Niebezpieczny efekt domino, czyli jak powstrzymać marsz alergiczny.

i

Autor: Shutterstock

Niebezpieczny efekt domino, czyli jak powstrzymać marsz alergiczny. Głos ekspertów i rodziców w sprawie skutków alergii na mleko

2022-04-29 16:18

Alergia na białka mleka krowiego dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci. Pojawia się jako pierwsza choroba alergiczna, najczęściej pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia dziecka. Jest jedną z najczęstszych dziecięcych alergii pokarmowych w krajach rozwiniętych, dotyka nawet ok. 6-8% maluchów i wymaga długotrwałej eliminacji z diety mleka krowiego i wszelkich produktów pochodnych.

O wpływie choroby alergicznej na jakość życia rodziny, o skuteczności produktów zastępujących mleko i nowych badaniach dyskutowali ostatnio specjaliści z zakresu pediatrii, alergologii, gastroenterologii i dietetyki w trakcie 6. już międzynarodowego spotkania naukowego Allergy Day, 2022.

Objawy alergii na mleko mogą być różnorakie, nie zawsze jednoznacznie łączone z mlekiem i karmieniem. Szczególnie często choroba wywołuje najpierw zmiany skórne, czy dolegliwości takie jak kolka i niepokój dziecka.

Wiedza na temat przyczyn i rozwoju choroby alergicznej nadal jest ograniczona, a doświadczenia rodziców pokazują, że droga od rozpoznania choroby do skutecznego leczenia jest wyboista. Potrzeba ścisłej współpracy między specjalistami, rodzicami i najbliższym otoczeniem chorego dziecka stanowi często nie lada wyzwanie.  

Alergia na mleko to pierwszy etap choroby, która może prowadzić do dalszych chorób, w tym astmy. Dlatego świadomość rodziców ma fundamentalne znaczenie dla jej rozpoznania i ograniczania jej skutków.

Diagnoza, która zmienia życie całej rodziny 

Diagnoza choroby u niemowlęcia często budzi strach i potrafi zachwiać poczucie bezpieczeństwa całej rodziny. Jednak rozpoznanie alergii na mleko we wczesnym stadium, odpowiednio dobrane leczenie oraz dieta eliminacyjna mogą zmniejszyć ryzyko powstawania astmy oraz innych, kolejnych problemów zdrowotnych. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób na uniknięcie niebezpiecznych objawów wpływających na prawidłowy rozwój dzieci. W praktyce diagnoza alergii oznacza konieczność dostosowania stylu i rytmu życia całej rodziny do nowej sytuacji. To komfort i bezpieczeństwo małego alergika determinują wybór kierunku wakacyjnego, miejsca zakwaterowania, sposobu spędzania czasu, nawet żłobka czy przedszkola. Niezwykle ważne jest zaangażowanie wszystkich członków rodziny, szczególnie babć i dziadków, którzy często posługują się stereotypowymi wyobrażeniami na temat żywienia dziecka i z trudem przystosowują się do nowej sytuacji, nie mogąc ugościć malucha deserem mlecznym czy czekoladką.

„Alergia białka mleka krowiego, zdiagnozowana u mojego dziecka, miała ciężką postać. Wiązała się przede wszystkim z wprowadzeniem diety u synka i ścisłą kontrolą produktów przez pozostałych członków rodziny. W efekcie cała rodzina musiała zmienić nawyki żywieniowe i wyeliminować z codziennego jadłospisu choćby śladowe ilości białka mleka krowiego, gdyż kontakt z nim wywoływał u syna natychmiastową reakcję, wymagającą podania adrenaliny i pobytu w szpitalu.” ­­opowiada  dr inż. Joanna Rachtan-Janicka, dietetyk i naukowiec w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, mama 7-letniego chłopca reagującego anafilaksją na białka mleka krowiego. „Dla mnie wprowadzenie diety eliminacyjnej było prostsze z racji wiedzy o żywieniu i produktach spożywczych, jednak inni rodzice i ich rodziny często są pozbawieni takiego zaplecza, muszą wiele się nauczyć oraz zmierzyć się ze świadomością, że alergia może się dalej rozwijać i prowadzić do rozwoju astmy”podkreśla dr Rachtan-Janicka.

Częsty, niełatwy problem czy szybko przemijająca przygoda bez mleka?

W Polsce niemal co 10. niemowlę ma objawy wskazujące na alergię na mleko, wymagającą wprowadzenia przez lekarza preparatu mlekozastępczego. Eksperci sądzą, że czynniki takie jak zaburzenia mikroflory w jelitach dziecka, porody przez cesarskie cięcie (40% w Polsce, jeden z najwyższych wskaźników w Europie), nadmierna higienizacja, a także zanieczyszczenie środowiska mogą mieć bezpośredni związek z częstością występowania alergii w naszym kraju. Niemowlę z objawami alergii na mleko wymaga złożonego i usianego trudnościami procesu diagnostycznego.

Niezwykle ważne, by mleko w diecie niemowlęcia zastępować odpowiednim preparatem na receptę, przepisanym przez lekarza. Te normy spełniają tylko specjalistyczne preparaty mlekozastępcze, które są częściowo refundowane. Coraz bardziej popularne alternatywy w postaci napojów roślinnych nie dostarczą maluchowi odpowiednich wartości odżywczych, gdyż nie są przeznaczone dla alergików, a mleko kozie czy sojowe także uczuli. 

Specjaliści podczas Allergy Day podkreślali, czym powinien się kierować lekarz, wybierając właściwy preparat. Ważna jest jego skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi, a z punktu widzenia żywienia malucha – zawartość kwasów tłuszczowych ARA i DHA oraz wyższa zawartość wapnia. Dostępne preparaty zawierają także probiotyki, których działanie też musi być potwierdzone badaniami klinicznymi, gdyż nie każdy probiotyk rozwiązuje problem alergii na mleko.

Leczenie dziecka alergicznego ma charakter bardzo indywidualny. Czasem wystarczy stosowanie diety z preparatem przez rok, czasem potrzeba kilku lat. Reżim dietetyczny wymaga od rodziców stałego kontaktu z lekarzem i bieżącej oceny efektów. Obecnie eksperci obserwują, że proces normalizacji, czyli nabywania tolerancji mleka krowiego ulega wydłużeniu, a ciężkie objawy alergii występują częściej. Eksperci Allergy Day 2022 zgodnie przyznali, że telewizyty w tym przypadku nie odnoszą sukcesu i tylko bezpośredni kontakt z lekarzem, który ma możliwość obejrzenia dziecka i weryfikację zgłoszonych przez rodziców niepokojących objawów. Dlatego tak ważna jest ciągłość leczenia, systematyczność i stosowanie się do zaleceń specjalistów – lekarza prowadzącego, alergologa, dermatologa.

Edukacja całego społeczeństwa priorytetem

„Wciąż znaczna część rodziców czuje się zagubiona i nie wie, jak pomóc swojemu dziecku. Nie wszyscy mają zaufanie do lekarzy, czasem też trudno podczas pierwszej wizyty wyjaśnić pacjentom złożoność choroby, stąd dla wielu rodziców głównym źródłem codziennej, szybkiej informacji stają się media społecznościowe, książki i blogosfera. To bardzo ważne grupy wsparcia, ale kluczowa w opracowaniu strategii walki z alergią jest konsultacja z niekiedy szerokim gronem specjalistów”tłumaczy Katarzyna Jankowska, prowadząca blog „Mama Alergika Gotuje”, mama alergika, obecnie już nastolatka. Swoje doświadczenia w gotowaniu i żywieniu alergika przekuła na wiedzę i publikacje dla rodziców, którzy dopiero wchodzą na tę drogę.

Zdaniem ekspertów Allergy Day 2022 edukacja rodziców powinna być prowadzona przede wszystkim przez zespół specjalistów – lekarza, dietetyka, a nawet psychologa. U dzieci, u których objawy choroby zagrażają życiu (tzw. wstrząs anafilaktyczny po kontakcie z alergenem pokarmowym) lub gdy objawy skórne są tak poważne, że dziecko nie może spać, a rodzina normalnie funkcjonować, jakość życia rodziny obniża się i wtedy konieczna może być pomoc psychologa. Niestety, systemy opieki zdrowotnej wielu krajów nie są w stanie zagwarantować takiego kompleksowego podejścia.

Niezdiagnozowana lub nieodpowiednio leczona alergia stanowi ryzyko rozwoju kolejnych chorób alergicznych, tzw. marszu alergicznego, czyli np. uczulenia na kolejne pokarmy, pyłki lub roztocza, zmiany skórne, a w końcu astmy. Eksperci Allergy Day 2022 przytoczyli badania wskazujące, że dziecko z alergią na mleko ma 4 razy większe ryzyko rozwoju astmy*. Brak wystarczającej wiedzy rodziców i wsparcia specjalistów wywołuje silne emocje tj. strach, niechęć, brak wiary w powodzenie leczenia, prowadzi do zaniedbań i często poczucia osamotnienia opiekunów. Gwarancją lepszego zrozumienia i radzenia sobie z tą chorobą jest szeroka edukacja wszystkich grup społecznych, począwszy od lekarzy, rodziców, po dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym i przedszkolnym. Istotną grupę stanowią także nauczyciele, którzy powinni dysponować wiedzą na temat alergii, jej wpływu na samopoczucie i zdrowie uczniów, którzy często czują się dyskryminowani i odtrącani. Alergia pokarmowa, zwłaszcza niemowlęca alergia na mleko, jest czasem traktowana niewystarczająco poważnie. Specjaliści są zgodni, że tylko wspólnym wysiłkiem możemy powstrzymać marsz alergiczny i wypracować kompleksowe podejście do walki z rosnącą skalą tego problemu. Firma Reckitt i Mead Johnson Pediatric Nutrition Institute mając tego świadomość, od kilkudziesięciu lat prowadzą działania edukacyjne oraz wspierają badania w tym zakresie, aby krok po kroku zmniejszać ryzyko rozwoju marszu alergicznego.

Wszystkich rodziców podejrzewających u swojego malucha możliwą alergię zachęcamy do wypełnienia ankiety objawów alergii https://czytoalergia.pl/ Pomoże ona lepiej naświetlić problem i pomóc podczas pierwszej wizyty u lekarza pediatry.

* Berni Canani R, et al. Clin Immunol. 2017;139(6):1906-1913.e4.

O Mead Johnson Pediatric Nutrition Institute 

Instytut Mead Johnson Pediatric Nutrition Institute (MJPNI) działa na rzecz rozwoju badań pediatrycznych i poprawy żywienia dzieci. Składający się z globalnej sieci badawczej, zespół MJPNI wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, wysoko wyspecjalizowany zespół i współpracę pomiędzy specjalistami, aby przynosić korzyści dla populacji pacjentów pediatrycznych na całym świecie, łącząc pasję do innowacji i dostarczając produkty najwyższej jakości. Od czerwca 2017 r. MJPNI jest częścią Reckitt, globalnej spółki działającej w obszarze zdrowia, żywienia i higieny.  Nasze zaangażowanie w naukę i innowacje ma kluczowe znaczenie dla portfela produktów i naszej misji – stanowi ono podstawę działalności Reckitt w zakresie zdrowia.

O Reckitt

Reckitt istnieje, aby chronić, leczyć i pielęgnować w nieustannym dążeniu do czystszego i zdrowszego świata. Wierzymy, że dostęp do najwyższej jakości higieny, dobrego samopoczucia i żywienia to prawo, a nie przywilej. Reckitt jest firmą stojącą za jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i zaufanych marek konsumenckich na świecie w dziedzinie higieny, zdrowia i żywienia. Te marki to Enfamil, Nutramigen, Nurofen, Strepsils, Gaviscon, Mucinex, Durex, Clearasil, Lysol, Dettol, Veet, Harpic, Cillit Bang, Mortein, Finish, Vanish, Calgon, Woolite, Air Wick i wiele innych. Higiena, zdrowie i odżywianie mają znaczenie dla nas wszystkich.

Jesteśmy zróżnicowanym, globalnym zespołem składającym się z ponad 43 000 pracowników. Wykorzystujemy naszą wspólną energię, aby sprostać naszym ambicjom, poprzez marki których misją są działania dla zdrowszej planety i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Jesteśmy częścią czegoś większego. I wiemy, że możemy zmieniać rzeczy na lepsze. W Reckitt wszyscy tworzymy prawdziwą różnicę dla ludzi na całym świecie każdego dnia. Dowiedz się więcej lub skontaktuj się z nami na Reckitt.com.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają