Niezbędne gadżety do samochodu

2018-03-01 1:00

Kierowcy już sobie nie wyobrażają jazdy bez tych pomocników: nawigacji satelitarnej i wideorejestratora. Czym się kierować przy ich kupnie?

Korzystasz z nawigacji przez smartfon i myślisz sobie: po co wydawać pieniądze na dodatkowe urządzenie? Błąd! Korzystanie ze smartfona sprawdzi ci się tylko na krótką metę. Dlaczego?

• Ze smartfona korzystasz w systemie on-line i razem z przebytymi kilometrami tracisz cenne megabity. Gdy mijasz granicę kraju, za te megabity musisz płacić jak za zboże. Tymczasem mając nawigację korzystasz z map off-line, czyli bez korzystania z internetu.
• Smartfon ma wiele aplikacji, które obciążają sprzęt. Nawigacja PND to urządzenie skupiające się wyłącznie na nawigowaniu do miejsca docelowego.
• Używanie nawigacji w smartfonie powoduje, że szybko pada ci bateria, bo jest to program bardzo energochłonny.


Jaką nawigację wybrać

Jeśli czujesz się przekonany, że smartfon to za mało, by szybko i sprawnie doprowadzić cię do celu, to sprawdź, czym się kierować kupując urządzenie PND:

1. Aktualizacje
Spytaj sprzedawcę, czy producent bądź serwis oferuje darmowe aktualizacje. Zdarza się, że klient jest obciążany kosztami aktualizacji. A te mogą być bardzo wysokie np. 500 zł i więcej!

2. Dodatkowe funkcje
Warto wybrać takie urządzenie PND, które ma przydatne funkcje dodatkowe np. ostrzeganie o fotoradarach czy FM transmiter (w tej sytuacji komunikaty odtwarzane są przez radio).

3. Asystent pasa ruchu
To bardzo przydatna funkcja, gdy jeździsz po mieście, którego nie znasz zbyt dobrze. Podpowiada ci, który pas zająć i jak się prawidłowo ustawić, by wygodnie jechać dalej.

Polecane

Polecanym modelem urządzenia PND jest NAVITEL E500. Na rynku wyróżnia się niezawodnym oprogramowaniem i doskonałymi mapami. Ma 5-calowy wyświetlacz i rozdzielczość 480x272 px. Masz tu aktualne, trójwymiarowe mapy, szybkie planowanie trasy i wskazówki głosowe. Nawigacja jest wygodna w obsłudze. Model E500 zapewnia użytkownikom rozbudowaną bazę POI (punktów użyteczności publicznej – apteki, bankomaty, restauracje, hotele itd.) oraz bazę fotoradarów. To urządzenie spełnia także wszystkie wymienione przez nas wcześniej warunki.

 

 

Dobry wideorejestrator

Do celowości instalowania kamer w samochodzie już nikogo przekonywać nie trzeba. Z zarejestrowanych filmów mamy prawo skorzystać, gdy jesteśmy pokrzywdzeni. Możemy przedstawić je w sądzie – zwykle doskonale na nim widać, kto ponosi winę za kolizję czy wypadek. Film pomoże także wyjaśnić spór z firmą ubezpieczeniową. Zarejestrowany materiał może być pomocny, gdy chcemy udowodnić swoją niewinność w sprawie o wykroczenie.

Czym się kierować przy wyborze rejestratora jazdy?

1. Jakość nagrań
Najlepiej zdecydować się na Full HD. Pozwoli nie tylko na odpowiedni zapis z podróży, ale także np. na odczytanie tablic rejestracyjnych innych uczestników ruchu.

2. Dobra i pojemna karta microSD
Umożliwi długi czas nagrań. Poza tym nagrywa w pętli – to oznacza, że nie musisz ręcznie usuwać starych, niepotrzebnych ci nagrań. Urządzenie nagrywając nowe pliki stare usuwa automatycznie.

3. Szeroki kąt nagrywania
Od jego szerokości zależy, co znajdzie się na filmie. Uważaj, bo niektóre kamerki rejestrują tylko to, co przed maską twojego samochodu (kąt nagrywania 90 stopni), a to zdecydowanie za mało. Kamerka o kącie nagrywania 170 stopni utrwali także to, co dzieje się na poboczu i wokół twojego samochodu - cały teren w zasięgu obiektywu urządzenia.

4. Zabezpieczenie karty na wypadek kolizji
Wybierz urządzenie wyposażone w tzw. G-Sensor. To czujnik przeciążeń, który zabezpiecza nagrania z kamerki w razie kolizji. Bardzo przydatna funkcja, bo zapewni ci jakościowe nagrania na wypadek gdybyś musiał podeprzeć się filmem jako dowodem w spornej sytuacji. Nagrany incydent jest automatycznie zapisywany w pamięci urządzenia.

Polecane

Nasze warunki spełnia NAVITEL R600. Ten rejestrator jazdy wyposażony w sensor optyczny Sony Exmor R CMOS. Ma szeroki kąt widzenia 170° i nagrywa filmy w rozdzielczości FullHD 1920x1080. Film nawet nagrywany po zmroku pozbawiony jest szumów. Urządzenie rejestruje także dźwięk w najwyższej jakości. Ten wideorejestrator wykorzystuje bardzo wydajną technologię kompresji obrazu - H.264 – filmy nie zajmują więc dużo miejsca na karcie pamięci.

NAVITEL R600 nagrywa w pętli i obsługuje karty microSD o pojemności do 256 GB. Wyposażony jest w czujnik G-Sensor. Ma 2-calowy, wygodny w obsłudze wyświetlacz. Atutem jest prosty montaż w samochodzie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki