Matura 2012: POLSKI - poziom podstawowy PYTANIA, TEMATY, ODPOWIEDZI, KLUCZ, ARKUSZE PRÓBNE

2012-05-04 9:32

Matura 2012 z języka polskiego na poziomie podstawowym już 4.05.2012. Publikujemy próbne arkusze egzaminacyjne matury z języka polskiego - poziom podstawowy.

MATURA 2012 - JĘZYK POLSKI - poziom podstawowy - CO BĘDZIE?

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – rozumienia tekstu czytanego oraz sprawdzenia umiejętności pisania tekstu na zadany temat.

Egzamin w części pierwszej zawiera zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Uczeń może uzyskać 70 punktów. Na wykonanie zadań ma 170 minut.

Tekst sprawdzający umiejętności czytania nie jest tekstem beletrystycznym, tylko popularnonaukowym lub publicystycznym. Zawsze jest skonstruowany w sposób jasny i przejrzysty, napisany poprawną i staranną polszczyzną. Nie może również obrażać uczuć religijnych.

Pytania dotyczące tej publikacji dotyczyć mogą zarówno poziomu znaczeń, czyli rozumienia pojedynczych słów i związków frazeologicznych, lub myśli przewodniej tekstu, jak i poziomu struktury – kompozycji, związków logicznych pomiędzy poszczególnymi elementami, rozumienia znaczeń wyrazów.

Natomiast część sprawdzająca umiejętność pisania własnego tekstu pozwala uczniowi wybrać jeden z dwóch tematów. Wypracowanie nie może mieć mniej niż 250 słów. Redagowanie tekstu opiera się na przytoczonym utworze literackim, a polecenie często zawiera słowa: analiza, interpretacja, porównanie,  skomentowanie, opinia, charakterystyka.

Warto przypomnieć sobie różnicę między analizą, która dotyczy struktury tekstu, a interpretacją dotyczącą przekazywanego przy pomocy słów sensu.

>>> MATURA 2011 - JĘZYK POLSKI - ARKUSZE EGZAMINACYJNE - ZOBACZ

MATURA 2012 - JĘZYK POLSKI - poziom rozszerzony


Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbywa się 7 maja, a zadaniem uczniów jest napisanie tekstu związanego z fragmentem lub fragmentami utworów literackich zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Abiturient ma na to 180 minut.

Tematy są zazwyczaj dokładnie sprecyzowane, zawierają takie sformułowania, jak analiza i interpretacja, interpretacja w wyszczególnionym kontekście, w nawiązaniu do całej twórczości, porównanie z analizą i interpretacją.

>>> Sennik: MATURA, EGZAMIN - znaczenie snu: matura, egzamin

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki