Według zasad przyjętej ustawy, z programu "Mieszkanie dla Młodych" będą mogły skorzystać osoby do 35. roku życia, planujące zakup pierwszego własnego mieszkania. Brany pod uwagę będzie tutaj wiek młodszego małżonka.
W kontekście pomocy ważne jest również to, iż zakup może zostać dokonany jedynie na rynku pierwotnym, a osoby korzystające z pomocy nie mogą posiadać innego mieszkania.
ZOBACZ: Warszawa. Wynajmij mieszkanie studentowi
Jeśli już zdecydujemy się kupić nieruchomość poprzez program "MdM" państwo dofinansuje nasz kredyt, a nie odsetki. Pożyczka musi być zaciągnięta na minimum 15 lat i wynosić co najmniej 50 proc ceny kupowanego mieszkania. Co więcej, dopłatą objęte będzie tylko 50 m kwadratowych, a wybrane przez nas mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m kwadratowych. W przypadku domu jednorodzinnego, metraż nie może przekraczać 100 m kw.
ZOBACZ: Odwrócona hipoteka, czyli emerytura za mieszkanie
Rodziny wielodzietne, czyli posiadające więcej niż dwójkę dzieci mogą się starać o mieszkania i domy o 10 m kwadratowych większe. To nie koniec udogodnień. Jeśli rodzina skorzysta z programu "Mieszkanie dla Młodych" i w przeciągu 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to będzie mogła starać się o spłatę części kredytu. Ma to być 5 proc. kwoty określającej zasady dopłat do wkładu własnego.
Program "MdM" przewidziano na lata 2014-2018. Jego łączny budżet to 3 mld 553 mln złotych.