Magiczny Szlak Dzięcioła

2012-07-18 4:00

Warto odwiedzić dziką, pełną sielskich krajobrazów krainę ptaków, które w Ujściu Warty znalazły zielony azyl. Przez tajemnicze cieniste zakątki ptasiego świata wytyczono właśnie nowy szlak turystyczny.

Leśna, wijąca się pośród drzew droga Szlaku Dzięcioła wiedzie przez dwa rezerwaty: Dolinę Postomii i Lemierzyce. Oba są istną kaskadą zieleni. Pierwszy rozciąga się na obszarze lasu nizinnego, a jego granicę stanowi rzeka Postomia z doliną pełną łąk, szumiących szuwarów i wierzbowych zarośli. Rezerwat jest ostoją zagrożonych wyginięciem roślin, ptaków i owadów. Drugi z rezerwatów to piękny las liściasty z rozłożystymi dębami i bukami o srebrzącej się w słońcu korze. Wejście do tej urokliwej leśnej "katedry" koi nerwy i pozwala odetchnąć pełną piersią.

Wędrówka wzdłuż rzeki

Pieszy Szlak Dzięcioła wytyczono na terenie Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Niewydeptane jeszcze ścieżki szlaku wiodą leśnymi drogami wzdłuż rzeki Postomii. Atrakcją trasy są rzadkie rośliny i zwierzęta. Znajdują się tu nory bobrów i powalone drzewa. Zwieńczeniem wędrówki jest malowniczy widok rozciągający się ze stromej krawędzi doliny. Na każdym z sześciu przystanków można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat mijanych drzew, widywanych po drodze dzięciołów i chronionych roślin, a także imponującego głazu narzutowego zwanego Kamieniem Moritza.

Nie tylko Szlak Dzięcioła

Park Narodowy Ujście Warty rozciąga się przy zachodniej granicy Polski, w Kotlinie Gorzowskiej. Jego płaski rozległy obszar to kraina, w której na kilku tysiącach hektarów mokradeł i lasów liściastych znalazły schronienie liczne gatunki rzadkich i chronionych m.in. ptaków wodno-błotnych. Mało znany, zachwycający naturalnością teren objęto ochroną jako park narodowy i krajobrazowy oraz obszar NATURA 2000. Fascynuje tu nie tylko niezwykła, urzekająca przyroda, ale też historia, związana między innymi z zakonem rycerskim joannitów. Przez park przepływa Warta, w której dolinie leży Słońsk. Okolice tego miasta to jeden z najważniejszych w Europie przystanków na trasie wędrówek setek tysięcy ptaków. Odnotowano tu ponad 270 gatunków ptactwa. Dla 170 z nich Park Narodowy Ujście Warty jest miejscem, gdzie zakładają gniazda. Kilkanaście gatunków ptaków, które można zobaczyć na terenie parku, na przykład na Szlaku Gęgawy, Szlaku Derkacza i Szlaku Dzięcioła, figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Promocją rozlewisk nad Wartą i integracją miłośników ptaków zajmuje się "Rzeczpospolita ptasia" utworzona przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus", wydaje ona paszporty odwiedzającym Słońsk turystom, organizuje zloty obywateli ptasiej republiki.

Jak dotrzeć do Szlaku Dzięcioła

Początek trasy znajduje się przy moście na drodze ze Słońska do Głuchowa, przy tablicy informacyjnej z mapą. Ze Słońska wiedzie do szlaku ulica Poniatowskiego w kierunku Głuchowa. Można też dotrzeć tam wałem wzdłuż Kanału Postomskiego. Szlak Dzięcioła kończy się przy leśniczówce Lemierzyce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki