MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA:
Dwór Artusa
Długi Targ 43/44
tel. 58 76 79 180
Wstęp: 1 zł
Program:
Godzinny program powtarzany pięciokrotnie od godziny 19.00.
I. Muzyka w tradycji Dworu Artusa
1. Wprowadzenie - E. Śledź
2. Capella Gedanensis - odtworzenie z płyty CD utworów :
a. Johann Walentin Mader : "Der Polnische Pracher" - Finale
b. Johann Baltasar Christian Freisslich: Kantata na uroczysty dzień urodzin króla Augusta III "Jauchze Danzig" (wersja instrumentalna)
II. Opowieści gdańskiego Dworu Artusa
1. "Okręt Kościoła" i "Okręt Przymierza"
2. Kazimierz Dobroczyńca
3. Święty Rajnold - niepokorny rycerz Karola Wielkiego
4. Feluka - wyraz wdzięczności i akt zemsty
III. Promocja przewodników po Dworze Artusa
IV. Uczta w Wielkiej Hali
1. Duży stół w osi Wielkiej Hali z nakryciem i świecznikami
2. Menu : Restauracja La Fontaine : przekąski, napoje
Muzeum Bursztynu
Zespół Przedbramia ulicy Długiej
tel. 58 301 47 33
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: 1 zł
Program:
Zwiedzanie wystawy stałej "Historia bursztynu i bursztynnictwa" oraz dwóch wystaw czasowych dotyczących współczesnego wzornictwa i sztuki jubilerskiej:
wystawa "Szeptem" - kolekcja biżuterii z bursztynem jednej z najciekawszych gdańskich firm - ART7 Bożeny i Wojciecha Kalandyk na antresoli w Wieży Więziennej.
Wystawa "SZEŚĆ znaczy Bytomski, Kaczyński, Tymiński, Roszkiewicz, Wolski" - prace jednej z najbardziej obiecujących formacji artystycznych skupiających projektantów biżuterii w Polsce, eksponowana w Sali Sądowej.
Zapraszamy również na pokazy przybliżające właściwości bursztynu oraz warsztaty prowadzone przez Centrum Edukacji EduFun. Poprzez zabawę i niekonwencjonalną formę będzie można zapoznać się z tajnikami nauk przyrodniczych - dla chętnych możliwość przebywania w ogromnej mydlanej bańce! Na dziedzińcu oglądać będzie można również pokaz powstawania biżuterii prowadzony przez Manufakturę Bursztynu. Przewidziana także sprzedaż drobiazgów z bursztynem w galerii S&A.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
tel. 58 301 76 11
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: 1 zł
Program:
"Przybysze z Wolnego Miasta"
Odwiedzający nasz Oddział będą mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania etiud aktorskich, opartych na treściach historycznych prezentowanych w naszej placówce, przez aktorów Teatru Bazar. Podczas trwania wydarzenia, aktorzy będą pojawiać się w określonych miejscach w muzeum i wcielać się w role mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska. Aktorzy będą komentować pewne treści zawarte w stałej ekspozycji, dzięki czemu osoby chcące obejrzeć ekspozycję we własnym zakresie będą miały taką możliwość. Aktorzy odgrywać będą role: naczelnika Polskiego Urzędu Pocztowego Nr 1 w Wolnym Mieście Gdańsku, telefonistki, telegrafistki, polskiego listonosza oraz mieszkańców Wolnego Miasta - autochtona i Polaka, który przyjechał do Gdańska po powstaniu autonomii.
Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 46/47
tel. 58 76 79 122
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: 1 zł
Program:
1."Wrota Epok"- wstęp co 45 minut, w godzinach 19.00 - 1.00 (ostatnie wejście o północy)
Ratusz Głównego Miasta po długiej przerwie otwiera swe wnętrza dla spragnionych emocji uczestników Nocy Muzeów.
Udostępnione zostaną najbardziej reprezentacyjne sale Ratusza, które na kilka godzin staną się swego rodzaju Wrotami przenoszącymi widza poza czas i przestrzeń. Przeszłość przeplatać się będzie z przyszłością i teraźniejszością.
Sale Ratusza/Wrota Epok:
Sień Dolna - Przedsionek zabójców
Wielka Sala Wety- Wrota Sprawiedliwości
Wielka Sala Rady - Wrota Zatrzymanego Czasu
Mała Sala Rady - Wrota Niepokoju
Mała Sala Wety - Srebrne Wrota
Sala Zodiakalna - Wrota do Dzieciństwa
Dziedziniec Ratusza - Studnia Czasów
2. Noc dzieci - " W poszukiwaniu świtu "
Przeznaczona dla dzieci całonocna zabawa, podczas której będą miały okazję odkrywać niedostępne zazwyczaj dla turystów pomieszczenia Ratusza. Czeka je moc atrakcji, konkurencje sprawnościowe i rywalizacja, zaś na drodze staną trudne wyzwania oraz tajemnicze postaci. Zapisy do 10 maja. Partnerem zabawy jest Firma Dr. Oetker Polska z siedzibą w Gdańsku.
CENTRALNE MUZEUM MORSKIE
Spichlerze na Ołowiance i "Sołdek"
ul. Ołowianka 9-13
tel. 58 301 86 11
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: 1 zł
Spichlerze na Ołowiance
Program:
Sala II RP.
W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów na Ołowiance, uwagę zwiedzających chcielibyśmy skupić na historiach i zabytkach związanych ze statkiem "Batory". Zwiedzanie w grupach 30 osobowych z przewodnikiem przez 10-15 minut.
Sala PRL.
W sali PRL, podobnie, jak na II RP, przewodnik będzie oprowadzał tylko grupy do 30 osób. Wybrane modele statków podkreślone zostaną dzięki specjalnemu oświetleniu.
Sala Słowiańska.
Przygotowane przez Dział Konserwacji Muzealiów 20-30 minutowe prezentacje dla grup do 25 osób, odbywające się co godzinę (pierwsza o 19.30) dotyczące różnych metod konserwacji zabytków wydobytych z wraków statków.
Sala Dolomitowa.
Akademia "Przygoda" : zajęcia z udziałem publiczności, ciekawe gry i zabawy, m.in.:
próba stworzenia "węzła ludzkiego", radzenie sobie z uszkodzeniem kontenera z toksyczną substancją, zadania celnościowe i zręcznościowe
Pozostałe sale ekspozycyjne pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu.
Galeria i sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.
Statek - Muzeum "Sołdek"
Program:
"Od statku pływającego do... kosmicznego".
Spektakl typu "światło dźwięk", mający w oryginalny sposób ukazać niepowtarzalny urok wnętrz statku. Celem organizatorów będzie próba stworzenia relacji pomiędzy obiektem istniejącym w tradycyjnej świadomości odbiorcy jako element historyczny, a nowoczesnym zbiorem pojęć współczesnej kultury masowej. Naszym celem będzie wskazanie publiczności punktów stycznych pomiędzy tymi dwoma, pozornie przeciwstawnymi, światami techniki - realnej oraz fikcyjnej.
MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19
tel: 58 552 41 39
Godziny otwarcia: 16:00-22.00
Wstęp: 1 zł
Program:
16.00 - 18.00 - spotkanie z muzyką i folklorem kociewskim na wystawie czasowej: "Kociewie-serdeczna strona świata" - prowadzenie Kapela Kociewska i Ognisko Pracy Twórczej ze Starogardu Gdańskiego
18.00 - 20.00 - prezentacja zabaw dla dzieci, kolorowanie wzorów kociewskich- studenci z koła naukowego kulturoznawców UG -"Mozaika" ,oprowadzanie po wystawie kociewskiej -autorka wystawy, czytanie bajek kociewskich w gwarze kociewskiej - Hubert Pobłocki
19.30 - 22.00 - pokaz filmów etnograficznych z Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY-prowadzenie Dominika Rypa - dyrektorka programowa festiwalu. Pokazane zostaną następujące filmy:
- "Forsaken paths", reż. Ruya Koksal, Turcja, 36 min., 2005
Film opowiada historie plemienia Cepni, żyjącego nad Morzem Czarnym w Turcji. Każdego roku w czerwcu mieszkańcy wyruszali na tradycyjny wypas bydła w góry.
- "When dedi shake it up", reż. Ivo Kuzmanić, Chorwacja, 42 min., 2005
W górzystym regionie centralnej Chorwacji co roku grupy kolędnicze "dedi" obchodzą okolice kultywując dawne zwyczaje zapustne.
- "Agor Dromesko", reż. Jędrzej Bączyk, Polska, 15 min., 2008
Film jest impresja na temat jednego dnia z życia rodziny bułgarskich Romów
- "Living without men", reż. Yi Luo, Wielka Brytania, 27 min., 2010
Film o trzech Chinkach, które zamiast aranżowanego małżeństwa wybrały celibat.
- "Old man Peter", reż. Ivan Golovnev, Rosja, 20 min., 2008
Film zabiera nas w świat Piotra - ostatniego szamana znad rzeki Kazym samotnie mieszkającego w głębi syberyjskiej tajgi.
Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1
tel: 58 301 70 61
Godziny otwarcia: 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł
Program:
Motywem przewodnim tegorocznej, sobotniej nocy jest podróż. Zapraszamy wszystkich do niezwykłej wyprawy na krańce świata, poprzez sztukę, nie tylko wizualną, ale także muzykę i taniec.
19.00 - 20.00 - Muzyczna podróż dookoła świata - koncert bajnutkowy realizowany przez Barbarę Żurowską - Sutt oraz zaproszonych przez nią gości: Natalię Krajewską - śpiew (sopran), Waldemara Bączyka - śpiew (tenor), Marka Gawkowskiego - trąbka, Aleksandrę Bieg - Piaseczną - fortepian, Zespół Taneczny "Perełki" przygotowany przez choreografa Irenę Stoppę.
19.00 - 21.00 - W podróży... - prelekcje pracowników muzeum:
"Wielka podróż chińskiej porcelany", Marta Krajewska
"Fascynacje orientem na przełomie XIX/XX wieku", Barbara Czarnek
"W pogoni za dziełami sztuki. Dominique Vivant Denon", Anna Zielińska
"Religijność w podróży", Magdalena Mielnik
"Skrzynia, kufer, sekretarzyk. Dawne meble podróżne", Lech Łopuski
"Barokowy niezbędnik - srebra w podróży", dr Anna Frąckowska
"Memling jako wieczny wędrowiec", Beata Sztyber
19.30 - 24.30 - Prezentacja obiektów zwróconych Muzeum Narodowemu w Gdańsku przez Fundację Dziedzictwa Pruskiego w Berlinie w październiku 2010 roku. Oprowadzanie - studenci Uniwersytetu Gdańskiego i pracownicy muzeum
19.00 - 24.00 - Konkurs wiedzy o zbiorach - zapraszamy do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Dzięki kartom zadań będzie można ciekawie i przyjemnie zwiedzić muzeum, a przy tym zdobyć nagrody niespodzianki.
20.30 - 21.30 - Tańce z rajskich wysp Indonezji. Prelekcja i warsztaty tańca indonezyjskiego dla młodzieży i dorosłych - program Jadwigi Możdżer
22.15 - 22:30 - Pokaz tańca brzucha w wykonaniu zespołu "Agadir" działającego pod skrzydłami Akademickiego Centrum Kultury UG ALTERNATOR przy Uniwersytecie Gdańskim.
22.30 - 22.45 - Pokaz bębniarski w wykonaniu uczestników warsztatów z Klubu Projektowania Gdańskiego Archipelagu Kultury
22:45 - 23.00 - Warsztat z perkusji na ciele (STOMP) prowadzenie Ksawery Kuligowski
0.45 - 01.00 - na zakończenie sobotniej nocy wyjątkowy Taniec z ogniem - grupy Infected Fireshow.
19.00 - 01.00 - Spotkanie z zabytkami, czyli Gdańszczanie na krańcach świata - prezentacja stworzona z nadesłanych zdjęć z podróży mieszkańców Trójmiasta.
19.00-24.00 - Konkurs wiedzy o zbiorach, zapraszamy do wspólnej zabawy dorosłych i dzieci. Dzięki kartom zadań będzie można ciekawie i przyjemnie zwiedzić Muzeum, a przy tym zdobyć nagrody niespodzianki.
Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych: Ceramika, Złotnictwo, Plastyka średniowieczna, Malarstwo Gdańskie, Malarstwo Flamandzkie i Holenderskie oraz wystawy czasowej Ocalone. Skarby Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 3/5
tel: 58 301 71 47
Godziny otwarcia: 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł
Program:
godz. 18.00 - wernisaż wystawy fotografii "Krzysztof Gierałtowski, Indywidualności Polskie". Portrety, m.in. Czesława Miłosza, Jerzego Maksymiuka, Kaliny Jedrusik czy Wojciecha Młynarskiego poszerzono o anegdotyczny komentarz w języku polskim, niemieckim i angielskim. Na szybie galerii w noc muzealną, prezentowany będzie film dokumentalny o autorze wystawy w reżyserii Borysa Lankosza pt. Polacy, Polacy, 2002. Wystawa trwa do 30.07.2011
Na wystawie przewidziana gra miejska z drobnymi upominkami dla widzów.
Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
tel: 58 307 59 12
Godziny otwarcia: 19:00-01:00
Wstęp: 1 zł
Program:
Serdecznie zapraszamy na dwie wystaw: Albert Lipczinski (1876-1974) oraz The Pleasure of Light. György Kepes i Frank J. Malina na skrzyżowaniu nauki i sztuki.
Monograficzna wystawa Alberta Lipczinskiego przygotowywana została przez Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Williamson Art Gallery and Museum w Liverpoolu. Ekspozycja prezentuje około 80 obrazów i wybranych rysunków z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Portugalii. Są to przede wszystkim portrety i pejzaże a dopełnienie stanowią martwe natury, sceny rodzajowe oraz widoki Gdańska.
Natomiast druga wystawa, to efekt współpracy naszego Muzeum z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Narodowego Centrum Kultury. Wystawa jest częścią projektu artystyczno-edukacyjnego pt. Art&Science Meeting, i będzie prezentować prace György Kepesa i Franka Maliny, artystów sięgających w swych działaniach twórczych po najnowsze techniki badań naukowych: nanotechnologię, inżynierię genetyczną, robotykę.
Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów
ul. Cystersów 18
tel: 58 552 12 71
Godziny otwarcia: 19:00 - 01:00
Wstęp: 1 zł
Program:
20.00 - Żydzi gdańscy. Teatr - zapowiedź wystawy, której otwarcie odbędzie się w Pałacu Opatów w czerwcu 2011 r. Wykład kuratora wystawy oraz pomysłodawcy projektu dotyczącego historii Żydów gdańskich, połączony z prezentacją multimedialną - Mieczysław Abramowicz
22.00 - Dlaczego artyści z hiszpańskiej rodziny Madrazo malowali wyłącznie portrety? Wykład kuratora wystawy "Madrazo - hiszpański ród malarzy" - Małgorzata Paszylka-Glaza
20.00 - 23.00 - Pokaz tworzenia tkaniny artystycznej - Henryk Sokalski. Henryk Sokalski, absolwent Liceum Technik Plastycznych w Supraślu (specjalność - tkanina artystyczna), studiował w krakowskiej ASP. Nauczyciel tkactwa i gobeliniarstwa. Jako twórcę interesują go klasyczne techniki tkania. Prace pokazywał na wystawach w Gdańsku oraz Krakowie. W trakcie pokazu artysta będzie dzielił się swoją pasją, odpowiadając na pytania Państwa.
Do zwiedzania:
Wystawa stała: Galeria Stała Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Wystawy czasowe: Madrazo - hiszpański ród malarzy. Kolekcja Comunidad de Madrid, Współczesna tkanina oraz ceramika artystyczna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
ul. Jaskółcza 1
tel. +48 58 305 40 50
Godziny otwarcia: 16:00-24:00
Wstęp: 1 zł
Program:
19:00 - Parakino - Valerie Labayle - Gra z gatunkami w pracach wideo z kolekcji muzeum Mac/Val - przy wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie
Kimsooja: Bottari Truck-Migrateurs (2007)
Antoinette Ohanessian: 20 heures (2009)
Ange Leccia: Maria Callas (1982), So sad (1996)
Cécile Paris: Luck or love (2004), Le mal du pays (2006)
Anri Sala: Lakkat (2004)
Stephen Dean: Volta (2003)
Thierry Kuntzel: Venises (1995)
Alain Bublex: Dinner time (2005)
Bertrand Lamarche: Terrain ombelliférique (2005)
Tania Mouraud: Façade (2006)
20:00 - 24:00 - Marek Działek - pokaz animacji w ramach programu Inkubator
Animacje Marka Działka są zabawą ze współczesną kulturą obrazkową dostępną w Internecie. Sieć potraktowana w nich została jako wielkie wysypisko, nieskończone źródło obrazów. Prezentowane filmy stanowią satyrę na otaczający nas świat.
20:00-24:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Performing Data"
Laboratorium postrzegane jako przestrzeń sztuki oraz badania nad estetyką mediów stanowią dwa główne tematy wystawy "Performing Data". Jako artyści medialni, których środowiskiem pracy są laboratoria badawcze, Monika Fleischmann i Wolfgang Strauss przedstawiają wyniki swoich badań nie tylko w muzeach, lecz również na konferencjach naukowych. Prezentowane prace obrazują długoterminowe badania eksperymentalne nad percepcją Cyfrowości i jej efektem zwrotnym.
21:00 - ŚCIANKA SOLO (Maciej Cieślak) na scenie plenerowej przy ul. Jaskółczej 1 (obok budynku CSW Łaźnia) - koncert w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.
W związku z sopocko-warszawsko-wrocławskim szpagatem, jaki zafundowali Ściance jej członkowie, rozjechawszy się po kraju, Maciej Cieślak spędza więcej czasu sam na sam z gitarą elektryczną, fuzzem i swoim głosem. Otrzymujemy większą kondensację, bardziej bezpośredni przekaz i dotykamy samego sedna kompozycji.
22:30 - performance Janusza Ploty "Lustra Wolności"
Janusz Plota z niemiecką Galerią Poly z Karlsruhe realizuje szereg działań performance ,,prześwietlenia miasta" w kontynuacji działań autorskich - przebudzenie miasta. Projekt stawia sobie za cel otwarcie okołogdańskiej, okołotwórczej polemiki na działania performance w przestrzeni publicznej.
Dział edukacji CSW Łaźnia przygotował na tę noc 2 wydarzenia:
Wystawa: "Szafa gdańska. Trójmiejska queeropowieść" (sala edukacyjna - parter)
Jest to ekspozycja dokumentacyjna na temat społeczności LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) w Trójmieście. Wystawa w CSW Łaźnia jest prezentacją pamiątek, które zgromadzono do tej pory. Spotkanie będzie też okazją do wysłuchania opowieści osób związanych ze społecznością LGBT, podczas oprowadzania po wystawie. Pierwsze oprowadzanie rozpocznie się o godz. 21.00.
Organizator: Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto
Koordynatorka: Agnieszka Szyk
Edukacja wizualna - KLISZE i PIKSELE (sala wystawowa - parter)
Prezentacja, w postaci wirtualnej mapy, rezultatu warsztatów dla dzieci i młodzieży, mających na celu dokumentację rewitalizowanych dzielnic Gdańska.
Projekt organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Arteria, realizowany w ramach programu Akademia Orange
EUROPEJSKIEJ CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Europejskie Centrum Solidarności
Wystawa stała "Drogi do Wolności"
ul. Wały Piastowskie 24
tel. +48 58 308 44 28
Start: godz. 19
"Słodki" PRL na wystawie "Drogi do wolności"
Jeśli chcesz doświadczyć, dlaczego w sierpniu 1980 stoczniowcy postulowali o pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, przyjdź do nas! W 30-lecie wprowadzenia kartek żywnościowych masz szansę odebrać swój przydział cukru. Przypomnij sobie smak tamtych czasów.
W programie:
- rozstrzygnięcie konkursu "Przebierz się na słodko", inspirowanego przemysłem cukrowniczym PRL,
- cztery dekady muzyki z tamtych czasów, miksowanej na żywo
- scenki z życia codziennego
- karaoke
- sztuka graffiti na Twojej ulicy.
Buduj z nami nową wystawę o Solidarności - przekaż tu swoje pamiątki!
GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA
Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27/29
tel./fax 58 6820093
Wernisaż: 15.04.2011 godzina 19.30
Program:
Existence to pierwsza wystawa polsko-francuska prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Na dialog 8 składają się : ceramiczna realizacja polskiego rzeźbiarza Marka Elsnera oraz praca video i teksty francuskiego artysty Laurent Odelain. Jest to niezwykłe doświadczenie nawiązywania łączności pomiędzy dwojgiem artystów, początkowe intuicyjne porozumienie przerodziło się w burzliwy dyskurs. Przez to jest także manifestacją swojej indywidualności i niezależności. Jednakże, można odnieść wrażenie, że prace pomimo odmiennego języka i różnych mediów, opowiadają podobną historię.
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Oddział w Gdańsku
ul. Polanki 124B
tel. 58 5119211
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Program:
19:30 - 20:30 - Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną poświęconą osobie śp. Anny Walentynowicz
Uwaga! Ograniczona ilość miejsc - 50 (w przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia).
21:00 - 01:00 - Możliwość zapoznania się z poszczególnymi prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi: Grudnia '70, gen. A. E. Fieldorfa "Nila" i "Żołnierzy Wyklętych".
19:00 - 01:00
Zwiedzanie magazynów archiwalnych uzupełnione prelekcjami na temat zbiorów przechowywanych w IPN ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów kartotecznych. Możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami akt. Grupy (maksymalnie 20 osobowe) będą wpuszczane co 30 minut.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU
ul. Mariacka 25/26
tel. 58 32 22 100
Godziny otwarcia: 19.00-1.00
Wstęp: 1 zł
Program:
Zapraszamy na odkrywanie Japonii
- "Piękno na co dzień. Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń"- wystawa
- Sztuka orgiami - prezentacja, warsztaty dla zwiedzających
- Tajniki makijażu gejszy - pokaz
- Egzotyka kuchni japońskiej - degustacja potraw
- Rola tatuażu w kulturze Japonii - prezentacja multimedialna, możliwość wykonania tatuażu henną
- oryginalność ceramiki japońskiej - tajniki powstawania, rola w kulturze, prezentacja wyrobów
Ponadto:
- "Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle badań archeologicznych"- wystawa
- Nocna panorama Gdańska z wieży Domu Przyrodników
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w organizacji)
ul. Długa 81-83
tel. 58 323-75-20
Wydarzenia odbywają się na Westerplatte
Wstęp wolny
Program:
Wystawa plenerowa "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol" oraz wykonana jesienią 2010 r. ścieżka edukacyjna na Westerplatte. Wystawa poświęcona jest dziejom półwyspu i walce polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku. Składa się ona z czterech części znajdujących się w różnych miejscach półwyspu. Nowoczesna forma wizualna wystawy, będąca kompromisem pomiędzy plakatem a opisem historycznym, pozwala zwiedzać to miejsce pamięci narodowej w sposób ciekawy i jednocześnie pogłębić wiedzę historyczną. Ścieżka edukacyjna uzupełnia wystawę plenerową, skupiając uwagę zwiedzających na architekturze i topografii terenu. Składają się na nią tablice informacyjne, które mają za zadanie pokazać jak wyglądał półwysep w trakcie walk wrześniowych. Oprócz tego zamontowano dwie podświetlane gabloty z mapami półwyspu.
Członkowie Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, w pełnym rynsztunku odtwarzającym wygląd polskiego żołnierza z 1939 r. będą patrolować półwysep i odgrywać historyczne scenki z życia Westerplatte. Od godziny 20.00, na łące przy pomniku Obrońców Wybrzeża, co dwie godziny odbywać się będą pokazy musztry i szkolenia wojskowego. Przygotowane zostaną punkty przybliżające historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem wojska II Rzeczpospolitej: strzelnicę, stanowisko ckm, punkt obserwacyjny i punkt łączności. Będzie możliwość zakupienia ciepłego posiłku z wojskowej kuchni polowej.
