W tym roku był Pan Tadeusz:
Na próbnej maturze CKE maturzyści mieli 170 minut na rozwiązanie zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli przeczytać tekst Władysława Kopalińskiego o irrealizmie w polskim filmie - do tekstu było do rozwiązania kilka zadań.
Tematy do wyboru:
Do wyboru była rozprawka: "Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy?". Temat ten mieli rozpisać na podstawie m.in. fragmentu "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza. Zaprezentowany w arkuszu fragment dotyczył Księgi X "Emigracja. Jacek". Drugi temat związany był z interpretacją wiersza "Spojrzenie" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Pewniaki co roku?
Próbna matura CKE 2015 język polski. Przed egzaminem maturalnym uczniowie zawsze starają się przewidzieć, co może spotkać ich na maturze i jakie mogą być tematy wypracować. Już kilkakrotnie okazywało się, że są to tematy nawiązujące do znanych dzieł. Pewniakami są niemal „Lalka” czy „Chłopi”, które to lektury często pojawiają się na maturach próbnych i majowych CKE.
W poprzednich latach pojawiały się takie lektury jak: „Potop”, „Lalka”, „Dziady”. To książki, które często pojawiają się jako temat maturalnych wypracowań. Oto kilka tematów maturalnych z ostatnich lat, z jakimi zmierzyli się maturzyści:
Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.
Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów Polakach
Co o autorytecie pisał w "Przedwiośniu" Stefan Żeromski i jak się mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów.
Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze". W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach.
Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach "Lalki" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.
Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail
Być może w tym roku zagoszczą tematy nawiązujące do obrony ojczyzny czy Powstania Warszawskiego. Tego nie wiadomo, ale pewnym jest, że pytania, zadania, pierwsze wrażenia maturzystów, odpowiedzi, tematy znajdziecie na SE.pl!
Sprawdź: Matura próbna 2014 CKE język polski: Arkusze, zadania, odpowiedzi, wyniki
PONIŻEJ ZNAJDZIESZ PRZYKŁADOWE PYTANIA I ODPOWIEDZI Z MATURY PRÓBNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO
Język polski poziom podstawowy - ZADANIA
Język polski poziom podstawowy - ODPOWIEDZI