To dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Nawet 200 tysięcy Polaków skorzysta z przywileju wcześniejszej emerytury, jeśli Sejm uchwali ustawę, którą przygotował prezydent Lech Kaczyński (59 l.). Dzięki niej do końca przyszłego roku będzie można przechodzić na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach. Prezydencki projekt już trafił do Sejmu.
Z końcem 2008 roku wygasają dotychczasowe zasady przyznawania wcześniejszych świadczeń. Dziś prawo do zakończenia kariery zawodowej przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma ponad milion rodaków. Rząd Donalda Tuska (51 l.) przygotował projekt ustawy o nowym typie wcześniejszych emerytur - czyli emeryturach pomostowych. Przewiduje on, że od stycznia 2009 roku wcześniej odejść z pracy będzie mogła bardzo wąska grupa osób - ci, którzy wykonują swą w pracę w szczególnie szkodliwych warunkach. Ponieważ pomysł PO drastycznie ograniczyłby liczbę osób mających prawo do wcześniejszego odpoczynku (zamiast 1,1 mln osób, przysługiwałoby 270 tys. osób), prezydent, SLD i związki zawodowe są mu przeciwne. Lech Kaczyński zapowiedział, że go zawetuje.- Prezydent uznał przedstawiony przez rząd projekt ustawy za nie do końca uzgodniony na Komisji Trójstronnej - mówi Paweł Wypych (40 l.), doradca prezydenta.
Żeby Polacy nie stracili jednak zupełnie prawa do wcześniejszego odejścia z pracy, Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, który do czasu wypracowania nowych rozwiązań, przedłuża do końca 2009 roku możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. 13 października złożył go w Sejmie. Miejmy nadzieję, że zostanie przez Sejm przyjęty. Bo inaczej miliony ludzi stracą przywileje!
Co musisz zrobić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?
Jeszcze do końca 2008 r. wcześniejsze emerytury będą przyznawane według dotychczasowych zasad, w tym osobom zatrudnionym przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia, uciążliwych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej.
1. Zbierz wszystkie dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia oraz wysokość zarobków;
2. Złóż wniosek o przyznanie emerytury w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania;
3. Do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające zarobki i staż pracy, a jeśli pracowałeś w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające te warunki;
4. Czekaj na decyzję ZUS - powinieneś ją dostać w ciągu 30 dni.
Jadwiga Deputat (57 l.)
- Pomysły rządzących są oburzające! Ja, oczywiście, jestem za zachowaniem wcześniejszych emerytur. Kobieta powinna pracować tylko do 50. roku życia, a mężczyzna do 60. - nie dłużej. Bo starszych i tak nikt nie chce zatrudniać - wiem to, bo sama nie mogłam znaleźć pracy, a miałam zaledwie 48 lat.