Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Poczta Polska upamiętnia „Orlika” na znaczku

i

Autor: Materiały Prasowe

Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Poczta Polska upamiętnia „Orlika” na znaczku

2019-02-28 0:00

Wizerunek mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” znalazł się na znaczku pocztowym wyemitowanym w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Znaczek o nominale 2,60 zł trafi do sprzedaży w nakładzie 180 tys. sztuk. Poczta Polska rozpoczęła serię znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych w 2016 r.

Na znaczku umieszczono postać „Orlika” siedzącego na koniu, który wita się z mieszkańcami Ryk. Do zdarzenia doszło 26 lipca 1944 r. Na tle czarno-białej kolorystyki wyróżnia się biało-czerwona opaska, jaką major Bernaciak ma na przedramieniu. Podobne opaski mają mieszkańcy Ryk. Autorka znaczka Marzanna Dąbrowska umieściła na dole znaczka napis na czerwonym tle: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oprócz znaczka z wizerunkiem „Orlika” 1 marca tego roku do obiegu trafi okolicznościowa koperta, na której znajduje się grafika przedstawiająca mjr. Mariana Bernaciaka w gronie żołnierzy, którzy 3 maja 1944 r. świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrówku, gm. Trojanów.

„Orlik” jest dla pocztowców postacią szczególnie ważną, bo sam przed wojną pracował w urzędzie pocztowym. W serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wydała w 2017 r. znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919–1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925–1951). W tym samym roku, poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W 2016 r. ukazał się natomiast znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910–1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika.

Poczta Polska honoruje „Żołnierzy Wyklętych”
Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej:
Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej:

– Zaledwie od kilku lat państwo polskie honoruje Żołnierzy Wyklętych, którzy działali w tzw. drugiej konspiracji. Po wojnie pamięć o ich męstwie, niezłomnej postawie, przywiązaniu do  polskich tradycji patriotycznych była wymazywana z pamięci narodu polskiego. Władze komunistyczne dokładały wszelkich starań, by na kartach historii nie znalazła się choćby wzmianka o tych bohaterach. Tym ważniejsze są obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapoczątkowane w 2011 roku. Udział Poczty Polskiej w tych obchodach jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale też zobowiązaniem wobec tych, którzy przelali krew za naszą wolność.

Materiał informacyjny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają