Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe dla rolników, którzy pobierają unijne dopłaty. Przy wyborze ostatniego ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą przy wyborze najlepszego wariantu ochrony.
Ubezpieczenie upraw może decydować nie tylko o finansach gospodarstwa, ale i o szczęściu czy bezpieczeństwie całej rodziny. Od 1 lipca 2008 roku rolnicy, którzy otrzymali unijne dopłaty obszarowe, mają obowiązek ubezpieczyć co najmniej 50 proc. posiadanych upraw. Ubezpieczenie dotyczy upraw: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych, roślin strączkowych. Aby spełnić wymóg ustawowy, ochrona musi obejmować przynajmniej jeden z wymienionych rodzajów ryzyka: powódź, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania czy przymrozki wiosenne. Dzięki dopłacie można się również ubezpieczyć od huraganu, deszczu nawalnego, pioruna, obsunięcia się ziemi i lawiny. Umowa zawierana jest na okres do 12 miesięcy, a suma ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie z rolnikiem na podstawie wydajności i ceny zbiorów za ostatnie trzy lata. Rolnik ma obowiązek zawarcia umowy z takim zakładem, który wcześniej podpisał z ministrem rolnictwa umowę w sprawie dopłat.
Specjaliści z towarzystwa ubezpieczeniowego Concordia zalecają, aby przede wszystkim zasięgnąć porady osoby kompetentnej, która zna specyfikę pracy na roli. Wykwalifikowani eksperci doradzą i pomogą zlikwidować ewentualne szkody. Istotne jest, aby zapisy w umowie były jasno i czytelnie sformułowane. W przypadku ubezpieczenia upraw rolnych kryteria uznania szkody, definicje, co jest uznawane za grad, wiosenny przymrozek czy huragan, sposób likwidowania danej szkody powinny być przedstawione w prosty sposób, żeby ochrona ubezpieczeniowa w pełni odpowiadała oczekiwaniom. Równie ważne jest, aby szukać ofert ze stałą sumą ubezpieczenia niezależnie od wahań cen. W przypadku spadku cen płodów rolnych wypłata odszkodowania odbywa się według sum określonych w polisie, niezależnie od wahań cen rynkowych.
W innej sytuacji wypłata szkody powiązana byłaby z ceną bieżącą, oznaczałoby to mniejsze pieniądze dla ubezpieczonego. Należy pamiętać także, że udział własny również oznacza mniejsze odszkodowanie. W przypadku szkody ubezpieczyciel wypłaci pieniądze pomniejszone o udział własny, dlatego najlepiej wybrać ofertę, gdzie udziałów własnych nie ma. Istotne jest też ubezpieczenie, które dopuszcza likwidację szkód na polu lub jego części. Taki zapis może zwiększyć kwotę odszkodowania. Przy wyborze ubezpieczenia trzeba zwrócić uwagę na czynniki wpływające na wielkość składki za polisę. Są to: rodzaj i gatunek uprawy, położenie geograficzne pól uprawnych, lokalizacja (województwo, powiat, gmina), a także stawka taryfowa wyrażona w procentach sumy ubezpieczenia oraz suma ubezpieczenia.
WAŻNE
Rolnicy mają obowiązek wykupić dwa ubezpieczenia - OC i budynków rolniczych.