Polska zamierza w latach 2014-2022 wydać na modernizację uzbrojenia 130 mld złotych. Jest to kwota, o którą zawalczą firmy z sektora zbrojeniowego, między innymi z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która skupia w sobie 60 spółek produkujących sprzęt i uzbrojenie dla wojska.
Jeden z najważniejszych przetargów, który wojsko polskie będzie realizowało w najbliższym czasie, to zakup śmigłowców bojowych. Planowany jest zakup od 30 do 40 maszyn z uzbrojeniem na łączną wartość od 5 do 9 mld złotych. Nic dziwnego że czołowi producenci wiropłatów zaprezentowali swoje wyroby. Firma TAI z Turcji - śmigłowiec T129 ATAK Multirole Combat Helicopter, francuski Airbus - Tigera a Boeing AH-64 Apache.
Zwiedzający mogli usiąść w kokpicie “Apacza”, co nie jest częste nawet na pokazach lotniczych.
Innymi produktami, które licznie prezentowano na MSPO, były przeciwlotnicze zestawy rakietowe, które mają wejść w skład Tarczy Polski oraz wszelkiej maści bezzałogowe drony zwiadowcze, które wpisują się w ogólnoświatowy trend rozwoju armii.
Należy podkreślić, że Polska Grupa Zbrojeniowa, która w tym roku miała wydzielony pawilon, pokazała się w sposób jakiego nie powstydziłyby się firmy na najlepszych targach motoryzacyjnych. Określenie “na wypasie” byłoby dużym niedoszacowaniem. Przeprojektowane wnętrze i oświetlenie, ekspozycje, ciągi komunikacyjne, sektor biznesowo wypoczynkowy, rozmieszczenie i wygląd obsługi zostały dopracowane w każdym calu.
Gratulujemy i życzymy im sukcesów w odbudowywaniu swojej pozycji na rynku światowym.
Długo możnaby opisywać produkty i technologie zaprezentowane w Kielcach, co z pewnością uczyni prasa branżowa, najlepsze z nich otrzymają Defendery - wyróżnienia wręczane przez prezydenta RP.