Każda osoba uzyskująca dochód musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Żródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, emerytura lub renta. Podatnicy zobowiązani są do wypełnienia formularza PIT-37.
Poza tym, każdy musi rozliczyć się także z: kwot wypłaconych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje, dopłaty, nagrody oraz działalność wykonywaną w ramach umowy o dzieło i umowy zlecenie.
Jakie ulgi przysługują podatnikom i jakie dokumenty należy złożyć, by odliczyć je od podatku?
- Ulga na Internet – prawo do ulgi mają nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszania, ale również podatnicy posiadający Internet w telefonie komórkowym, korzystający z sieci wireless, w kafejce internetowej, czy posiadający przenośny modem podłączany do laptopa. Ulga przysługuje tylko osobom, które posiadają dokument, stwierdzający faktycznie poniesienie wydatku. Od 2013r. z tej ulgi korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.
- Ulga z racji problemów zdrowotnych (rehabilitacji) - należy wykazać umowę własności na samochód, potwierdzenie zlecenia i odbycia zabiegów oraz (gdy wymagane) potwierdzenie stopnia niepełnosprawności; należy wykazać wydatki na leki, sprzęt rehabilitacyjny, sprzęt ułatwiający funkcjonowanie - dane nabywcy, sprzedawcy, za co płatność, ile zapłacono za wydatek na cele rehabilitacyjne lub ułatwiające wykonywanie czynności życiowych; a w przypadku wydatków na leki lub niezbędne zabiegi należy dołączyć dodatkowo dokumentację medyczną od lekarza lub udokumentowaną konieczność przeprowadzenia zabiegów.
- Ulga na dzieci – ważny jest jedynie okres sprawowania opieki nad dzieckiem. Kwota odliczenia wzrasta wraz z liczbą posiadanych dzieci. Przy pierwszym i drugim dziecku kwota ta jest równa, rośnie przy trzecim i czwartym. Przy kolejnych wynosi tyle samo, co przy czwartym dziecku.
- Ulga z racji oddawania krwi i osocza – należy do PIT dołączyć zaświadczenie jednostki. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi i osocza - maksymalnie odliczenie wynosi 3601 zł w przypadku mężczyzn i 3484 zł dla kobiet. Jednak wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu.
- Ulga z racji złożenia darowizny na kościół – należy dołączyć dowód wpłaty na rachunek obdarowanego, inna darowizna – dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu.
- Ulga abolicyjna - jeśli w roku 2013 pracowałeś za granicą, ale nie w krajach uznanych za raje podatkowe i nie mogłeś skorzystać ze zwolnienia z podatku w Polsce na zasadzie zwolnienia z progresją, masz prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Polsce, do którego wcześniej zastosowałeś zasadę proporcjonalnego odliczenia. Sprowadza się ona do wyliczenia różnicy pomiędzy tymi dwoma metodami i ona właśnie stanowić może przedmiotową ulga.
Najprościej wypełnisz PIT dzięki programowi dostępnemu w sieci! Takie rozliczanie ma wiele zalet – zrobisz to tanio i bezbłędnie, bo program na podstawie wprowadzonych danych sam wypełni za Ciebie PIT. Wystarczy wysłać deklarację przez internet lub wydrukować, podpisać i zanieść do Urzędu Skarbowego. Nie czekaj wypełnij deklarację już dziś!