Lubelszczyzna cydrem płynąca

i

Autor: Shutterstock

Lubelszczyzna cydrem płynąca

2015-10-22 2:00

Polacy pokochali słodko--kwaśny smak polskiego cydru, podobnie jak kochają polskie jabłka. Jego sprzedażw ujęciu ilościowym w pierwszym półroczu br. wzrosła o 75proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Polski cydr naturalny ma więc szansę stać się narodową specjalnością Polski i źródłem dobrobytu dla Lubelszczyzny, podobnie jak wino sławiące włoską Toskanię.

Lubelszczyzna to drugi pod względem wielkości jabłkowy region naszego kraju: 22 tys. ha sadów, 500 tys. Ton upraw. Region ma wyjątkowe położenie, doskonałe wapienne gleby i długą tradycję upraw, a dobrego cydru nie da się zrobić ze słabych jabłek. Nic dziwnego więc, że zdecydowanym liderem sprzedaży tego napoju jest firma Ambra S.A. , producent cydru. To napój wyprodukowany w 100 proc. ze świeżego soku z polskich jabłek, i powszechnie rozpoznawany na polskim rynku.

Czym jest polski cydr naturalny

Polski cydr naturalny produkowany jest wyłącznie ze świeżo tłoczonego soku, nigdy z koncentratu. Proces produkcji polega na fermentacji świeżego soku z jabłek w zbiornikach ciśnieniowych z wykorzystaniem technologii produkcji win musujących,
czyli bez dodatków koncentratów ani jakichkolwiek środków aromatycznych. Naturalna produkcja pozwala w pełni wydobyć cenne wartości polskich jabłek. Do produkcji cydru zazwyczaj używa się kilku odmian, z których każda wnosi szczególne walory: słodycz, aromat czy kwasowość. Na rynku są też cydry jednoodmianowe, np. z antonówki, która w tym roku dzięki słońcu jest idealna do produkowania z niej cydru.

Szansa na wykorzystanie nadprodukcji jabłek

Polska dzięki jabłkom, które są naszym naturalnym bogactwem, powinna być dużym i renomowanym producentem cydru. W związku ze zmianą rynku zbytu dla jabłek deserowych po wprowadzeniu embarga ze strony Rosji szukamy alternatywnych możliwości wykorzystania nadprodukcji tych owoców. I oto pojawia się okazja do zdobycia nowego rynku zbytu i dodatkowa motywacja do zmiany profilu produkcji sadowniczej.

– Mamy niepowtarzalną szansę wykorzystania naturalnego bogactwa, jakim jest polskie jabłko i stworzenia nowego narodowego produktu: naturalnego cydru, produktu o potencjale eksportowym – podkreśla Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru i Związku Sadowników RP. Stowarzyszenie walczy o jakość i czystość polskiego cydru. O to, żeby był naprawdę produkowany tylko z jabłek. Istotne jest też wprowadzenie możliwości wytwarzania rzemieślniczych cydrów. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie oddzielnej ustawy o cydrze na wzór europejskich zapisów o winach.

Dzięki temu może powstać na Lubelszczyźnie kultura cydrowa na wzór Toskanii słynącej z wina, zawdzięczająca światową sławę mądremu wykorzystaniu lokalnych zasobów i tradycji. Potencjał, jeśli chodzi o ogrodnictwo, sadownictwo czy organizacje producentów na Lubelszczyźnie, jest ogromny.

Same zalety

Korzyści dla regionu z produkcji naturalnego cydru są nie do przecenienia. Lubelszczyzna może zyskać:

• nowy duży kanał zbytu i lokalnego zagospodarowania jabłek,
• nowy eksportowy potencjał wzrostu,
• dynamiczny rozwój turystyki sadowniczo-cydrowej,
• nowe miejsca pracy i atrakcyjną propozycję dla młodych ludzi,
• nowe źródła dochodu,
• prestiż.

Już wkrótce w swojej siedzibie w Mikołajówce Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru uruchomi pierwszą pokazową wytwórnię cydru.– Pokażemy, jak powstaje cydr od tłoczenia jabłek do degustacji. Chcemy, żeby u nas, jak w Belgii, na półce stało 150 gatunków lokalnych produktów, ale nie piw, a cydrów – zapowiada Tomasz Solis. Wzorcowa cydrownia to nie tylko atrakcja turystyczna. Ma też służyć sadownikom, którzy będą mogli skorzystać z jej urządzeń albo przenieść rozwiązania do własnego gospodarstwa. Otrzymają gotową technologię, wsparcie prawne, biznesplan i wiedzę o produkcji cydru, odmianach jabłek czy terminach zbiorów.

Naturalnym sojusznikiem Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru jest AMBRA S.A., producent cydru, wytwarzanego w 100 proc. ze świeżego soku z jabłek. – Cydr muszą zacząć produkować sadownicy. Żeby tak się stało, powinni otrzymać konkretne wsparcie i ochronę swego produktu. To kluczowe dla rozwoju naturalnego polskiego cydru. Produkcja sadowników tak jak winiarzy stworzy bogactwo jakościowe, które z czasem przerodzi się w markę i renomę cydru made In Poland – mówi prezes AMBRA S.A. Robert Ogór.

Jak rozpoznać polski cydr naturalny

W opozycji do cydrów naturalnych ze świeżego soku znajdują się cydry wytwarzane z koncentratu. Dlaczego? Koncentrat to nic innego, jak sok poddany obróbce termicznej w wysokich temperaturach. Podczas tego procesu ginie większość witamin, naturalny smak i zapach, a powstały z nich napój musi być sztucznie aromatyzowany. – Cydr pochodzący ze świeżych soków, podobnie jak same soki jabłkowe, które wszyscy znamy, ma inną barwę. Nie jest to barwa ciemnożółta, która jest symbolem utleniania się jabłka. Zarówno po kolorze, jak i po kwaskowo-słodkawym smaku typowym dla jabłka można łatwo wyczuć dobry, naturalny cydr – wyjaśnia Robert Ogór prezes AMBRA S.A. Dlatego bardzo ważne jest dla rodzimych producentów ustanowienie definicji polskiego cydru naturalnego i wyraźne ustawowe odróżnienie go od produktów cydropodobnych, wsparcie produkcji sadowniczej, uproszczenie przepisów zezwalających sadownikom na wytwarzanie cydru i ochronę jego jakości. Zmiany w tym zakresie postuluje Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru.

Wgryź się w smak polskiego cydru

Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru, działając na rzecz sadowników, producentów i regionu stworzyło internetową platformę Zacydrowani.pl., gdzie internauci mogą wgryźć się w smak polskiego cydru i dołączyć do społeczności Zacydrowanych. Platforma pozwala wyrazić poparcie dla idei polskiego cydru poprzez stworzenie własnej, spersonalizowanej postaci Cydrowana. Można dołączyć do Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, korzystająć z deklaracji dostępnej na stronie. Zacydrowani walczą o polską naturalną specjalność i smak polskich jabłek – naturalny cydr produkowany w Polsce, w 100 proc. ze świeżego soku, bez sztucznych dodatków

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki