MATURA 2012, HISTORIA rozszerzona - JAKI może być TEMAT WYPRACOWANIA: Polska Piastów, Wiosna Ludów, konflikty w XVII w.

2012-05-14 14:40

Maturę 2012 z historii zdaje 23 tys. uczniów, którzy mają możliwość wyboru czy chcą pisać podstawową czy rozszerzoną historię. Matura z historii na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut i składa się z trzech części - testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, zadań do materiałów źródłowych oraz wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów. Czego abiturienci spodziewają się na maturze rozszerzonej z historii, jaki może być temat wypracownia?

Matura 2012 z historii na obu poziomach rozpocznie się o godz. 14. Rozszerzona matura z historii trwa 180 minut. Na arkuszu egzaminacyjnym, który będzie podzielony na III części jest ok. 25 zadań.  Za prawidłowe odpowiedzi do wszystkich pytań i napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów zdający może uzyskać 50 pkt.

W części pierwszej matury rozszerzonej z historii abiturienci muszą rozwiązać test z pytaniami zamkniętymi oraz otwartymi. Więkoszość opiera się na źródłach: mapkach, tabelach, ilustracjach, danych statystycznych. Druga część to praca z materiałem źródłowym dotyczącym wybranego zagadnienia historycznego. Zdający udziela odpowiedzi na pytania do podanych w arkuszu źródeł historycznych (źródła pisane, ikonograficzne, statystyczne, kartograficzne i inne) z co najmniej dwóch epok historycznych.

Trzecia część matury z historii na poziomie rozszerzonym to wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź pisemna wymaga przedstawiania oraz oceniania zjawisk i procesów historycznych  z różnych epok.

MATURA 2012 HISTORIA - jaki temat WYPRACOWANIA?

Internauci SE.pl, którzy wybrali historię jako przedmiot dodatkowy na maturze pisemnej już od kilku tygodni zastanawiają się jaki może być temat wypracowania na historii rozszerzonej, za które można uzyskać aż 20 pkt. Na maturze 2011 były następujące tematy:

Temat I - Scharakteryzuj przemiany ustrojowe w Rzeczypospolitej w latach 1764–1795. Oceń, czy były one zgodne z ideologią oświecenia.

Temat I - Czy zgadzasz się z opinią, że II Rzeczpospolita była państwem demokratycznym? Swoje zdanie uzasadnij, uwzględniając przemiany ustrojowe w Polsce w latach 1918–1939.

W 2012 spodziewają się wypracowania dotyczącego Wiosny Ludów, Polski za panowania dynastii Piastów, konfliktów w XVII wieku lub stosunków polsko-litewskich w XX w.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki