listopad palący pan

i

Autor: SHUTTERSTOCK

LISTOPAD miesiąc świadomości raka płuca. Mądry Polak po szkodzie.

2021-11-17 0:05

Utarło się, że rak płuca dotyczy głównie palaczy. Ale czy na pewno? Listopad to Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca. W Polsce co roku około 22 tys. osób słyszy diagnozę. Około 15 tys. mężczyzn i 7 tys. kobiet zostaje pozbawionych planów na przyszłość.

Rak płuca to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy i zarazem jeden z nowotworów, z powodu którego rocznie umiera więcej osób niż zachorowuje.

Palący problem nie tylko palaczy

Główną przyczyną rozwoju nowotworu płuca są „grzechy młodości”, czyli wieloletnie palenie papierosów. U palących mężczyzn, którzy przez 30 lat wypalali paczkę papierosów dziennie, ryzyko choroby wzrasta aż o 60 proc., natomiast u kobiet 20-krotnie. W Polsce nadal większość przypadków nowotworów płuca jest rozpoznawana dopiero w zaawansowanym stadium choroby, dlatego tak ważne jest obserwowanie organizmu, profilaktyka oraz wykonywanie badań. Istotną grupą ryzyka są też tzw. bierni palacze. Wdychają oni mieszankę dwóch form dymu pochodzącego ze spalania tytoniu, która unosi się w otoczeniu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że w dymie tytoniowym znajduje się ponad 7000 substancji chemicznych, z których ok. 70 wykazuje działanie rakotwórcze.

W świadomości społecznej utarło się, że kaszel u palaczy to normalny objaw. Jednak przewlekły kaszel - zarówno u osoby palącej jak i pozbawionej nałogu - powinien być skonsultowany z lekarzem. Zaniepokoić może zmiana charakteru kaszlu, z suchego na mokry, oraz częstotliwość występowania napadów. Alarmujące mogą być także częste i nawracające zapalenia płuc, ból w klatce piersiowej oraz obecność krwi w plwocinach. To już „czerwone światło”, które powinno skutkować wykonaniem rentgena płuc, a w przypadku podejrzeń raka płuca tomografii komputerowej, która w bardzo dokładny sposób zobrazuje ich stan. Czas odgrywa tu główną rolę, bo gdy w porę zdiagnozujemy nowotwór mamy szansę na ograniczenie skutków choroby. W zaawansowanym stadium raka płuca nasze szanse na przeżycie spadają z dnia na dzień.

Poznaj FAKTY i MITY

·         Bierne palenie jest szkodliwe -  FAKT:

Będąc w towarzystwie osób palących wdycha się tzw. boczny strumień dymu tytoniowego, w którym jest 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Zawiera on również 7 tys. substancji toksycznych.

·         Rzucenie palenia powoduje tycie – MIT:

Tylko wtedy, gdy papierosa zastąpisz niezdrową przekąską. Dodatkowym bonusem rzucenia palenia będzie poprawa cery oraz opóźniony proces starzenia.

·         Kaszel ma znaczenie! – FAKT:

Szczególnie, jeśli występuje dłużej niż dwa tygodnie w przypadku, gdy wyeliminujemy czynniki np. alergie wziewne lub infekcje. Gdy zmienia się jego charakter, częstotliwość, a do tego pojawia się ból w klatce piersiowej.

·         Rak płuca to choroba mężczyzn – MIT:

Rak nie wybiera! W statystykach kobiety powoli doganiają mężczyzn. Ma na to wpływ zwiększona liczba palących kobiet, wzmożony stres, miejsca pracy oraz częstotliwość sięgania po papierosy (kobiety robią to coraz częściej).

·         Jakość wdychanego powietrza ma wpływ na rozwój raka płuca – FAKT:

Jesteś tym co jesz, ale i tym co wdychasz. Niestety substancje chemiczne unoszące się w powietrzu np. azbest, benzen, spaliny z silników mogą powodować raka płuca.

LISTOPAD miesiąc  świadomości  raka płuca

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://kaszelmaznaczenie.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki