Agencja w wydawanym co roku raporcie na temat przestrzegania praw podstawowych w krajach UE ubolewa nad tym, że ubóstwo wśród dzieci jest coraz bardziej niepokojącą kwestią na terenie UE. W 2012 roku kraje UE podjęły działania w celu rozwiązania problemu niedożywienia, ale musiały też jednocześnie przeprowadzić cięcia, które miały duży wpływ na edukację dzieci, ich opiekę zdrowotnej oraz świadczenia socjalne.
Według oficjalnych danych w 2011 roku 27 proc. dzieci w krajach członkowskich Unii było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. To wyższy odsetek niż w pozostałych grupach ludności. Z raportu wynika, że dzieci w wielu krajach UE odczuły skutki kryzysu, m.in. z powodu spadku dochodów rodziców lub zmniejszenia wydatków socjalnych państwa.
Zaniepokojenie autorów raportu budzi zwłaszcza rekordowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi oraz wysoki wskaźnik dzieci, które rezygnują z nauki, głównie wśród mniejszości romskiej. Według raportu w Grecji, stale nękanej przez problemy związane z gospodarką, coraz więcej dzieci żebrze lub pracuje jako uliczni sprzedawcy.