Pierwsza część egzaminu maturalnego z języka niemieckiego rozpoczęła się 16 maja o godzinie 14.00 i trwała 120 minut. Uczniowie musieli w niej udowodnić, że potrafią posługiwać się strukturami leksykalno-gramatycznymi. W tej części pojawiła się także dłuższa wypowiedź - (od 200 do 250 słów).
Tematem tegorocznej rozprawki było omówienie wad i zalet usamodzielniania się. Do wyboru było także opowiadanie o robocie.
Maturzyści rozwiązywali także zadania otwarte, polegające na słowotwórstwie, tłumaczeniu fragmentów zdań, uzupełnianiu luk oraz transformacjach.
Po półgodzinnej przerwie uczniowie przystąpili do drugiej części egzaminu. Sprawdzał on umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego oraz rozpoznawanie struktur leksykalno-gramatycznych.
W części sprawdzającej rozumienie ze słuchu uczniowie wysłuchali dwukrotnie trzech tekstów o łącznej długości około 2 stron A4. Po wysłuchaniu tekstów rozwiązywali zadania typu prawda/fałsz, dobieranie oraz wielokrotny wybór.
W części sprawdzającej rozumienie tekstu czytanego i rozpoznawanie struktur leksykalno - gramatycznych uczniowie dostali trzy teksty o łącznej długości około 2 stron A4. Następnie rozwiązywali zadania zamknięte oraz polegające na uzupełnianiu luk. Mieli na to 70 minut.
Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań z poziomu rozszerzonego można było uzyskać maksymalnie 50 punktów.
CO BYŁO NA MATURZE ROZSZERZONEJ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO?
Czekamy na Wasze komentarze z opiniami na temat matury podstawowej z języka NIEMIECKIEGO i wpisy na CZACIE.