Czas na relaks

i

Autor: W. Brytania

Majówka: Czas na relaks

2015-04-24 4:00

To już ostatni dzwonek, by zabukować sobie noclegi na długi majowy weekend. Warto wykorzystać ten czas, by wyskoczyć za miasto. A jeśli zostaniemy w domu, to także nie musimy się nudzić.

Długi majowy weekend nie wypadł najlepiej w tym roku, bo trwa tylko trzy dni. I nawet jeśli nie mamy możliwości, by go przedłużyć, to i tak nie warto go spędzić w zaduchu miasta.

Góry czekają

Kto jak kto, ale my nie możemy narzekać na brak atrakcji. Z aglomeracji śląskiej blisko jest w Beskidy. Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów, Ustroń, Brenna, Milówka - mnóstwo tu szlaków dla piechurów i rowerzystów. Jest tu mnóstwo hoteli, pensjonatów, schronisk, ośrodków agroturystycznych - miejsce do spania znajdziemy jeszcze z pewnością, jeśli się trochę postaramy. Na górze Żar polatamy na lotni i połowimy ryby, zwiedzimy też ciekawą elektrownię szczytowo-pompową.

Jura Krakowsko-Częstochowska to raj dla miłośników pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej i zwiedzania jaskiń. Są tu też ruiny zamków rycerskich w Pilicy, Ogrodzieńcu i królewskiego w Olsztynie pod Częstochową. Warto zobaczyć też zamki w Będzinie i Siewierzu. Na Jurze pojeździmy na rowerach, a nawet koniach i quadach. Zobaczymy także unikalną Pustynię Błędowską.

Zamki i kopalnie

Kto nie był dawno w Pszczynie, powinien koniecznie pojechać. Tutejszy zamek i rezerwat żubrów to słynne atrakcje naszego województwa. W samej aglomeracji też jest sporo do zobaczenia. Choćby Zamek Piastowski w Gliwicach, zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, radiostacja gliwicka, Jaworzna - gdzie zachował się unikalny na światową skalę rynek w kształcie trójkąta.

Warto zwiedzić zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu. Założył ją w 1855 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. W latach 80. założono na terenie nieczynnego już zakładu skansen. Działał do 1997 roku. Dziesięć lat temu podwoje dla turystów otworzyła Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Jeśli lubimy podziemne atrakcje, zajrzyjmy też do Sztolni Czarnego Pstrąga w dawnej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. To 600-metrowy fragment sztolni odwadniającej kopalni Fryderyk (później Kościuszko). Można ją zwiedzać od niemal 60 lat. Jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Podczas wycieczki na łodziach można oglądać stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w dolomitowej skale.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki