Egzaminy maturalne 2019 będą trwać od 6 do 25 maja. Obejmować będą one część ustną oraz pisemną. Uczniowie mają do wyboru zdawać przedmioty na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Od 9 do 22 maja odbędzie się część ustna egzaminu maturalnego. Obejmie ona następujące przedmioty: język polski, język mniejszości narodowych, język łemkowski oraz język kaszubski. Od 6 do 25 maja uczniowie zmierzą się z egzaminem ustnym z języków obcych nowożytnych. Część pisemna egzaminu maturalnego 2019 będzie trwać od 6 do 23 maja 2019. Uczniowie zmierzą się z wiedzą z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski, wiedza o społeczeństwie, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, informatyka, historia sztuki, biologia, historia, fizyka i astronomia, geografia, chemia, historia muzyki, wiedza o tańcu, język niemiecki, język rosyjski, język francuski, język hiszpański, język włoski, język mniejszości narodowych, język kaszubski i język łemkowski.
1. Uczenie się od rana do wieczora, czy zarywanie nocy jest złe. Jeśli jesteś niewyspany, to twój mózg działa wolniej, trudniej przyswaja, gorzej się koncentruje. Kawa, czy napoje energetyczne pozornie pomagają, a w rzeczywistości dają złudzenie lepszej koncentracji i wysokich obrotów.
2. Zanim weźmiesz się za większą partię materiału, to podziel ją na mniejsze części. Jeśli wiesz, ile materiału masz powtórzyć w ciągu dnia, to uczysz się spokojniej.
3. Są elementy, które trzeba "wkuć", ale są też lepsze sposoby. Przy pamięciowym materiale warto stosować mnemotechniki, czyli metody ułatwiające zapamiętywanie.
4. Siedzenie nad książką przez kilka godzin bez przerwy nic nie da. Rób przerwy, daj głowie odpocząć np. co pół godziny zajmij się na kilka minut czymś innym.
5. Opanowany materiał powtórz przed pójściem spać. Powtórz go też następnego dnia.
6. Czasem lepiej wyjść z domu i uczyć się ze znajomymi albo w bibliotece.
7. Żadnej nauki ostatniego dnia przed maturą. Odpocznij. Daj swojemu mózgow poukładać to wszystko, czego się nauczyłeś i myśl pozytywnie
WARTO WIEDZIEĆ: Na stronie CKE znajdziesz arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Dzięki temu będziesz wiedzieć czego mniej więcej spodziewać się na maturze. To świetne ćwiczenie praktyczne na sprawdzenie swojej wiedzy. Rozwiąż arkusz w wyznaczonym czasie i sprawdź, które zadania sprawiają Ci problem. Swoje odpowiedzi porównaj z kluczem, który dostępny jest na stronie CKE. W ten sposób zweryfikujesz swoją wiedzę i będziesz wiedział, co musisz powtórzyć, czego się nauczyć i co poćwiczyć.