Sprawnie i skutecznie

i

Autor: materiały prasowe

Naprzeciw nowym czasom

2017-10-23 2:00

Liczba seniorów w województwie śląskim rośnie z roku na rok. Według prognoz, już za niecałe 20 lat prawie co dziesiąta osoba w regionie będzie powyżej 80. roku życia. Dodatkowo, mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. podwójnego starzenia się, kiedy „dzieci" na progu wieku emerytalnego zajmują się swoimi rodzicami. Wychodząc naprzeciw tym zmianom demograficznym, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego rusza właśnie konkurs w obszarze usług społecznych. Będzie można uzyskać środki na efektywną pomoc seniorom. Liczba seniorów w województwie śląskim rośnie z roku na rok. Według prognoz, już za niecałe 20 lat prawie co dziesiąta osoba w regionie będzie powyżej 80. roku życia. Dodatkowo, mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. podwójnego starzenia się, kiedy „dzieci” na progu wieku emerytalnego zajmują się swoimi rodzicami. Wychodząc naprzeciw tym zmianom demograficznym, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego rusza właśnie konkurs w obszarze usług społecznych. Będzie można uzyskać środki na efektywną pomoc seniorom.

Przeznaczenie funduszy

Fundusze powędrują do projektów ukierunkowanych na wsparcie osób niesamodzielnych w wieku 60+ poprzez dzienne domy opieki i kluby seniora, usługi opiekuńcze i asystenckie, usługi mieszkalnictwa wspieranego, a także rozwój usług opiekuńczych w oparciu o nowoczesne technologie, np. teleopieka.

W konkursie premiowane są kompleksowe projekty, oferujące szeroki wachlarz usług, czyli tworzące systemowe wsparcie dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek. Z badań wynika, że seniorzy najchętniej jak najdłużej pozostaliby w swoim środowisku, co wydłuża ich aktywność i sprawność. Dobrym pomysłem wydaje się zatem maksymalne wykorzystanie potencjału otoczenia osoby starszej, wraz z zaangażowaniem środowiska do opieki nad nimi. „Kluczem w przypadku tego naboru jest słowo „deinstytucjonalizacja". Za tym trudnym terminem kryje się nowy model świadczenia usług dla osób starszych. Wiąże się on ze stopniowym ograniczaniem usług świadczonych w instytucjach na rzecz pomocy w środowisku, czyli w miejscu przyjaznym seniorowi" – wyjaśnia Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.
-

Kto zdobędzie fundusze?

Zgodnie z regulaminem konkursu, wnioski mogą składać wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych. Najczęściej są to jednostki samorządu terytorialnego, np. Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej lub organizacje pozarządowe bądź firmy zajmujące się świadczeniem usług opiekuńczych.


Do dzieła!

Wnioski o dotacje można składać od 30 listopada do 9 stycznia. Tegoroczny nabór będzie wyjątkowy pod względem oceny wniosków. Na etapie oceny formalnej może podlegać on uzupełnieniom. To duże udogodnienie dla beneficjentów, gdyż oznacza, że wnioski, które wcześniej odpadały na etapie oceny formalnej, mają szansę przejść dalej, jeśli wszystkie kwestie zostaną wyjaśnione. Poprosiliśmy pracowników Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego o kilka rad nt. jego przygotowywania:

1) Przed złożeniem wniosku dokładnie zdiagnozuj lokalne potrzeby związane z osobami 60+.
2) Rozpoznaj, jak wygląda system świadczenia usług opiekuńczych dla osób starszych na Twoim terenie i gdzie występują największe deficyty.
3) Upewnij się, że proponowane przez Ciebie wsparcie jest spersonalizowane i uwzględnia specyficzne potrzeby osób starszych.

W przygotowaniu wniosku pomocny będzie również załącznik do konkursu dot. systemu skoordynowanej opieki senioralnej. Będzie on zawierał wskazówki i porady, jakie projekty mają największe szanse na realizacje oraz jak zabrać się za ich przygotowanie.

Pula środków w konkursie wynosi ponad 17 mln złotych. Forma wsparcia jest w postaci dotacji bezzwrotnej i może maksymalnie pokryć 93% wydatków kwalifikowalnych. Minimalna wartość dofinansowania wynosi 100 tys. zł. Konkurs organizuje Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zainteresowany/Zainteresowana? Zacznij tutaj: www.slaskieprzyspieszamy.pl

To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają