Wielkie wyzwanie czeka każdego maturzystę. Jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Egzamin z wiedzy o społeczeństwie jest jednym z dodatkowych przedmiotów wybieranych przez młodzież, w dodatku cieszy się dużym zainteresowaniem.
MATURA 2012 - WOS - co będzie, jak się przygotować
Zadania z wiedzy o społeczeństwie są zróżnicowane pod względem sprawdzanych wiadomości i umiejętności, poziomu trudności, a także sposobu udzielania odpowiedzi. Tematyka obowiązująca na maturze jest okrojona, więc nie warto przejmować się szerokim zakresem przedmiotu, jakim bez wątpienia jest wiedza o społeczeństwie.
Pytania na egzaminie mogą być powiązane z różnymi okresami i z różną tematyką. Materiały źródłowe podobnie. Uczeń spotka w arkuszu egzaminacyjnym m.in. tabele, mapy i fotografie. Ważna jest umiejętność kojarzenia faktów. Poszczególne zagadnienia są ze sobą powiązane.
Przed maturą warto przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia historyczne i związane z nimi postacie. Może to pomóc w analizie tekstów, na podstawie których zadawane są pytania.
Tematyka zagadnień będzie opierać się na wątku przewodnim, może to być pamiętne wydarzenie, które zazwyczaj jest dość popularne i powszechną.
Wiedza o społeczeństwie często nie wymaga stricte polityczno-społecznych informacji. Najważniejsza jest ogólna orientacja. Należy znać podstawowe struktury społeczne i polityczne. O wiele łatwiej jest wtedy odnosić się do poszczególnych zadań.
Często można w tego typu sprawdzianie wiedzy, wykorzystać swoje zainteresowania. Osoby interesujące się wiadomościami z kraju i ze świata mają ułatwione zadanie, niezależnie od specyfiki tych informacji.
Jak na egzamin z WOS-u zapatrują się maturzyści? Większość jest pewna swego, gdyż mimo szerokiego zakresu materiału, a przy tym małej liczbie godzin lekcyjnych, jest to przedmiot o którym każdy obywatel ma pewne pojęcie.
Wpływa to na popularność wyboru WOS-u jako dodatkowego przedmiotu. Jednak jeśli chodzi o tematykę, jaką młodzież chciałaby zobaczyć na egzaminie to zdania są podzielone. Jedni chcieliby zagadnienia polityczne, zaś inni typowo społeczne. Żadnych jednak pewnie nie zabraknie na maturze. Jednak coś musi przeważać. W ostatnim czasie, szczególnie w mediach przytaczane są często sprawy dotyczące prawa.
Wykorzystywania go we właściwy sposób, korzystania ze swoich społecznych przywilejów, jaki i egzekwowanie obowiązków. Młodzież właśnie pytań dotyczących aspektów prawnych spodziewa się najbardziej.
Z kolei mniejsza część chciałaby zobaczyć na maturze zadnienia z wątkiem obywatelskim, tudzież funkcjonalnością w społeczeństwie. Ciekawe czyje życzenia się spełnią?
Nadchodzący egzamin zadecyduje o przyszłości wielu osób, dlatego należy do niego podejść ze spokojem, aby wykorzystać pełnię swoich umiejętności. Wszystkim maturzystom życzymy - Powodzenia i połamania długopisów!