Nie daj się zabić kleszczom

2013-05-23 4:00

Wygłodniałe kleszcze czają się na Polaków! Zdaniem ekspertów podstępne robale jeszcze nigdy nie miały tak wielkiego apetytu na naszą krew. Masowo wyległy na gałęzie krzewów i źdźbła traw, by rzucić się na pierwszą napotkaną ofiarę. Sprawdź, jak przechytrzyć te bestie!

Są tak małe, że trudno je w porę wypatrzeć, ale pod mikroskopem widać, jakie z tych kleszczy potwory! Uzbrojone w kłujki z małymi ostrymi zadziorami nie mają litości dla tych, którzy zapuszczą się w las czy nawet w niewielkie krzaki. A w tym sezonie są tak żądne krwi jak jeszcze nigdy. - Zima niesamowicie się przedłużyła, przez co kleszcze wychodzą z kryjówek wyjątkowo wygłodniałe - mówi prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. - Wychodzą teraz na gałęzie krzewów czy końcówki źdźbeł trawy i czekają na gospodarza, czyli człowieka lub zwierzę, w dodatku zapamiętują miejsca, w których się pojawiamy, np. ścieżki w lesie. Wyczuwają dwutlenek węgla i idą tym tropem - dodaje. Gdy już kleszcz rzuci się na ofiarę, nie wkłuwa się od razu, tylko wędruje po ciele, szukając delikatnych, łatwych do przebicia miejsc. Wtedy wtyka nam w skórę kłujkę zbrojną w specjalny harpun, który łatwo wchodzi w ciało, lecz niestety trudno go stamtąd wyjąć. - Nigdy nie wyciągajmy kleszcza na siłę, lecz pęsetą wykręcajmy go jak żarówkę z oprawki - podkreśla ekspert. Bo jeśli w ciele zostanie ślinianka kleszcza, grozi nam borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu, a te choroby mogą się skończyć nawet śmiercią!

>>> UWAGA na KOMARY i KLESZCZE: Jak się przed nimi UCHRONIĆ?

Jak się chronić przed kleszczami?

Na wycieczki do lasu czy parku zakładaj ubranie zakrywające ciało, zwłaszcza spodnie z nogawkami przylegającymi do nóg. Pamiętaj o butach zakrywających stopy.

Smaruj się środkami przeciw kleszczom dostępnymi bez recepty w aptece.

Smarowanie ciała olejkami miętowymi lub cytrynowymi to domowe sposoby na odstraszenie kleszczy.

Po powrocie z wycieczki do domu podczas kąpieli dokładnie sprawdź, czy nie masz kleszczy.

Sprawdź też ciała dzieci i zwierzaków, które miały kontakt z lasem, zaroślami czy parkiem.

Zaszczep się na kleszczowe zapalenie mózgu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają