MATURA 2012, HISTORIA poziom podstawowy i rozszerzony 14.05.2012 - PRZECIEKI, co będzie

2012-05-14 9:41

Matura 2012 z historii już 14 maja 2012. Przed uczniami trudne zadanie – setki dat, wydarzeń i słynnych postaci kłębi się po głowie, myli i przechodzi z epoki do epoki. Albo co gorsze, wiedza z 3 lat nagle uleciała z głowy i trudno przypomnieć sobie jakąkolwiek datę. Jak poradzić sobie ze stresem i czego spodziewać się na maturze 2012 z historii?

Na poziomie podstawowym uczeń ma 120 minut na rozwiązanie zadań zamkniętych i otwartych. Do tych drugich zazwyczaj podane są teksty źródłowe, infografiki, mapy, lub drzewa genealogiczne.

Na rozwiązanie zadań z poziomu rozszerzonego przyszły student poświęcić może 180 minut. Egzamin podzielony jest na trzy części – pierwszą sprawdzającą wiedzę (pytania zamknięte i otwarte), drugą badającą umiejętność analizowania i wyciągania wniosków ze źródeł, oraz trzecią –  weryfikującą umiejętność napisania własnego tekstu na temat wydarzenia historycznego.

Zadania dotyczą wszystkich epok, od starożytności po XX wiek.

Matura 2012 z HISTORII - podstawa programowa to podstawa


Historia jest uznawana za jeden z najtrudniejszych przedmiotów humanistycznych – dużo dat, olbrzymia ilość ważnych wydarzeń i postaci, których życiorys wypadałoby znać. Jeśli nie jesteś pewien, czy wiesz wszystko – warto zajrzeć do podstawy programowej i informatora maturalnego umieszczonego na stronie CKE.

Powtórki, powtórki

Na kilka dni przed maturą nie ma sensu powtarzać dat, ani postaci. Warto jednak skupić się na ciągach przyczynowo-skutkowych ułatwiających szeregowanie wydarzeń. Pomocnym może okazać się zajrzenie do wcześniejszych arkuszy, ponieważ formuła egzaminu z historii uległa niewielkim zmianom.

Nie ignoruj zagadnień kulturalnych i społecznych. Choć historia to przede wszystkim polityka i batalistyka, warto zwrócić uwagę na życie codzienne w starożytnym Egipcie i Rzymie, przyjrzeć się zdjęciom obrazów i rzeź zamieszczonym w podręcznikach.

MATURA 2012 HISTORIA - przecieki


Większość linków do stron z tzw. przeciekami wymaga od nas „drobnej” zapłaty w postaci wysłania SMS bądź ściągnięcia podejrzanego pliku.exe. Czyli w skrócie – wirusa, czy to robaka, czy to innego szkodnika badającego lub niszczącego naszą zawartość dysku.

Nie ma więc co liczyć na ułatwienia w zdawaniu egzaminu dojrzałości – zresztą, jeśli informacja o faktycznym przecieku dotarłaby do CKE, wyniki matury zostałyby unieważnione. Dlatego lepiej na spokojnie przejrzeć poszczególne epoki.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na mapy i drzewa genealogiczne, które dość często pojawiają się na egzaminie.  Również przypisanie autorowi jego dzieła – obrazu, rzeźby, budynku – jest popularnym zadaniem. Bardzo lubianym przez egzaminatorów tematem jest Polska szlachecka, jej demokratyczny ustrój, pozycja społeczna, sarmackie korzenie polskości.

Nośnym tematem zdaje się być również II Wojna Światowa – jej przebieg na ziemiach polskich oraz ustalanie granic naszego kraju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają