- Flaga polska, biało-czerwona, łączy nas ponad granicami, łączy nas ponad morzami, łączy nas w całej wielkiej przestrzeni geograficznej i historycznej. Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi - mówił niedawno prezydent Bronisław Komorowski (61 l.).
Zobacz: Marsz Niepodległości 2013 - 11 listopada w Warszawie
Czerwień i biel towarzyszą nam od wieków. Ponoć już legendarny Lech zobaczył białego orła na tle czerwonego zachodzącego słońca i te barwy go zauroczyły. A historycy uczą, że o polskich barwach zdecydował 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego. Posłowie uchwalili wówczas, że "Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym". Polacy dowiedli, że biało-czerwona znaczy tyle, co Polska. W czasie zaborów mimo zakazu caratu zdobili ubrania dwukolorowymi wstążkami bądź kokardami.
Kiedy w 1920 roku walczyliśmy z Rosją, żołnierze ochotnicy przypinali kokardy do mundurów. Biało-czerwone opaski, naszywki i proporczyki nosili żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego. Polskie flagi były z naszymi żołnierzami na Monte Cassino i w Berlinie.
Biało-czerwone barwy są z nami i teraz, w wolnej Polsce. Najczęściej powiewają na stadionach i imprezach sportowych oraz podczas strajków i rozmaitych manifestacji. Biało-czerwone barwy flagi i kokardy muszą nam nadal towarzyszyć. Nie tylko 11 listopada...
Czytaj więcej: Rząd wywoła zamieszki w Święto Niepodległości?