Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrane. Co zdecydowali internauci? Śpiochy będą zadowolone
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrane. Internauci mogli głosować na jedną z 20 propozycji, które zostały wyłonione w I etapie plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W tym roku partnerem konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 był także Uniwersytet Warszawski. Co zdecydowali internauci? Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został śpiulkolot, czyli miejsce do spania, które nawiązuje do jednego z memów - na tę propozycję zagłosowało 9 656. Drugim Młodzieżowym Słowem Roku 2021 zostało słowo naura (9 401 głosów), które jest zmodyfikowanym słowem "nara", oznaczającym dokładnie to samo, czyli pożegnanie. Na trzecim miejscu konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 uplasował się zwrot "twoja stara" (6 665 głosów), który w luźnym tłumaczeniu oznacza dezaprobatę dla czyjejś wypowiedzi. Swoje Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrało także jury plebiscytu, które postawiło na "mrozi", co oznacza zażenowanie daną sytuacją. Dodatkowo wyróżniony został zwrot „odciszyć (się)”, którego jednak nie było w finałowej "20".
- To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli. (…) Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. Odciszyć (się) to na pewno słowo potrzebne - tak uzasadnia swój wybór na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 jury na sjp.pwn.pl.
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrane. Szczegóły plebiscytu
Jak czytamy na sjp.pwn.pl, llebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wystartował 12 października br. Do 7 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Od 8 listopada trwały obrady jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Bartek Chaciński (Polityka). Eksperci analizowali zgłoszone Młodzieżowe Słowa Roku 2021 (także pod kątem zgodności z regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej się pojawiających, a jednocześnie spełniających ww. kryteria. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 aż 68 030 głosów.