Zwiedzający Westerplatte będą mogli skorzystać z oprowadzania po wystawie oraz po pozostałościach polskich koszar przez pracowników Muzeum. Teren Westerplatte będzie na Noc Muzeów dodatkowo oświetlony oraz patrolowany przez pracowników agencji ochrony
linia.
"BAŁTYCKIE BRACTWO ŻEGLARZY"
Klub Morza "Zejman" spichlerz zbożowy "Steffen" XVII w. Skansen żeglugi
Wyspa Spichrzów ul. Motławska
Program:
- Katastrofa żaglowca
- Gawęda o katastrofie morskiej żaglowca "Generał Carleton"
- Prezentacja szczątków wraku
czas trwania: 5 minut
- Klub Morza "Zejman"
- Historia powstania klubu i plany na przyszłość
- Prezentacja najciekawszych eksponatów "z ręki do ręki"
- Zabawa marynarska: wbijanie gwoździa w pień.
czas trwania: 10 minut
- Napoleon w spichlerzu
Inscenizacja historyczna - życie codzienne w napoleońskim szpitalu wojskowym - wizyta Wielkiego Wodza Napoleona Bonaparte w lazarecie.
czas trwania: 25 minut
- Chwila z kawą i herbatą
Czas jednej prezentacji dla grupy zwiedzających - 40 minut, wstęp wolny, możliwość odpoczynku przy klubowych stołach przed dalszym nocnym spacerem.
BIURO GDAŃSK I METROPOLIA EUROPEJSKA STOLICA kULTURY - KANDYDAT
ul. Długi Targ 39/40
tel. 58 740 2016
Program:
15.00-18.30 Debata KPH Trójmiasto i Krytyki Politycznej pt.: Jakie tęczowe Trójmiasto? dotycząca historii i obecności osób LGBT w Trójmieście i okolicach. Zaproszeni goście to m.in. Izabela Filipiak (pisarka), Ryszard Kisiel (wydawca legendarnego pisma gejowskiego Filo) i Joanna Cichocka - Gula (wiceprezydent Sopotu). Debata połączona z promocją książki wydanej przez Krytykę Polityczną "Trójmiasto. Przewodnik nieturystyczny" i prezentacją mapy Trójmiasta, na
której oznaczone zostały miejsca związane z tzw. tęczową społecznością.
19.00-1.30 gra miejska "Ciekawostki Drogi Królewskiej", dzięki której uczestnicy w drodze do muzeów poznają bliżej urokliwą ulicę Długą, Długi Targ i okalające uliczki. Zapraszamy do przyjrzenia się zabytkom, ich bogatym ornamentom i elementom architektonicznym. Karty z pytaniami do odebrania w Gdańsk 2016. Zabawa zajmie ok.30 minut. Nagrody - gdańskie upominki ESK do odbioru do 1.30.
WYSPA SKARBÓW - GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel/fax 58 323 91 15
Godziny otwarcia: 12.00 - 23.30
Wstęp: wolny
Dojazd spod Dworca Głównego autobusami linii 112, 186 oraz wybranymi kursami 212.
Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola oraz "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zapraszają mieszkańców Trójmiasta na Wyspę Sobieszewską na "kameralną" Europejską Noc Muzeów 2011.
Program:
Uwaga! Tegoroczną Noc Muzeów zaczynamy - w samo południe!
godz. 12.00-23.30
- Zwiedzane Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola;
- Pokaz unikalnej kolekcji XIX wiecznych wydań dzieł Wincentego Pola;
- "Projekt Ekslibris" - multimedialna prezentacja poświęcona międzynarodowym konkursom na ekslibris organizowanym przez Gdański Archipelag Kultury
- "Projekt Ekslibris_face to face" - tymczasowa ekspozycja prezentująca nagrodzone prace artystów biorących udział w międzynarodowych konkursach na ekslibris i małą formę graficzną
godz. 18:00
- Kurort i kąpielisko Bohnsack - przewodnik turystyczny na rok 1930/1931 - autorska prezentacja Bartosza Gasta, kolekcjonera przedwojennych pocztówek i fotografii ukazujących Wyspę Sobieszewską;
godz. 19.30
- Jak przekop Wisły zbudowano - prezentacja multimedialna przedstawiająca historię budowy przekopu Wisły 1891-1895 - autorska prezentacja Pawła Jarczewskiego, komisarza ekspozycji w Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola;
godz. 20.30
- Albert Forster - przyczynek do biografii - bezstronna prezentacja poświęcona Albertowi Forsterowi, namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie - autorska prezentacja Pawła Jarczewskiego komisarza ekspozycji w Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. W. Pola;
godz. 21.30
- "Tajemnica drewnianej skrzynki - ocalona pamięć" - multimedialna prezentacja zdigitalizowanych szklanych negatywów odnalezionych na Wyspie Sobieszewskiej - autorska prezentacja Pawła Jarczewskiego komisarza ekspozycji w Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. W. Pola.
POMORZE SZTUKI
Klub Flisak, ul. Chlebnicka 9/10
Program:
Podczas Nocy Muzeów będzie miała miejsca wystawa z naszego stałego cyklu
'76 sztuk pod ziemią'. Będzie to wystawa grafik Natalii Buzy pt. "Maślana Mucha".
BIBLIOTEKA GDAŃSKA PAN
Czytelnia Naukowa w Starym Budynku
ul.Wałowa 15
tel: 58 301 55 23
Godziny otwarcia: 19.00 - 01.00
Wstęp: bezpłatny
Program:
Noc Muzeów z Janem Heweliuszem
Zapraszamy w Noc Muzeów do Czytelni Zbiorów Specjalnych na prezentację starodruków Jana Heweliusza. Wszystkim zainteresowanym udostępnione zostaną oryginalne dzieła słynnego astronoma, specjalnie na tę okazję wydobyte z magazynów.
Warto dodać, że Biblioteka Gdańska posiada w swych zbiorach komplet druków Heweliusza (niektóre z nich zawierają dedykacje). Niezwykle cenne są te kolorowane: Selenographia oraz Machinae coelestis. Selenographia (1647) to najważniejsze dzieło uczonego. Zawiera opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz. Na wszystkie pytania zwiedzających odpowiedzą dyżurujący bibliotekarze.
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ NPS
ul. Marynarki Polskiej 15, Gdańsk Nowy Port
Godziny otwarcia: 18.00 - 24.00
Wstęp: bezpłatny
Dojazd tramwajami linii 4, 7 oraz 10, przystanek Wyzwolenia - Marynarki Polskiej.
Port Sztuki
Program:
Wystawa Plastyki Dziecięcej "Port Sztuki''
W tegoroczną Noc Muzeów Galeria NPS zaprasza do obejrzenia wystawy prac powstałych
w ramach projektu ,,Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku'' realizowanego przez Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. Stowarzyszenie jako partner społeczny Miasta Gdańska realizuje projekt bezpłatnych warsztatów plastycznych pt. ,,Port Sztuki-równe szanse w dostępie do edukacji artystycznej dzieci i młodzieży''. Projekt jest współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Na wystawie będzie można zobaczyć prace uczestników z zakresu: malarstwa, rysunku, grafiki oraz formy przestrzennej.
GALERIA SPIŻ 7
ul. Chmielna 113
Godziny otwarcia: 17.00 - 01.00
Program:
Producenci kontekstów w obliczu przemian
HABITAT -TRANSMISJA -CZAS ZŁOŻONY
Kurator wystawy: Marek Rogulus Rogulski
Tworzenie modeli i map ewolucji świadomości jest warunkiem koniecznym nie tylko dla dalszego rozwoju ale także dla prowadzenia reorganizacji w obszarze samego postmodernizmu. Bez takiej reorganizacji kulturę postmodernizmu może czekać regresja do etapów kultury ewolucyjnie wcześniejszych. Ten problem zyskuje na wyrazie zwłaszcza w obliczu wielowymiarowego Kryzysu światowego.
Niezbędne jest także odróżnienie zadań i celów Kultury od zadań i celów Sztuki.
Propozycją nowego spojrzenia na rzeczywistość jest projekt pt. Poza Postmodernizm, realizowany przez fundację TNS od roku 2000. Jest to projekt badawczy, stawiający pytania, o to - jaki mógłby być nowy, szerszy światopogląd? Projekt pt: Producenci kontekstów w obliczu przemian ma charakter uzupełniający i koncentruje się na badaniu uwarunkowań w zastanych realiach historycznych, społecznych i kulturowych.
Czy możliwe jest realizowanie innowacji w obszarze sztuki gdy zasadnicze kierunki działań zostały już wcześniej określone? Jakie mogłyby być nowe kryteria postępu w obszarze Kultury i Sztuki?
Wystawa HABITAT -TRANSMISJA -CZAS ZŁOŻONY jest refleksją nad możliwością budowania nowej perspektywy i nowej filozofii sztuki.
CENTRUM HEWELIANUM
ul. 3 Maja 9 A
Miejsce: Fort Góry Gradowej (Grodzisko) w Gdańsku
Godziny otwarcia: 19:00-01:00
Wstęp: bezpłatny
Program:
Hewelianum by Night
W jedyną tak niezwykłą noc w roku, Centrum Hewelianum przygotowało zwiedzanie dwóch wystaw stałych oraz atrakcje dodatkowe związane z historią i astronomią! Hewelianum by Night to różnorodny program prezentujący wiele dziedzin działalności gdańskiego centrum nauki. Jednym z głównych akcentów Nocy Muzeów w Centrum Hewelianum będą atrakcje prezentujące tajniki astronomii ("Gwiazdy w obiektywie", publiczny pokaz nieba oraz warsztaty astrofotograficzne).
Będzie także okazja do spotkania z historią - rekonstruktorzy w strojach historycznych zabiorą uczestników w podróż "wehikułem czasu" zakończoną prezentacją warty pruskich żołnierzy i salwą z karabinów skałkowych. Przez całą imprezę będą otwarte także dwie wystawy stałe - "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk" (multimedialna wystawa historyczna) oraz "Energia, Niebo i Słońce" (interaktywna wystawa z dziedziny fizyki i astronomii).
Gwiazdy w obiektywie - obserwacje astronomiczne przez teleskopy:
20.00 - 01.00 (W programie jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych)
Publiczny pokaz nieba
20.00 - 01.00 (Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w plenerze
lub alternatywnie na wystawie "Energia, Niebo i Słońce" w Kaponierze Południowej)
Zobaczyć niewidzialne - warsztaty astrofotograficzne
Uwaga! Obowiązuje wcześniejsza rejestracja - ilość miejsc ograniczona.
19:00 - 23:00 - Astrofotografia jest dziedziną fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz występujących na niej obiektów - galaktyk, mgławic komet i innych. Wykorzystuje się ją często do prezentacji obiektów, których nie można zobaczyć gołym okiem. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki tej dziedziny.
Podróż Wehikułem Czasu - historyczne gawędy o Forcie Góry Gradowej
Godz. 19.00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00 - Rekonstruktorzy w historycznych strojach zabiorą uczestników w historyczną podróż po wystawie "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk" zakończoną prezentacją musztry oraz honorową salwą z broni czarnoprochowej. Interaktywna wystawa Energia, Niebo i Słońce (Kaponiera Południowa)
Godz. 19:00 - 00:00 - Na gości czekają dwie pracownie - Pracownia Energii i Pracownia Nieba oraz ponad sześćdziesiąt interaktywnych stanowisk prezentujących prawa rządzące przyrodą i otaczającym nas światem. Przewidziany jest także konkurs, w którym można otrzymać atrakcyjne upominki.
GALERIA PiONOVA
ul. Olejarna 2
tel: 504 22 33 60
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: bezpłatny
Program:
"MISTERIUM OGNIA I ZIEMI" wernisaż wystawy retrospektywnej ceramiki artystycznej.
Twórczość profesora Henryka Luli oraz jego dorobek artystyczny pokazuje, iż mamy do czynienia z Artystą wybitnego formatu, wykraczającym poza granice kraju, cenionego w największych muzeach Europy i Ameryki. Siła jego obiektów ceramicznych zawarta w swej prostocie, czystości, wyrafinowaniu jest do dziś niedoścignionym wzorem inspiracji i prób uzyskania tak doskonałych form i szkliw dla młodych pokoleń artystów.
KAMIENICA GOTYK
ul.Mariacka 1
tel: 58 301 85 67
Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Wstęp: bezpłatny
Program:
Co 20 minut Anna Schilling w stroju z epoki "osobiście" opowiadać będzie o swoich związkach z Mikołajem Kopernikiem oraz rozdawać najmłodszym zwiedzającym legendę wraz z toruńskim piernikiem. Co godzinę organizowany będzie konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Główna nagroda będzie najnowsza książka Artura Górskiego "Zdrada Kopernika" wraz z autografem. Przewodnik oprowadzać będzie po stałej wystawie dedykowanej Mikołajowi Kopernikowi, podkreślającej związki Mikołaja Kopernika z Gdańskiem.
21.00 - 22.00 - Na przedprożu Kamienicy Gotyk odbędzie się spektakl o związkach Mikołaja Kopernika z miastem Gdańsk i gdańszczanką Anna Schilling w inspirującej oprawie muzycznej i świetlnej.
CENTRUM SZTUKI I EDUKACJI "ELBLĄSKA 66"
ul.Elbląska 66
Godziny otwarcia: 14.00 - 01.00
Wstęp: bezpłatny
Program:
14.00 - 19.00 - warsztaty rysunkowe
14.00 - 19.00 - warsztaty rzeźbiarskie dla wszystkich chętnych - akcja twórcza "technika, przemysł i praca zespołowa" realizowana przez uczniów Zespołu Szkół
Plastycznych w Gdyni Orłowie - prezentacja animacji artystycznych na ścianie hali (po 21.00, gdy będzie ciemno)
KUŹNIA WODNA
ul. Bytowska 1A, Gdańsk Oliwa
tel: 58 552 51 51
Wstęp: 1zł
Program:
Prezentacja wystawy fotograficznej pt. "Zapomniany Gdańsk" .
- godz. 19.00. i 24.00 - pokazy kucia
- godz. 19.00 - 21.00 - wystawa pojazdów zabytkowych na terenie kuźni