Chodzi o gaz ziemny z łupków, czyli ze skał, które ciągną się od Bałtyku przez centralną Polskę, po granicę południowo-wschodnią naszego kraju. Amerykańska Agencja ds. Energetyki twierdzi, że Polska ma 5,3 biliona metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Taka ilość gazu powinna zaspokoić nasze potrzeby na 300 lat. I tu zaczyna się wielka polityka.
Przeczytaj koniecznie: Wizyta Obamy i ZAMKNIĘTE ULICE, zmienione trasy autobusów. Obama a kursowanie tramwajów - SPIS
Przerażona Rosja
Wydobycie tego surowca naruszy interesy największych potęg. Najbardziej uderzy w Rosję, która straci status gazowego mocarstwa. Stracą Niemcy, które zainwestowały ogromne pieniądze w budowę na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Już teraz protestuje także Francja inwestująca w atom.
Wymienione państwa robią, co mogą, by blokować wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Twierdzą, że jest to groźne dla środowiska. Potrzebujemy więc mocnego politycznego wsparcia. Liczymy na USA, a amerykańskie firmy już liczą kolosalne pieniądze, jakie chcą zarobić na gazie łupkowym w Polsce. - Polsce będzie bezwzględnie potrzebna pomoc i współpraca. Amerykanie są tutaj wymarzonym partnerem z tego względu, że mają przede wszystkim doświadczenie w wydobyciu gazu łupkowego, są pozytywnie do tego nastawieni - tłumaczył dziennikarzom premier Donald Tusk (54 l.).
Pomoc USA jest w tym zakresie niezbędna, bo polskie firmy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do poszukiwania gazu łupkowego. I dlatego właśnie większość z 80 koncesji na poszukiwanie tego surowca otrzymali już amerykańscy przedsiębiorcy. Polskie firmy otrzymały tylko niewielką część.
Patrz też: Obama w Polsce - PROGRAM wizyty prezydenta USA godzina po godzinie. Gdzie będzie Barack Obama?
Gigantyczne zyski
Polscy przedsiębiorcy już liczą niebotyczne zyski. Jak duże? Trudno powiedzieć, ale nawet ostrożne wyliczenia mówią o setkach miliardów złotych. Być może nawet bilionach! - Gaz łupkowy jest wielką szansą dla Polski. Jeśli prognozy dotyczące jego ilości potwierdzą się i zaczniemy go wydobywać, to z pewnością wpłynie to bardzo korzystnie na naszą gospodarkę. Po pierwsze, zapewnimy Polsce energetyczną niezależność, po drugie, ceny gazu mogą gwałtownie zmaleć - mówi "Super Expressowi" Michał Szubski, prezes Zarządu PGNiG SA.