Smog to zjawisko atmosferyczne powstające na skutek nagromadzenia w powietrzu dużej ilości cząstek stałych metali ciężkich. Podczas smogu wdychamy np. rakotwórczy benzopiren, dioksyny, furany.
- Są trzy główne przyczyny smogu. Pierwsza i największa to domowe piece, druga to komunikacja - mówi nam Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. Trzecim czynnikiem wywołującym smog jest przemysł.
Czarny, brunatny dym unoszący się z naszych kominów to trucizna. Oznacza, że w piecu są palone albo odpady węglowe, albo śmieci. Tylko w Polsce, jako jedynym państwie europejskim, można kupić kotły węglowe przestarzałe technologicznie, w których można spalić każdy odpad.
To przez piece powietrze jest zanieczyszczone nawet w uzdrowiskach, tj. Rabce-Zdrój czy Szczawnicy. Koszmarne powietrze mają też Pszczyna, Opoczno, Żywiec, Rybnik, podkrakowska Skała, Godów, Nowa Ruda, Tuchów, a nawet Zakopane i Nowy Targ, tak chętnie odwiedzane przez narciarzy.
Na szkodliwe działanie smogu w pierwszej kolejności narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby z grupy ryzyka. Podczas smogu o 15 proc. wzrasta liczba udarów i zawałów.
Jak zatem możemy się chronić przed smogiem?
Powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz i wietrzenia mieszkań. Można zaopatrzyć się w maseczkę, ale tylko taką z certyfikatem, kupioną w aptece. Tak naprawdę sami jednak niewiele możemy, potrzeba regulacji rządowych, dzięki którym piece, samochody i przemysł przestaną nas truć.