Na znaczku umieszczono postać „Orlika” siedzącego na koniu, który wita się z mieszkańcami Ryk. Do zdarzenia doszło 26 lipca 1944 r. Na tle czarno-białej kolorystyki wyróżnia się biało-czerwona opaska, jaką major Bernaciak ma na przedramieniu. Podobne opaski mają mieszkańcy Ryk. Autorka znaczka Marzanna Dąbrowska umieściła na dole znaczka napis na czerwonym tle: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oprócz znaczka z wizerunkiem „Orlika” 1 marca tego roku do obiegu trafi okolicznościowa koperta, na której znajduje się grafika przedstawiająca mjr. Mariana Bernaciaka w gronie żołnierzy, którzy 3 maja 1944 r. świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrówku, gm. Trojanów.
„Orlik” jest dla pocztowców postacią szczególnie ważną, bo sam przed wojną pracował w urzędzie pocztowym. W serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wydała w 2017 r. znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919–1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925–1951). W tym samym roku, poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W 2016 r. ukazał się natomiast znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910–1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika.
– Zaledwie od kilku lat państwo polskie honoruje Żołnierzy Wyklętych, którzy działali w tzw. drugiej konspiracji. Po wojnie pamięć o ich męstwie, niezłomnej postawie, przywiązaniu do polskich tradycji patriotycznych była wymazywana z pamięci narodu polskiego. Władze komunistyczne dokładały wszelkich starań, by na kartach historii nie znalazła się choćby wzmianka o tych bohaterach. Tym ważniejsze są obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapoczątkowane w 2011 roku. Udział Poczty Polskiej w tych obchodach jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale też zobowiązaniem wobec tych, którzy przelali krew za naszą wolność.
Materiał informacyjny