NIEWIDZIALNE DOBRO WSPÓLNE
UNIWERSYTET WARSZAWSKI
W głosowaniu online projekt zdobył największą liczbę głosów, uzyskując nagrodę publiczności. Autorką jest prof. dr hab. Ewa Krogulec z Wydziału Geologii na Uniwersytecie Warszawskim, prorektor ds. rozwoju, geolog i hydrogeolog. Pomysłodawczyni projektu wraz ze współpracownikami i studentami podejmie badania nad źródłami w rejonie warszawskiej skarpy (zachodnia skarpa wiślana na terenie stolicy). Projekt ma na celu nie tylko zbadanie jakości wód podziemnych Warszawy, ale także edukację i promocję ekosystemu wód podziemnych. Stanowią one podstawowe źródło zaopatrzenia w wodę pitną w Polsce. Powszechne przekonanie, że woda „prosto ze źródełka” jest czysta, nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Jak podkreśla prof. Krogulec, takie wody mogą być zanieczyszczone, np. chlorkami, rtęcią czy związkami ropopochodnymi.
– Projekt ma przybliżyć ludziom środowisko wód podziemnych. Chciałabym pokazać źródła w parku Kazimierzowskim na Skarpie Warszawskiej. Społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że wody podziemne to największy zasób wody słodkiej, nasze wspólne dobro, o które musimy dbać – wyjaśnia prof. dr hab. Ewa Krogulec. Wielu ludzi nie wie, gdzie znajdują się wody podziemne, na jakiej głębokości leżą, jak je badać, chronić i zabezpieczać przed zanieczyszczeniami.
– Źródło to naturalny wypływ wody podziemnej z warstwy wodonośnej. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, jak taka warstwa jest zbudowana – jaka jest jej miąższość, litologia i układ pod ziemią. Wody podziemne, będące często „niewidzialne”, wymagają badań metodami pośrednimi – tłumaczy prof. Krogulec. Do badań wód podziemnych wykorzystywane są nieinwazyjne metody geofizyczne, takie jak profilowania elektrooporowe, tomografia elektrooporowa czy metody sejsmiczne. Badania obejmują analizę wydajności źródeł, ich zmienności w czasie oraz identyfikację czynników warunkujących te zmiany. Dodatkowo, badania chemiczne wymagają pobrania próbek wody i przeprowadzenia analizy fizykochemicznej, pozwalającej na identyfikację potencjalnych wskaźników zanieczyszczeń, takich jak chlorki. Po analizie wód podziemnych zadaniem badaczki będzie przygotowanie rekomendacji dla miasta i instytucji związanych z ochroną środowiska. Będzie ona dotyczyć podjęcia dalszych kroków na rzecz poprawy ochrony wód podziemnych w stolicy.
– Musimy pamiętać, że to, co robimy na powierzchni terenu, może mieć wpływ na wody podziemne – podkreśla prof. Ewa Krogulec.
![NIEWIDZIALNE DOBRO WSPÓLNE UNIWERSYTET WARSZAWSKI](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-uGMM-3x2n-H56e_niewidzialne-dobro-wspolne-uniwersytet-warszawski-664x0-nocrop.jpg)
i
![kobieta, ręka, ziemia](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-AyVS-pLAZ-zKAM_kobieta-reka-ziemia-664x0-nocrop.jpg)
i
Partnerem materiału jest E.ON POLSKA S.A.