw. klatka Faradaya. Piorun spłynie po metalowej karoserii do ziemi. Jeśli zapowiadane są opady gradu, schowaj samochód np. do garażu podziemnego lub przykryj pokrowcem lub plandeką.
5. Nie zapomnij o okularach
Promienie słoneczne mogą oślepiać cię podczas jazdy. Dlatego zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej sprawdzą się mocno zabudowane modele polaryzacyjne. Pamiętaj, że okulary powinny mieć wysoki (np. 300) filtr UV chroniący wzrok przed szkodliwym promieniowaniem.
6. Parkuj w cieniu
Latem samochód zaparkowany w słońcu może bardzo szybko nagrzać się nawet do 60 st. C. Dotknięcie rozgrzanych foteli, kierownicy lub elementów kokpitu grozi nawet poparzeniami. Pomagają specjalne osłony przeciwsłoneczne pozostawiane na szybach.
7. Włóż wygodne buty
Buty muszą mieć odpowiednią podeszwę i przyczepność. Nie prowadź w klapkach ani sandałach, które nie trzymają się stopy, a tym bardziej boso.