Matura 2019

i

Autor: Shutterstock

Matura 2019 WOS rozszerzony. Arkusze CKE. Wiemy, co było!

2019-05-10 20:09

Matura 2019. Maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie (WOS). Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie (WOS) wyraziło 20 tys. osób, czyli 7,4 procent tegorocznych absolwentów. Sprawdź, co pojawiło się w arkuszach CKE.

Matura 2019. Maturzysta musieli przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru. W grupie przedmiotów do wyboru jest m.in. wiedza o społeczeństwie. Egzaminy z przedmiotów do wyboru są zdawane na poziomie rozszerzonym. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Kto nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

CKE opublikowała arkusze z matury rozszerzonej z WOS. Abiturienci mieli odpowiedzieć na 30 pytań otwartych i testowych oraz napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów do wyboru:

Temat 1. Aktywność społeczności lokalnej to nie tylko udział w wyborach organów samorządu gminnego – scharakteryzuj inne formy wpływu tej społeczności na funkcjonowanie organów gminy oraz na decyzje dotyczące gminnej wspólnoty samorządowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Temat 2. Porównując tryb wyboru i kompetencje Sejmu RP i Senatu RP, uzasadnij, że obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązania prawne są zgodne z przedstawioną analizą. O bikameralizmie w Rzeczypospolitej Polskiej Pozycję ustrojową każdego organu państwa zawsze w poważnym stopniu określa zakres jego uprawnień. W przypadku Senatu RP nie są może one zbyt wielkie, ale z pewnością są specyficzne, czy swoiste w porównaniu z uprawnieniami Sejmu RP. Ich analiza dowodzi, że [...] [obowiązująca] konstytucja nie optuje [...] za modelem parlamentu, którego izby są funkcjonalnie równoprawne. Mamy więc do czynienia z modelem dwuizbowości zróżnicowanej, w każdym razie nierównorzędnej. Prawo konstytucyjne, red. Z. Witkowski, Toruń 2002, s. 271.

Temat 3.Scharakteryzuj system ochrony praw człowieka i obywatela Rady Europy oraz Unii Europejskiej – dokumenty dotyczące tych praw, instytucje stojące na straży ich przestrzegania oraz możliwości ich dochodzenia przez obywateli państw członkowskich tych organizacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki