pzu

i

Autor: shutterstock.com

Prewencja chorób nowotworowych

„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” PZU zachęca Polaków do profilaktyki onkologicznej

2024-10-08 15:32 Materiał sponsorowany

Zdiagnozowanie nowotworu niejednokrotnie paraliżuje pacjenta i wywołuje u niego duży lęk. Warto jednak pamiętać o tym, że na przestrzeni lat onkologia mocno się rozwinęła i nadal rozwija. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w latach 2023-2024 na liście leków refundowanych znalazło się aż 111 nowych terapii onkologicznych. Do tego dochodzą programy badań przesiewowych, które pozwalają na wczesne rozpoznanie choroby i zwiększają szanse na wyleczenie pacjenta. Niestety, jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia (stan na 1 października 2024 r.) wciąż zbyt mało osób korzysta z badań przesiewowych NFZ.

Aby zachęcić Polaków do zadbania o zdrowie swoich i bliskich, PZU uruchamia kampanię prewencyjną poświęconą profilaktyce nowotworowej „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. W ramach tej inicjatywy ubezpieczyciel przekazuje też kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia - stacjonarne konsultacje z internistą w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w społeczeństwie na temat profilaktyki zdrowotnej i oswojenie lęku przed wykonywaniem badań, zwłaszcza w kierunku chorób onkologicznych. Akcja jest objęta patronatem honorowym przez Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę oraz Narodowy Instytut Onkologii.

Styl życia a nowotwory

Okazuje się, że profilaktyka onkologiczna odgrywa w naszym społeczeństwie ważną rolę. Ponad 90 proc. przypadków zachorowań i umieralności na raka wynika z nieodpowiedniego stylu życia. Palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz spożywanie alkoholu to główne czynniki zwiększające liczbę zgonów wśród Polaków. Można tego uniknąć dzięki profilaktyce. Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń pn. Mapy Ryzyka Polaków (Warszawa 2021 r.) wynika, że wśród naszych największych obaw 3. miejsce zajmuje lęk przed zachorowaniem bliskiej osoby na ciężką chorobę, a na 4. pozycji jest strach przed nowotworem. Dlaczego więc tak rzadko korzystamy z badań, które mogą zapobiec ziszczeniu się naszych najgorszych obaw?

PZU - Nie gadaj, tylko się zbadaj!

Dlaczego Polacy się nie badają?

„Lekarz nie zalecił badań”, „nic mi nie dolega”, „jestem za młody na chorobę” lub „nie mam czasu” – to nasze najczęstsze wymówki. Raport pt. Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski i Jej Uwarunkowania (2022 r.), przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pokazuje, że niska frekwencja Polaków na badaniach przesiewowych wynika nie tyle z braku dostępu do nich czy niewydolności systemu, ale przede wszystkim z postaw i przekonań na temat badań oraz poziomem wiedzy.

Jako społeczeństwo chętnie rozmawiamy na tematy związane ze zdrowiem, ale badania profilaktyczne nie leżą w naszej naturze, z łatwością spychamy je na koniec listy priorytetów. W większości przypadków blokerem jest strach, bo choć o chorobach nowotworowych wiele się słyszy i mówi, to wciąż dużo jest w tym temacie niepewności  znaków zapytania. Dzięki kampanii „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” chcemy odczarować onkologię i pokazać, że wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie. Jako ubezpieczyciel na co dzień troszczymy się o zdrowie i życie milionów Polaków, dbamy o to, aby jak najdłużej cieszyli się dobrą formą i świetnym samopoczuciem. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami merytorycznymi – Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Instytutem Onkologii i PZU Zdrowie, będziemy prowadzić szeroką edukację w zakresie profilaktyki onkologicznej, tak, aby zwiększać świadomość społeczną w tym obszarze i przekonać Polaków, że nie warto się bać – mówi Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU.

Oswoić lęk, włączyć profilaktykę

Żyjemy w pośpiechu, zabiegani, zmęczeni i zestresowani. Często brakuje nam motywacji, czasu lub odwagi, aby wykonać badania profilaktyczne. Wciąż w przestrzeni publicznej za mało słyszymy o ludziach, którzy wygrali walkę z rakiem, a za często o tych, którzy ją przegrali. To buduje atmosferę strachu wokół onkologii, a przecież to dziedzina medycyny, która mimo wyzwań, jest pełna nadziei, gdzie każda historia leczenia jest opowieścią o sile, determinacji i drodze ku nowemu spojrzeniu na życie. Ogromny postęp w terapii nowotworów oznacza w praktyce, że bardzo wiele osób – nawet w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – może żyć przez wiele lat. Trzeba tylko w porę wykryć chorobę i tu ważna jest profilaktyka – to tylko tyle i aż tyle – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

Roczny Bilans Zdrowia

Tu warto wspomnieć o bardzo ważnej roli, jaką w opiece nad pacjentami mają lekarze rodzinni w POZ. To oni zlecają odpowiednie badania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, oceniają ogólny stan zdrowia i rozszerzają diagnostykę, gdy jest taka potrzeba. Oprócz tego mamy bezpłatny dostęp do badań przesiewowych takich jak: kolonoskopia w kierunku raka jelita grubego, mammografia w profilaktyce raka piersi i cytologia, pozwalająca wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Szczegółowe informacje na temat programów badań przesiewowych są dostępna na stronie www.planujedlugiezycie.pl.

Aby zachęcić Polki i Polaków do rozmów z lekarzami oraz do profilaktyki zdrowotnej, PZU przygotowało tysiące zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia. To stacjonarne konsultacje z lekarzem w wybranych placówkach PZU Zdrowie, podczas których z pacjentem lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badanie fizykalne, ustali stopień narażenia na czynniki ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych i przekaże zlecenia dotyczące zdrowego tylu życia, profilaktyki, a także wystawi ewentualne skierowanie na dalsze badania. Na Roczny Bilans Zdrowia nie trzeba mieć aktywnego pakietu opieki medycznej w PZU Zdrowie. Wystarczy przyjść i okazać zaproszenie.

Badaj się

Dzięki synergii podmiotów Grupy PZU i Infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, możemy wspierać profilaktykę realizowaną na co dzień przez lekarzy rodzinnych. Roczny Bilans Zdrowia to zestaw badań, który pozwala na ocenę zdrowia pacjenta, między innymi pod kątem profilaktyki onkologicznej. Mam nadzieję, ze ta rutynowa kontrola będzie dla zdecydowanej większości pacjentów potwierdzeniem świetnej formy. Natomiast te osoby, których wyniki badań będą wskazywały na objawy choroby, otrzymają dalsze zalecenia. Zależy nam na tym, aby każdy, kto korzysta z usług medycznych PZU Zdrowie, czuł się bezpiecznie – mówi dr n. med. Igor Radziewicz- Winnicki, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Dzięki dostępowi do badań przesiewowych i rozwojowi medycyny onkologicznej, można wcześnie wykryć nowotwór, co zwiększa szanse na jego wyleczenie. Nie czekaj i weź sprawy w swoje ręce. Nie gadaj, tylko się zbadaj!

pzu

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki