Grillowanie legalne
Grillować w pełni legalnie możemy w swoim ogródku (czy to przy domu, czy na tzw. działce). Dobry obyczaj w razie bliskiego sąsiedztwa ogródka sąsiadów nakazuje, by sąsiadów o grillowaniu uprzedzić, by np. nie uwędzić im prania czy też wietrzonej pościeli.
Grillować wolno także w publicznym parku. Najlepiej na łące, z dala od zabudowań. Na wszelki wypadek, warto zawsze sprawdzić regulamin parku, na jakich zasadach można grillować. Po zakończonej imprezie, należy doprowadzić miejsce grilla do stanu pierwotnego.
Grillowanie w lesie
Grillować wolno także w lesie. Wymaga to jednak spełnienia szeregu warunków. Przepisy w tej kwestii stanowią jasno: "W lesie oraz w odległości 100 m od granicy lasu, a także na terenach śródleśnych zabrania się rozniecania ognia, korzystania z ognia otwartego, wypalania pozostałości roślinnych czy wierzchniej warstwy gleby. Na terenie leśnym można jednak rozniecać ogień, ale wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu i tylko w sposób, który nie grozi sprowadzeniem zdarzenia niebezpiecznego w postaci pożaru. W związku z tym dopuszcza się na terenie leśnym zorganizowanie ogniska z uwzględnieniem wspomnianych warunków. Oczywiście w przypadku dużej grupy znajomych należy uzyskać zgodę nadleśniczego, w przypadku lasów stanowiących własność Skarbu Państwa".
Gdzie nie wolno grillować?
Grillować nie wolno na balkonie w bloku, na tarasie domu - jeśli mieszkamy np. w szeregowcu, w lesie podczas suszy, blisko szlaków samochodowych (dym może ograniczyć widoczność np. na autostradzie i o wypadek nie jest wtedy trudno).
Kara za grillowanie w miejscu niedozwolonym
Urządzajmy grilla z głową, bowiem za grillowanie niezgodne z prawem można otrzymać mandat. Jego wysokość to co najmniej 500 złotych.
Czytaj więcej: MAJÓWKA 2013: Jak przygotować prawdziwe PRZYSMAKI z grilla