- To było w maju ubiegłego roku. Z rodzicami wybraliśmy się do domku letniskowego nad jeziorem Jeziorak. Interesuję się survivalem, chciałem przenocować w lesie. Kiedy przygotowywałem grunt pod szałas, natknąłem się na coś twardego. Wykopałem dwa pordzewiałe baniaki. Jeden z nich się otworzył, wysypały się stare monety. Pobiegłem do taty i zadzwoniliśmy do Michała Młotka, który jest pasjonatem historii tego regionu. Przyjechał i aż zaniemówił z wrażenia - opisuje Patryk.
Skarb prawdopodobnie w 1945 r. zakopał w pobliżu swojego dworku hrabia Hans Joachim Graf Finck von Finckenstein. - To prawie sto przedmiotów, dokumenty, listy, banknoty, sztućce itp. Szczególnie cenne są pamiętniki hrabiego, w których jest wiedza dotycząca życia i obyczajów szlacheckich na przełomie XIX i XX w. - stwierdził Michał Młotek.
Skarb trafił do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, gdzie był poddany konserwacji. Teraz jego część została przekazana córkom hrabiego, a druga część - z uwagi na dużą wartość historyczną i naukową - pozostanie w Polsce. - Jestem bardzo wdzięczna Patrykowi oraz władzom Polski, że rodzinne pamiątki do nas wróciły - mówi Waldtraut Gräfin von Finckenstein (79 l.), córka hrabiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Misja skarb - nowy serial o poszukiwaczach skarbów na FOKUS TV. To oni odkryli tunel templariuszy w Ptakanowie!