http://www.archi-tektura.eu/pl/To wszystko rodzi się w Polsce. Niesamowite obiekty, pomysły, wynalazki i urządzenia powstają dzięki rodzimym naukowcom i pasjonatom, start-upom i instytucjom badawczym. To właśnie im poświęcona jest „Myśl po polsku” – cykl filmów popularnonaukowych (YouTube) i podcastów (Spotify) na temat bogatej polskiej myśli naukowo-technicznej oraz osiągnięć Polaków.
Nie ze szkła, a z papieru
Bohaterem pierwszego odcinka serii „Myśl po polsku” jest dr inż. arch. Jerzy Łątka – naukowiec związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się on możliwościami użycia papieru do realizacji innowacyjnych konstrukcji a także architekturą tymczasową, pomocową, mieszkaniową i społeczną. Doświadczenie zdobył m.in. w Polsce, Holandii, Izraelu, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
W 2013 roku wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects’ Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola w Chinach. Trzy lata później zdobył pierwsze miejsce w konkursie FutuWro – Miasto Przyszłości w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Architekta nagrodzono za projekt Domek z Kart, który był eksperymentalną jednostką mieszkalną wykonaną z tektury.
Doceniony przez MIT
W 2017 prestiżowy magazyn „Technology Review” wydawany przez MIT (Massachusetts Institute of Technology) umieścił Jerzego Łątkę na liście dziesięciu młodych polskich innowatorów. Jerzy Łątka w 2019 roku prowadził badania w zespole BAMP (Bauen mit Papier) na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadcie.
W 2020 roku otrzymał grant z programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na przeprowadzenie badań nad zastosowaniem papieru w konstrukcjach architektonicznych. Naukowiec w 2021 roku zwyciężył w konkursie FameLab Poland.
Obecnie założyciel platformy projektowo-badawczej architektury papierowej http://www.archi-tektura.eu pracuje nad projektami domów pomocowych wykonanych z wzmocnionego matą szklaną i żywicą epoksydową styropianu.
Więcej o tym niezwykłym naukowcu w filmie na platformie: www.youtube.com@myslpopolsku oraz w wersji audio w serwisie Spotify.
Link do kanału „Myśl po polsku: na YT: www.youtube.com/@myslpopolsku