Jej wpływ na codzienne funkcjonowanie, jeśli choroby nie uda się zahamować, jest bardzo duży, zwłaszcza jeśli jest to astma ciężka. Jednoznacznie potwierdzili to uczestnicy badania, przeprowadzonego w Danii i Szwecji. 100 proc. badanych przyznało, że astma miała u nich wpływ na wszystkie dziedziny życia – życie rodzinne, zawodowe, wybór miejsca pracy, miejsca zamieszkania itp. U większości pojawiało się okresowo uczucie lęku, napady paniki, np. gdy zapomnieli inhalatora. Ponad połowa nie wiedziała o nowoczesnych terapiach, a ponad 30 proc., przyjmujących leki, uważało, że one nie działają.
- Skoro taki jest poziom wiedzy na temat tej choroby w tych krajach, w których poziom opieki medycznej jest dużo wyższy niż u nas, to co na temat astmy mogą wiedzieć polscy pacjenci…Dlatego tak ważna jest edukacja – i pacjentów, ale też i lekarzy – podkreślała dr n. med. Aleksandra Kucharczyk z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podczas spotkania dla dziennikarzy „Quo Vadis, Medicine”, zorganizowanego pod hasłem „Astma – Nowe standardy leczenia. Nowe wyzwana”. Spotkanie odbyło się przed Światowym Dniem Astmy, organizowanym od 1998 roku, z inicjatywy organizacji GINA (Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy).
Ogromny postęp w ciągu ostatnich lat
Podstawowym celem w leczeniu astmy jest …trzymanie jej pod kontrolą. A to oznacza pełną kontrolę jej objawów, ograniczenie ryzyka stopniowego upośledzenia drożności oskrzeli, zapobieganie zaostrzeniom, zmniejszenie objawów ubocznych stosowanego długotrwale leczenia. – Bo chociaż na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojawiło się wiele nowych terapii, o różnych mechanizmach działania, to jednak astma nadal pozostaje chorobą przewlekłą, towarzyszącą choremu całe życie i wymagająca długotrwałego przyjmowania leków – mówiła prof. Karina Jahnz-Różyk, krajowy konsultant w dziedzinie alergologii. – Ponad połowa pacjentów z astmą od umiarkowanej do ciężkiej zmaga się z konsekwencjami braku pełnej kontroli nad swoją chorobą.
Wprowadzenie kolejnych, skuteczniejszych leków, w tym biologicznych, korzystne zmiany w programie lekowym, np. usunięcie zapisu o zaprzestaniu terapii po 24 miesiącach, dają możliwość lepszej kontroli astmy, ale wciąż spora część chorych nie przestrzega zaleceń lekarza. Zapominają albo nawet świadomie pomijają dawkę leku, nie przestrzegają schematów leczenia. A każdy pacjent powinien mieć dokładnie i zrozumiale mieć taki schemat rozpisany. Standardy terapii określa GINA, co roku je weryfikując.
Wachlarz terapeutyczny w astmie jest coraz szerszy. Najczęściej stosowane są nadal wziewne glikokortykosteroidy, ale poza tym krótko- bądź długodziałające betamimetyki wziewne, leki antyleukotrienowe, doustne glikokortykosteroidy, leki biologiczne. Jednym z przełomów w leczeniu astmy było pojawienie się leków trójskładnikowych, czyli „trzy w jednym inhalatorze”. Z kolei pojawienie się terapii biologicznych, dostępnych także w Polsce, choć jeszcze z ograniczeniami, dało nadzieję pacjentom z astmą ciężką. To właśnie leki biologiczne stanowią największy postęp w leczeniu astmy ciężkiej. W Polsce do tej pory mieliśmy, w ramach programów lekowych, trzy takie leki. Wkrótce dojdzie kolejny.
Choroba na całe życie, ale…
- Mamy bardzo dobre schematy leczenia astmy, tak u dzieci, jak i dorosłych – podkreślał prof. Marek Kulus z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego SK w Warszawie. – I, im choroba zostanie zdiagnozowana, im szybciej zostanie leczenie wdrożone, tym większa będzie jego skuteczność. A rozpoznanie astmy, mimo charakterystycznych objawów, też może nastręczać problemy. Bo nie każdy kaszel, nie każde świsty w klatce piersiowej czy duszności mogą świadczyć o astmie. Dlatego w rozpoznaniu wykorzystujemy technikę różnicowania, wywiad rodzinny, testy czynnościowe układu oddechowego, badania z wykorzystaniem aparatury, jak rentgen klatki piersiowej.
Chociaż jest to choroba na całe życie, możliwe są długotrwałe remisje i uniknięcie remodelingu, czyli trwałych zmian w układzie oddechowym. Niezwykle ważne jest ponadto unikanie czynników ryzyka, ekspozycji na takie, które wywołują nasilenie zmian i ataki astmy.