Matura z języka polskiego, egzamin ustny. Trwają egzaminy maturalne. Od 4 maja uczniowie zmagają się z pisemnymi maturami, zaś od 11 maja maturzyści zdają egzamin ustny z języka polskiego. Od 2015 roku matura z języka polskiego znacznie różni się od egzaminów z poprzednich lat. W tym roku uczniowie losują sobie tematy i mają piętnaście minut na przygotowanie się do egzaminu. Co ciekawe, daty egzaminów ustnych z języka polskiego różnią się w zależności od szkoły - a to oznacza, że część uczniów zna tematy jeszcze przed wejściem na egzamin. W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze tematy, z którymi mierzą się maturzyści. My prezentujemy te najbardziej popularne. Warto jednak pamietać, że tematy mogą się nieznacznie różnić od tych, które pojawiają się w sieci.
Zobacz też: Matura język ustny polski - pytania i tematy wypowiedzi
Oto tematy, które pojawiły się na maturze ustnej z języka polskiego 11 maja.
1. Omów motyw śmierci w obrazie "Śmierć" Malczewskiego oraz innych utworach kultury.
2. W jaki sposób w sztuce ukazana jest podróż? Heban-Kapuściński
3. W jaki sposób autorzy ukazują swój stosunek do ojczyzny?- T.Różewicz
4. W jaki sposób przedstawiona jest w literaturze funkcja poetycka języka.
5. Odwołaj się do tekstów literackich. Podany był fragment chłopów
6. Język i znaki jako wyraz przekazu - Ewa Wołyńska kody w prasie
7. Jak jest ukazana kultura rycerska w tekstach kultury? Omów problem odwołując się do załączonego plakatu z trzeciej części Gwiezdnych Wojen i wybranych utworów literackich.
8. Wieloznaczność w wypowiedzi. Na podstawie tekstu "Głos w sprawie pornografii" W.Szymborska i własnych doświadczeń.
9. Obraz "Wierny towarzysz" Juliusza Kossaka.
10. Wierność jako ważny element moralności świata przedstawionego w tekstach kultury "Naród jako lawa, bohater jednostkowy i grupowy w Dziadach III. Na bazie znajomości tego dramatu"
11. "Co twórcy mówią o godności człowieka. Odwołaj się do fragmentu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall (tutaj fragment o Żydzie na beczce) oraz innych tekstów kultury"
12. "Co jest dla człowieka źródłem szczęścia. Odwołaj się do "na rzecz czarnoleską" Kochanowskiego oraz innych tekstów kultury"
13. Różnice miedzy językiem mówionym a pisanym
14. Parabola w tekstach kultury
15. Dlaczego artyści używają języka potocznego w swoich utworach?
16. Jakie formy języka intrygują odbiorcę
17. Jak twórcy oceniają uległość modzie pan Tadeusz
18. Jak zwyczajne i przeciętne życie jest ukazywane w literaturze? Rozważ problem na podstawie rzeźby Jerzego Kaliny 'Przejście' i innych tekstów literackich.
19. W jaki sposób w utworach literackich ukazywane są żywioły
20. Funkcja języka w prasie i mediach. Odwołaj się do fragmentu i innego tekstu kultury
21. Tworzenie - naśladowanie rzeczywistości czy jej wyobrażenie? Odwołaj się do obrazu Sętowskiego pt. " Malarz i modelka" oraz do innych utworów literackich.