Nie dla psa kiełbasa

i

Autor: Shutterstock

Nie dla psa kiełbasa, czyli czego nasz pupil nie powinien jeść

2015-08-19 2:00

Karmienie psa resztkami z naszych posiłków, to bardzo zły pomysł. Pies ma nie tylko inne potrzeby niż człowiek, ale także wiele naszych przysmaków może być dla psiaków po prostu szkodliwych.

Czego więc pies absolutnie nie powinien jeść? Lista tych produktów jest dość długa.

Kości

Wydawałoby się, że co jak co, ale kości to wielki psi przysmak. Kości cielęce, chrząstki i kruche kości wołowe rzeczywiście stanowią dla naszych czworonogów niezbędny smakowity dodatek, o ile nie są zbyt wyługowane długotrwałym gotowaniem. Nie można jednak podawać psu kości piszczelowych i rurowych, szczególnie z dziczyzny lub drobiu, ponieważ łatwo się łamią na cienkie i ostre kawałki, co może powodować uszkodzenie żołądka lub jelit!

Cebula i czosnek

Najgroźniejsze są surowe. Cebula zawiera toksyczną dla psów substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do rozpadu krwinek czerwonych i anemii. Czosnek jest mniej szkodliwy, ale powoduje biegunkę.

Mleko i nabiał

Starsze psy mogą mieć po nich biegunkę.

Surowe jajka

Zanim podamy je naszemu pupilowi, musimy je dokładnie sparzyć. Inaczej jest możliwość, że zatruje się salmonellą. Jednak podając psu jajko, lepiej ugotować je na miękko. Surowe białko jaj zawiera awidynę, która może prowadzić do osłabienia kondycji sierści i pazurów.

Surowe ryby

Ryby zawierają substancję o nazwie trimetyloamina, która może powodować bardzo ciężką anemię.

Wątróbka

Podajemy wyłącznie gotowaną i w małych ilościach. Przy częstym karmieniu psa wątróbką może pojawić się u psa deformacja kości, wychudzenie i brak apetytu.

Tłuste mięso, wieprzowina

Jest zbyt ciężkostrawne dla psa, co powoduje biegunkę i wymioty.

Wędliny

Zawierają zbyt dużo przypraw i konserwantów, np. bardzo szkodliwą dla psa saletrę.

Warzywa strączkowe, gruboziarniste kasze, kapusta

Fasola, bób, groch mogą powodować wzdęcia i nadmierną ilość gazów, które są dla psów bardzo groźne. Mogą być przyczyną skrętów żołądka. W takiej sytuacji życie psa ocali jedynie bardzo szybka interwencja chirurgiczna.

Pieczywo

Psy bardzo źle je trawią. Zaleganie tego produktu w psim żołądku prowadzi do zaparć i gromadzenia nadmiernej ilości gazów.

Ziemniaki

Są dla psów ciężkostrawne i mogą spowodować zaburzenia we wchłanianiu witamin z grupy B.

Grzyby

Zawierają toksyny niebezpieczne dla psich nerek i wątroby.

Orzechy, pestki

Są trujące dla psa.

Owoce

Nie powinniśmy podawać ich psu bez konsultacji z weterynarzem. Cytrusy powodują wymioty, awokado i winogrona są po prostu trujące. Można psu za to podawać starte na tarce surowe jabłko i marchewkę.

Liście rabarbaru, szczaw

Szczawiany mogą zakłócać działanie układu trawiennego i nerwowego oraz np. powodować kłopoty z wydalaniem moczu. Mogą być także przyczyną powstania kamicy nerkowej.

Przyprawy

Papryka, gałka muszkatołowa, pieprz mogą prowadzić do niewydolności nerek. Sól, proszek do pieczenia, soda - powodować skurcze mięśni.

Rodzynki

Te pyszności mogą być naprawdę niebezpieczne dla psa. Zwierają substancje, które osadzają się na nerkach naszych pupili. Wystarczy już zjedzenie zaledwie 4-5 sztuk, by psiak poważnie zachorował. Najczęstszą konsekwencją jest niewydolność nerek.

Czekolada

Zawiera teobrominę, która jest trująca dla psów, a więc bardzo niebezpieczna. Wystarczy tabliczka, by wywołać zgon.

Słodycze

Cukier powoduje choroby zębów, ksylitol uszkadza wątrobę i obniża poziom cukru we krwi.

Alkohol

Etanol jest toksyczny dla psów. Po spożyciu alkoholu u psa mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie odruchów, zmiana zachowania. Pies może mieć także kłopoty z oddawaniem moczu. Reakcja organizmu psa może być jednak silniejsza - utrata przytomności, śpiączka i zatrzymanie akcji serca. Chmiel zawarty w piwie również ma bardzo szkodliwe działanie - może spowodować gorączkę, szybką pracę serca i zgon.

Kawa

Nam trudno się bez niej obejść, jednak już niewielka ilość kofeiny może bardzo zaszkodzić naszemu psu i spowodować poważne zaburzenia ciśnienia krwi.

Gdy dojdzie do zatrucia

Jeśli zauważymy, że nasz pupil spałaszował produkt z zakazanej listy, najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Możemy też, bezpośrednio po zjedzeniu powodującego zatrucie produktu, wywołać u psa wymioty podając wodę z solą.

Pies z nadwrażliwością pokarmową

Psy cierpią niekiedy na alergię pokarmową, która ma podłoże immunologiczne i nietolerancję pokarmową. Alergie dotyczą zwykle białka. Objawem jest zwykle świąd. Mogą pojawić się także problemy z uszami, zapalenia skóry, łupież, kaszel. Leczenie polega głównie na zmianie sposobu żywienia zwierzaka. Trzeba wyeliminować błędy żywieniowe i zmienić źródło białka zwierzęcego. Jeśli do tej pory pies jadł wołowinę, powinien otrzymywać np. drób. W tym celu weterynarz pomoże nam dobrać odpowiednią karmę, w której np. pojawi się tylko jedno źródło białka zwierzęcego przykładowo wołowina lub gęś.

Pies musi mieć własną miskę

Pies powinien mieć swoja miskę. Jedną, w której dostaje karmę i drugą, w której zawsze ma czystą wodę. Obecnie na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Miska powinna być starannie myta przed każdym posiłkiem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają