MATURA 2012. BŁĘDY w ZLICZANIU PUNKTÓW z matury. SKARGI maturzystów na WYNIKI MATUR do OKE

2012-05-25 13:32

Matura 2012 już za tegorocznymi absolwentami szkół średnich. Wyniki matur 2012 będą znane dopiero pod koniec czerwca. Co ma zdrobić maturzysta, który po przeanalizowaniu arkuszy i swoich odpowiedzi doszedł do wniosku, że komisja egzaminacyjna popełniła błąd w punktacji? Abiturient może złożyć skragę na wyniki matur do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Coraz częściej bowiem zdarza się, że egzaminator nie policzył poprawnie udzielonej odpowiedzi lub skaner nie podliczył punktacji. Odwołań od wyników matur z roku na rok jest coraz więcej.

Czy odwołanie od wyników i punktacji egzaminu maturalnego jest możliwe? A jeśli tak, to co ma zrobić maturzysta, który jest przekonany, że egzaminator źle podliczył mu punkty z matury pisemnej. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" wyjście jest jedno - odwołanie i skarga na wyniki matury do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Jeżeli maturzysta uważa, że jego praca maturalna została źle oceniona, ma prawo do jej wglądu. Przeglądanie prac odbywa się w siedzibie właściwej OKE. Tam też należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście wniosek o wgląd do arkuszy maturalnych.

OKE powinna podać czas i miejsce, kiedy będzie można obejrzeć wybrany arkusz.  Jeżeli uczeń uzna, że doszło do błędu, może złożyć wniosek o powtórne sprawdzenie matury. Jeżeli zostaną uznane jego argumenty, wtedy OKE powołuje specjalną komisję i dokonuje ponownej weryfikacji. Teoretycznie nie można kwestionować liczby punktów, jakie zostały przyznane za poszczególne zadania, bo wynik egzaminu maturalnego jest wynikiem ostatecznym. Istnieje jednak możliwość, by komisja przyznała dodatkowe punkty za prawidłowe odpowiedzi.

BŁĘDY w punktacji MATUR - skąd się biorą

Coraz częściej zdarza się, że maturzyści nie zgadzają się z niskim wynikiem matur, bo są przekonani, że udzielili prawidłowych odpowiedzi na arkuszach egzaminacyjnych. Czy to możliwe, by egzaminator nie przyznał mu punktów za właściwą odpowiedź?

Niestety błędów w punktacji matur z każdym rokiem jest coraz więcej, a czasem zdarza się, że uczniowi brakuje zaledwie 1 punktu, żeby dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Członkowie komisji przyznają, że gzaminatorzy popełniają błędy. Zdarza się też, że skaner nie podliczy punktacji lub abiturient napisze odpowiedź prawidłową, której nie było w szablonie, według którego sprawdzane są prace. Czasami egzaminator przyznaje niższą punktację, bo np. w wypracowaniu nie zauważył wymagane nawiązania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki