Matura 2018 WOS rozszerzony. ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI

2018-05-11 16:07

Matura 2018 WOS rozszerzony. Za nami kolejny dzień matury 2018 - tym razem uczniowie napisali egzamin z WOS-u i to zarówno części podstawowej jak i częsci rozszerzonej. Co tym razem znalazło się w arkuszach i jak poszło maturzystom? Sprawdźcie, jakie zadania pojawiły się na maturze 2018 z WOS-u rozszerzonego.

Matura 2018 WOS rozszerzona. 11 maja to kolejny dzień matur - o godzinie 9 maturzyści napisali egzamin z WOS-u z części podstawowej i części rozszerzonej. Co tym razem znalazło się w arkuszach? Wszystko już wiemy. Arkusze z tego przedmiotu możecie znaleźć w naszej galerii zdjęć, a w tym tekście znajdziecie również odpowiedzi, tak abyście już dziś mogli sprawdzić, jak poszedł Wam egzamin maturalny z WOS-u rozszerzonego. Pamiętajcie, że tak jak każdego dnia podczas matury 2018, na naszej stronie internetowej możecie znaleźć pierwsze komentarze oraz opinie uczniów. Jednocześnie zachęcamy do wyrażania swoich spostrzeżen na temat matury 2018 z WOS-u. Aby zobaczyć najnowsze wiadomości odśwież stronę przez naciśnięcie F5. Poniżej prezentujemy ODPOWIEDZI do zadań z matury z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym:

1.1 Rola społeczna

1.2 B Społeczeństwo sprzyja tworzeniu postaw konformistycznych

2. Patriarchat

3. Nazwa typu normy społecznej - norma obyczajowa. Uzasadnienie: Na to, że chodzi o normę obyczajową wskazuje zawarta w tekście informacja, iż Japończycy od wieków kultywowana jest przedstawiona  w tekście tradycja. Z pokolenia na pokolenie przekazuje się, że lalki maja duszę i należy traktować je z szacunkiem.

4. Obraz pokazuje, że korzystając często z portali społecznościowych zaczynamy patrzeć na świat przez filtry, które ograniczają nasze postrzeganie rzeczywistości.

5. Karaimi

6.1 Tak

6.2 Istnieje zależność między wskaźnikami, których dotyczą mapy. Można zauważyć, że w województwach, w których mominalny dochód brutto jest wyższy, jest niższa stopa bezrobocia rejestrowanego. Zaś w wójewództwach z niższymi nominalnymi dochodami brutto jest wyższa stopa bezrobocia rejestrowanego.

7.1 Paradoks polega na tym, że osoby, które deklarowały poglądy lewicowe najrzadziej wybierały odpowiedź bliską nurtowi lewicowemu.

7.2 Rozstrzygnięcie - Tak

8. D, S

9.1 Teoria umowy społecznej

9.2 W koncepcji Hobbesa chodzi o absolutyzm, a u Locke'a liberalizm.

10. A Hiszpania 2

B Niecmy 6

C Portugalia 1

11.1 C

11.2 Wybory parlamentarne: W Polsce do Sejmu i Senatu są bezpośrednie, we Francji wybory do Senatu są pośrednie

Skład Rady Ministrów: Prezydent przewodniczy Radzie Ministrów we Francji, w Polsce Radzie Ministrów przewodniczy Prezes Rady Ministrów.

Realizacja funkcji kontrolnej przez parlament: W Polsce funkcję tę sprawuje Sejm, we Francji cały parlament

Inicjatywa ustwodawcza: W Polsce więcej podmiotów ma inicjatywę ustawodawczą niż we Francji

Przebieg prac legislacyjnych: W Polce w procesie legislacyjnym uczestniczą: Sejm, Senat, podkomisje, komisje

12. Trójpodział władzy

13. Repatrianci

14. Prezes Rady Ministrów nie sprawuje kontroli nad najwyższą Izbą Kontroli; prezes NIK nie jest naczelnym organem administracji państwowej; Najwyższa izba Kontroli nie może przeprowadzać kontroli na wniosek na wniosek Prezydium Rządu.

15. 1 Prawda, 2 Prawda, 3 Fałsz

16.1 artykuł 10: czynne prawo wyborcze, artykuł 11: bierne prawo wyborcze

16.2 C

16.3 B

Uzasadnienie: Aby kandydować trzeba mieć polskie obywatelstwo.

17. B

18. C

19. A; kodeks karny, B; kodeks cywilny; C; kodeks rodzinny i opiekuńczy

20. A sąd rejonowy; B wydział cywilny; C strona procesowa powód; D nazwa pisma procesowego pozew

Sprawdź: Matura 2018. Sprawdź dokładne terminy [HARMONOGRAM]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają