Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaj online i świętuj z nami! #Zostańwdomu

i

Autor: Festiwal Niepdległości

Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaj online i świętuj z nami! #Zostańwdomu

2020-11-10 0:00

Od 2018 roku 11 Listopada warszawskie Krakowskie Przedmieście zamieniało się w tętniące życiem, rozśpiewane i roztańczone serce obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Biuro Programu „Niepodległa”, odpowiedzialne za organizację Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zapraszało dużych i małych przez cały dzień, a na gości czekały liczne atrakcje muzyczne, plastyczne, taneczne jak i kulinarne. W tym roku plany wspólnego rodzinnego świętowania na Krakowskim Przedmieściu pokrzyżowała pandemia, ale festiwal i tak się odbędzie – przeniesiony do świata wirtualnego. Dzięki temu Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie mógł zawitać do każdego domu w Polsce i na świecie!

Wirtualna Scena Muzyczna

W tym roku 11 listopada wystarczy wejść na www.niepodlegla.gov.pl/festiwal/ i oglądać na żywo Festiwal! W programie występy największych gwiazd polskiej muzyki: otuchy i radości będzie dodawał zespół Enej wraz z gośćmi z różnych regionów Polski. Do wspólnego muzycznego świętowania zaprosi Paweł Domagała, wyciszy i ukoi nas głos Ani Dąbrowskiej, laureatki dziewięciu Fryderyków. A dla tych, którzy potrzebują zastrzyku energii, zaśpiewają Miuosh i Organek, niekwestionowany mistrz alternatywnego rocka.

Dziecięce świętowanie

Zadbamy również o to, żeby podczas Wirtualnego Festiwalu swoje miejsce znaleźli najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowaliśmy wirtualną Scenę dla Dzieci, gdzie całe rodziny będą mogły posłuchać bajek Małgorzaty Musierowicz, Liliany Bardijewskiej, Grzegorza Kasdepke i Joanny Olech w doskonałym wykonaniu znanych polskich aktorów, m.in. Antoniego Pawlickiego i Agnieszki Więdłochy. Z kolei dla rozładowania dziecięcej energii przygotowaliśmy razem z Kukaj Kukawko oraz Orkiestrą Mamy Śpiewamy dwa piękne koncerty dedykowane dzieciom.

Tanecznym krokiem przed monitorem

Na koniec zaprosimy wszystkich do Prywatki Niepodległej, czyli wirtualnej Sceny Tańców Polskich – Janusz Prusinowski i jego goście pokażą polskie tańce ludowe, których kroki, śledząc wskazówki prowadzących, będzie można potrenować we własnym domu. To dobre wyjście dla tych, których peszy publiczna nauka tańca, a tym, którzy już polskie tańce oswoili, pozwoli przypomnieć kroki (warto tylko uprzedzić sąsiadów!).

Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaj online i świętuj z nami! #Zostańwdomu

i

Autor: Materiały Prasowe

Wirtualny 11 listopada

Dokładny program Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu można sprawdzić na www.niepodlegla.gov.pl – i tam też można bezpośrednio oglądać go 11 listopada od godziny 12 aż do wieczora. Nie trzeba się nigdzie logować ani pobierać żadnych aplikacji. Festiwal będzie również dostępny na stronie w wersji z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.

Tegoroczne świętowanie 11 listopada będzie z pewnością inne niż we wcześniejszych latach, ale nie mniej atrakcyjne. Świętujmy bezpiecznie razem i choć w sposób wirtualny połączmy się we wspólnych obchodach Święta Niepodległości!

NIEPODLEGŁA DO HYMNU – wszyscy zaśpiewamy 11 listopada o godz. 12:00

Biuro programi „Niepodległa”, jak co roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do Hymnu”. To tradycyjny już sposób uczestniczenia w obchodach Święta Niepodległości. W samo południe 11 listopada każdy może przyłączyć się do akcji i zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl lub włączyć radio czy telewizor i przyłączyć się symbolicznie do akcji. Tym razem, ze względu na trudne warunki ogólnoświatowej pandemii, „Niepodległa” zachęca do wspólnego śpiewania w małych grupach – w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi mamy kontakt na co dzień.

Zaśpiewajmy hymn w mieszkaniu, na balkonie bądź na podwórku. W tak trudnych czasach pokażmy, że niezależnie od sytuacji wszyscy jesteśmy Polakami i wszyscy cenimy niepodległość, którą w 1918 roku wywalczyli nasi przodkowie.

Każdy może też samodzielnie zagrać i zaśpiewać hymn. Nuty i słowa można znaleźć na stronie internetowej Biura Programu „Niepodległa”: www.niepodlegla.gov.pl, gdzie można również on-line zgłosić swoją gotowość do wzięcia udziału w akcji. Pamiętajmy, że dziś liczą się drobne gesty i akcje, aby pokazać naszą pamięć o rocznicy odzyskania niepodległości.

JAN KOWALSKI dyrektor Biura Programu „Niepodległa
JAN KOWALSKI dyrektor Biura Programu „Niepodległa

W tym roku upamiętniamy Narodowe Święto Niepodległości w inny niż zazwyczaj sposób. Konieczność zachowania dystansu zmusza nas do ograniczenia wydarzeń publicznych, ale nie stoi na przeszkodzie do symbolicznego pokazania, że nadal jesteśmy wspólnotą. 11 listopada, w samo południe zapraszamy do akcji „Niepodległa do hymnu”. Mazurka Dąbrowskiego możemy zaśpiewać w gronie domowników bądź najbliższych. Wystarczy włączyć radio lub telewizor i znaleźć stację grającą hymn.

PAWEŁ ZAGUMNY prezes Plus Ligi, reprezentant Polski, mistrz świata w piłce siatkowej
PAWEŁ ZAGUMNY prezes Plus Ligi, reprezentant Polski, mistrz świata w piłce siatkowej

Polski hymn towarzyszy mi niemal na co dzień przez całe życie. Odgrywany przed wszystkimi meczami reprezentacji Polski od juniorskich lat, a rozegrałem ich przecież kilkaset, zawsze sprawiał, że czułem wielką rangę wydarzenia. Hymn dawał jasny znak, że reprezentuję mój kraj i dla niego za chwilę będę grał. Wielokrotnie czułem dumę, słysząc, jak kilkanaście tysięcy ludzi w hali śpiewa na cały głos Mazurka Dąbrowskiego i zawsze była to najlepsza z możliwych mobilizacja przed meczem. 11 listopada, w samo południe, z wielką przyjemnością i dumą włączę się w akcję „Niepodległa do Hymnu”.

Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaj online i świętuj z nami! #Zostańwdomu

i

Autor: Materiały Prasowe Link: https://niepodlegla.gov.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają