Władysław Łokietek, ojciec Kazimierza, zjednoczył wprawdzie ziemie polskie, ale zostawił je w roku 1333 w stanie słabo trzymających się puzzli, którym groziła rozsypka. Wróg ostrzył sobie zęby na Królestwo Polskie, licząc, że po śmierci Łokietka jego najmłodszy syn nie poradzi sobie w starciu z żądnymi terytorium najeźdźcami. Przeliczyli się, zderzeni z jego zdolnościami dyplomatycznymi. Kazimierz Wielki, urodzony ugodowiec, choć maiła zaledwie 23, 24 lata, zażegnał konflikty z Czechami i Zakonem Krzyżackim, zagrażającymi Królestwu. Dostojnicy zakonni, włodarze czescy i Jan Luksemburski, z którymi się układał, zrzekli się pretensji do Polski. W niektórych przypadkach po prostu za odpowiednią opłatą. A propos opłat, Kazimierz wprowadził podatki dla wszystkich mieszkańców państwa, bez względu na stan, a także jednolitą monetę zwaną polskim groszem.
Wyższy poziom
Polska Kazimierza prowadziła tylko jedną wojnę, zresztą zwycięską, o Ruś Halicko-Włodzimierską. Ziemie zdobyte wtedy, Polska zachowała aż do rozbiorów. Walki toczyły się daleko, a kraj czerpał korzyści ekonomiczne z długiego pokoju. Rozwijały się miasta i wiejskie osady, kwitł handel. Bezpieczeństwu ekonomicznemu właścicieli dawnych interesów – straganów i rzeźni, młynów i kuźni sprzyjało wprowadzone przez władcę jednolite prawo, co było może i najlepszą zmianą w XIV-wiecznej Polsce.
Za Kazimierza III Polska stała się wielkim placem budowy. Wznoszono jednocześnie ponad 50 zamków, miasta dla bezpieczeństwa otaczano murami. Samą Polskę Kazimierz wzniósł na wyższy poziom kultury, zakładając w 1364 r. Akademie Krakowską: nasz pierwszy uniwersytet.
Z okazji 685. rocznicy wstąpienia na tron ostatniego Piasta, do poniedziałkowego wydania „Super Expressu” dodany będzie pokryty 24-karatowym złotem numizmat przedstawiający portret króla Kazimierza Wielkiego. We wtorek zaś książka „Korona królów – prawdziwa historia”, opisująca historię Kazimierza Wielkiego oraz sekrety jego życia prywatnego, prezentująca bohaterów serialu, wywiady z aktorami oraz opisy miejsc, które warto odwiedzić, chcąc lepiej poznać tamte dawne czasy.