Muzeum Książąt Czartoryskich. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

i

Autor: Materiały Promocyjne Muzeum Książąt Czartoryskich to nie tylko dzieła największych artystów, ale również kolekcja narodowych pamiątek

Muzeum Książąt Czartoryskich. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

2020-12-23 0:00

W grudniu swoje pierwsze urodziny świętuje odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym samym czasie kończy się również projekt „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, w ramach którego przeprowadzono remont, zakonserwowano i zdigitalizowano (skopiowano na nośniki cyfrowe) zbiory oraz ponownie otwarto muzeum.

Od otwarcia w grudniu 2019 r. Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło prawie 80 tys. osób. Zwiedzających przyciąga tu nie tylko „Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci, lecz także dzieła największych artystów i kolekcja narodowych pamiątek. Ponad 1300 eksponatów z kolekcji prezentowanych jest w sposób spełniający standardy nowoczesnego europejskiego muzealnictwa, w 26 salach odremontowanego pałacu.

Rok w muzeum

Mimo okoliczności niesprzyjających kulturze przez ostatni rok wiele się w Muzeum Książąt Czartoryskich działo. W ramach działań edukacyjnych zaproszono najmłodsze dzieci wraz z rodzicami na przeznaczone im specjalnie zajęcia, a grupom szkolnym umożliwiono skorzystanie z oferty tradycyjnych lekcji muzealnych i lekcji online. W muzeum odbyło się także wiele oprowadzań kuratorskich oraz z przewodnikiem. Specjalna seria spotkań została przygotowana zmyślą o seniorach. Nie zabrakło też działań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, dla których potrzeb przygotowano zarówno przestrzeń muzealną, jak i gabloty z eksponatami. Dla tych, którzy wolą zwiedzać muzeum indywidualnie, udostępniono audioprzewodniki z kilkoma ścieżkami zwiedzania, uwzględniającymi różne poziomy zainteresowania kolekcją, oraz aplikację mobilną. Nowy niezwykle atrakcyjny dziedziniec z przeszklonym dachem umożliwił organizację wydarzeń kulturalnych. I nadał im należytą oprawę. Dzięki temu w pałacu odbyła się m.in. Gala Dźwigaczy Kultury czy festiwal Kraków Piano Summer, na którym wystąpili m.in. Keigo Mukawa, Gloria Campaner oraz Leszek Możdżer.

Projekt dobiega końca

Realizacja tych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie projekt obejmujący wiele aktywności „Przeszłość przyszłości...”, który zakończy się w grudniu bieżącego roku. W ramach projektu nie tylko przeprowadzono niezbędne prace remontowe czy aranżacyjne, lecz także zakupiono najnowszy sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny. Projekt to także ogrom pracy merytorycznej i konserwatorskiej (zespół 55 konserwatorów przeprowadził konserwację ponad 900 obiektów).

Muzeum Książąt Czartoryskich doceniane

Trud włożony w realizację projektu przyniósł rezultaty – Muzeum Książąt Czartoryskich zostało laureatem wielu konkursów i wyróżnień. Przebudowa i aranżacja zostały docenione w konkursie Property Design Award i konkursie SARP 2020. Rozwiązania związane z dostępnością otrzymały nagrodę „Kraków bez barier” oraz „Lider dostępności”. Samo muzeum natomiast zostało nominowane do nagród: Wydarzenie Historyczne Roku, O!śnienia czy MocARTy. Do Muzeum Książąt Czartoryskich trafiła także najbardziej prestiżowa nagroda polskiego muzealnictwa – Grand Prix konkursu Sybilla 2019.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki