Moja Mała Ojczyzna. Po prawej stronie Wisły

i

Autor: Shutterstock

Moja Mała Ojczyzna. Po prawej stronie Wisły

2016-06-29 2:00

Raz, dwa i jesteśmy po drugiej stronie rzeki. To wciąż Warszawa, ale życie płynie tu spokojniej i mniej nerwowo.

Nowe osiedla wyrastają tutaj jak grzyby po deszczu. Prawa strona Wisły ma do zaoferowania jeszcze dużo pięknych terenów do zamieszkania. Przy czym – co bardzo ważne – ceny mieszkań są tutaj dużo niższe.

Tutaj się buduje

Nowe osiedla oznaczają także inwestycje w infrastrukturę. Powstają ulice i obwodnice. Metro biegnie pod Wisłą, pozwalając dostać się na drugi brzeg w mgnieniu oka. Trwa budowa kolejnych odcinków drugiej linii na Targówku. To zresztą jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Priorytetem są tutaj inwestycje w oświatę (przedszkola), komunikację (metro) i kulturę. Aby integrować mieszkańców społecznie dzielnica buduje Centrum Aktywności Lokalnej (CAL). Przewidziano też rewitalizacje parku Wiecha, który w przyszłości może stać się bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Warszawy.

Tutaj się odpoczywa

Na druga stronę Wisły przyciąga także klimatyczna Praga, która w przeciwieństwie do Starego Miasta ocalała po wojnie. Dzisiaj jest rewitalizowana i staje się mocną konkurencją dla atrakcji dostępnych za rzeką. Zoo jest w Warszawie tylko jedno – i to właśnie tutaj. Nad brzegiem Wisły rozciągają się plaże: te ucywilizowane, i te dzikie. Nie brakuje także terenów leśnych i założeń parkowych. Liczy się również bliskość kurortów. Niedaleko stąd nad Zalew Zegrzyński, który przyciąga warszawiaków nawet na krótkie weekendowe wypady. W kierunku południowym – na linii otwockiej – do wypoczynku kusi mikroklimat sosnowych lasów.

Celestynów – zielone miejsce na mapie Mazowsza

Na południe od stolicy na prawym brzegu Wisły, na granicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, znajdziemy zielony zakątek. Tutaj – w gminie Celestynów – zrelaksujemy się w zdrowym klimacie sosnowego lasu, zasłuchani w godowy śpiew ptaków. To także wspaniałe tereny do aktywnego wypoczynku. W dodatku położone tak blisko Warszawy – zaledwie 40 km od centrum.

Konno i rowerem

A może pieszo? Trasy spacerowe pozwalają chłonąć bez pośpiechu uroki okolicy. Warto zwrócić uwagę na stare, kilkusetletnie drzewa i poukrywane miedzy nimi malutkie kapliczki – prawdziwe dzieła sztuki oraz pomniki historyczne. Przepiękne pejzaże zapierają dech w piersiach. Pasjonaci jazdy rowerowej znajdą tutaj wygodne szlaki. Tereny zachęcają także do jazdy konnej i wędrówek ścieżkami edukacyjnymi i przyrodniczymi, na których mamy okazję podziwiać rzadko spotykaną faunę i florę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają