Mikołajki 2014! To święto ma swoje korzenie w PRL-u! Skąd wziął się ten zwyczaj?

2014-12-06 9:45

Mikołajki to dla dzieci jedno z najwspanialszych świąt w roku. Wiedziałeś, że ten dzień ma swoje korzenie w PRL-u? Skąd się wzięło to święto, jak powinniśmy je obchodzić i czym się różni Mikołaj od Gwiazdora?

Mikołajki to stosunkowo "młode" święto, które obchodzimy w Polsce każdego roku 6 grudnia. Święto jest obchodzone na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Dlaczego to święto jest takie wyjątkowe? 6 grudnia Święty Mikołaj (powiedzmy szczerze, nie Mikołaj, a ktoś przebrany za Świętego Mikołaja) przychodzi do domu i przynosi dzieciom prezenty - upominki, słodycze lub małe zabawki. Już teraz warto zaznaczyć, że Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a w Wigilię Bożego Narodzenia przychodzi Gwiazdor. To dwie różne postaci.

Zobacz też: Mikołajki 2014. 5 najlepszych prezentów na Mikołajki dla Niego!

Sam zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce obchodziło się już w XVII wieku, jednak sam Święty Mikołaj na mikołajki przychodzi do polskich dzieci od niedawna. Nazwa mikołajki pojawiła się w czasach PRL-u. W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia Święty Mikołaj (uściślając ponownie, rodzice bądź bliscy) podkładają prezenty pod poduszkę. Czasem może być to bucik, a czasem skarpetka. Jedna z legend mówi, że Święty Mikołaj zagląda przez szybę i kiedy widzi, że buciki są wyczyszczone, albo skarpety czyste i przyszykowane, wtedy zostawia prezenty dla dzieci. Czasem Mikołaj może być wredny i zostawia zgniłą pyrę - tylko wtedy, kiedy buciki są brudne lub nie ma przygotowanych skarpet.

Sprawdź też: Mikołajki LAST MINUTE! Sprawdzone prezenty na ostatnią chwilę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki