Na rynku pracy tymczasowej działa ponad 7 tys. agencji. Niestety, jak w każdym sektorze, także i w tym są czarne owce, które psują opinię całej branży swoimi nieuczciwymi praktykami. Wielu kandydatów nie ma świadomości, że celowo są wprowadzani w błąd, nie znają też dokładanych zasad działania umowy o pracę tymczasową oraz nie wiedzą, jak od strony formalnej powinna wyglądać pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
Nigdy nie płać za ofertę!
Uczciwą agencję najłatwiej poznać, kiedy dochodzi do przedstawienia konkretnej oferty pracownikowi. Żadna renomowana firma działająca na rynku nie weźmie pieniędzy za wsparcie, jakiego udziela podczas szukania pracy. Wszystkie koszty związane z rekrutacją ponosi pracodawca, a nie pracownik. Wynagrodzenie agencji pochodzi od firm, w których kandydaci znajdują docelowe zatrudnienie. Jeśli jakaś agencja oczekuje zapłaty za wyszukaną ofertę to znaczy, że jest nieuczciwa.
Sprawdź nazwę agencji!
Część nieuczciwych firm na rynku próbuje wykorzystać pozycję i renomę najbardziej rzetelnych i największych agencji. Do wprowadzenia kandydata w błąd służy wtedy nazwa firmy – nieznacznie różni się od tej, którą ma inna, uczciwa. Dlatego zawsze warto sprawdzić, najlepiej w Internecie albo na miejscu czy na pewno trafiliśmy tam, gdzie chcieliśmy. Jeśli mamy wątpliwości to lepiej nie korzystać z usług takiej agencji.
Poszukaj informacji o firmie!
Najlepszym źródłem informacji o danej firmie jest Internet. Warto sprawdzić czy agencja zatrudnienia, z której pomocy chcemy korzystać ma swoją stroną. Jeśli tak to jakie informacje się tam znajdują – czy jest adres siedziby, kapitał jakim dysponuje firma, status prawny oraz dane kontaktowe. Dobrym źródłem informacji jest też rejestr agencji zatrudnienia. Zgodnie z prawem każda firma działająca na rynku powinna być tam wpisana. Jeśli jej nie ma to znaczy, że działa nieuczciwie.
Rejestr źródłem informacji o agencji!
Rejestr Agencji Zatrudnienia to miejsce, gdzie każdy można znaleźć podstawowe dane dotyczące firm działających na rynku. Oprócz nazwy są tam m.in. przypisany specjalny numer, adres danej firmy, kontakt do niej (telefoniczny lub mailowy), data wpisania do rejestru oraz informacja czy agencja prowadzi aktualnie swoją działalność czy może została ona zawieszona. Rejestr agencji zatrudnienia prowadzi marszałek danego województwa, na którego terenie znajduje się siedziba firmy.