Gmina Błonie jest niemal w całości zwodociągowana, prawie wszędzie tam, gdzie to możliwe funkcjonuje miejska kanalizacja odprowadzająca ścieki do miejskiej oczyszczalni. Tam, gdzie budowanie kanalizacji jest nieuzasadnione ekonomicznie czy technicznie wdrażany jest program budowania przydomowych oczyszczalni ścieków.
- Inwestujemy zarówno w infrastrukturę niezbędną do osiedlania się mieszkańców i powstawania firm, jak i w obiekty, dzięki którym żyje i pracuje się tu lepiej, łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej - mówi Zenon Reszka, burmistrz Błonia.
Jasno i bezpiecznie
Oświetlenie, drogi czy chodniki to "infrastruktura podstawowa". Równie ważne są inwestycje w infrastrukturę oświatową i sportową. W ciągu minionych dwóch kadencji przy każdej szkole wybudowano co najmniej jedno boisko wielofunkcyjne, zaś jedno z gimnazjów zyskało piękną przestronną halę sportową. Na ukończeniu jest również rozbudowa szkoły podstawowej i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych (jest to szkoła z oddziałami integracyjnymi). Rozpoczęły się prace nad rozbudową kolejnych dwóch szkół. We wrześniu tego roku w Błoniu oddano do użytku pierwszą część przedszkola (na 150 miejsc) wybudowanego na terenie starej placówki. Blisko 40-letni budynek wyburzono, a w tym miejscu rośnie już drugie skrzydło (również na 150 miejsc), w którym maluchy zagoszczą wraz z początkiem nowego roku szkolnego.
Nie ma miejsca na nudę
Jedną z najważniejszych w Błoniu inwestycji ostatnich lat jest nowoczesny wielofunkcyjny budynek Centrum Kultury, mieszczący salę widowiskowo-kinową z techniką 3D. Oprócz światowych premier filmowych goszczą tam artyści teatralni wielkich scen. Jest tam również sala taneczna, dwie biblioteki, multimedialna sala konferencyjna oraz liczne pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia sekcji plastycznych, muzycznych czy językowych.
Najnowszym obiektem rozrywkowym w Błoniu jest Park Bajka, który można krótko opisać jako 3?hektary atrakcji, radości, zabawy i wypoczynku dla mieszkańców w każdym wieku.
Pomysł na finansowanie
Inwestycje kosztują. Ważne więc, by wiedzieć, skąd wziąć na nie pieniądze. W dużej mierze oczywiście z budżetu gminy, który wzrósł z 47 mln w 2006 roku do prawie 87 w 2014 roku. Wiele inwestycji nie udałoby się jednak bez wsparcia funduszy zewnętrznych. Tak było w przypadku wspomnianego Centrum Kultury, na budowę którego pozyskano prawie 11 mln zł, oraz budowy 13 kilometrów dróg przez tereny wiejskie, na które gmina Błonie zdobyła prawie 12 mln zł z unijnego wsparcia.
Ale inwestycje to również wiele mniejszych zadań: place zabaw, miejsca parkingowe, sieć światłowodowa i hotspoty dające bezpłatny Internet, kładki przez rzekę, ścieżka rowerowa.
Od ubiegłego roku to mieszkańcy mogą decydować o części inwestycji - w gminie Błonie wdrożono budżet obywatelski. Zrealizowano już projekty za milion złotych - w przyszłorocznym budżecie mieszkańcy zadecydują jak wydać 1,2 mln. Wnioski mogą składać do końca listopada.
Rozwój gminy widoczny jest na każdym kroku. Dostrzegają go zarówno mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne. Nowe inwestycje cieszą oko.
- Na realizację czekają już kolejne projekty, z najważniejszych należy wymienić budynek KS Błonianka, basen z halą widowiskowo-sportową, kryte korty czy kamienicę przy drodze krajowej nr 92 - zapowiada burmistrz Błonia.